Kalendár záhradkára na jún

Kalendár záhradkára na jún

Redakcia - 22. júna 2017 - 2393. zobrazení

Jún patrí k ďalším mesiacom, kedy aktivita záhradkárov vrcholí. Kalendár záhradkára na jún býva plne obsadený a počas celého mesiaca niet dňa, v ktorom by sa nenašla nejaká zaujímavá činnosť. 

www.bionatural.sk

Dozrievanie sladkého ovocia, ďalší zber zeleninovej úrody, opätovné kosenie trávnika alebo príprava bazéna na prázdninové kúpanie. To je len zlomkom toho, čo čaká majiteľov domov a záhradkárov počas júna. Práce bude každý deň požehnane, takže poďme pekne po poriadku.

zber čerešní

Úvodný júnový týždeň

Začiatkom júna môžeme pokračovať s neskorým sadením. Po prvej aprílovej kosbe treba znova pokosiť a našu pozornosť si vyžiada ešte zber čerešní. V okrasnej záhrade nás čaká podstrihávanie niektorých druhov kvetov, pričom dbáme aj o ich správne polievanie.

Od 10.do 15.júna

V týchto dňoch pokračujeme s ďalšou výsadbou, najlepšie s cviklou a inou koreňovou zeleninou. Dozbierame ešte posledné čerešne, aby sa zbytočne neplytvalo a v prípade potreby ošetríme stromy. 

Druhá polovica júna 

V druhej časti mesiaca by sme sa už mali pripravovať na zber jahôd. Kto má vysadené okrasné kríky pajazmín či klematis, práve toto obdobie praje ich rozkvetu. Tráva rastie rýchlo, takže kto potrebuje, mal by opäť kosiť.

Záver mesiaca 

S blížiacimi sa prázdninami a pravdepodobne aj otepľujúcim sa podnebím prichádza čas na prípravu bazéna. V ňom si môžeme pochutnať na dozrievajúcich ríbezliach a možno sa nám podarí zjesť aj prvú papriku či paradajku.

pochutnať na dozrievajúcich ríbezliach

Kalendár záhradkára na jún by sme mali vždy považovať len za orientačnú pomôcku. Či sa bude dať jednotlivé práce robiť v daný termín a ako to bude vyzerať so zberom úrody, to závisí aj od počasia. Bez ohľadu na jeho vývoj bude v záhrade dostatok práce počas celého júna, takže nudou sa trápiť nebudeme.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články