Ríbezle

Ríbezle: Aké majú liečivé účinky?

Redakcia - 14. marca 2020 - 5933. zobrazení

Farmaceuti ich považujú za nepriateľa, záhradkári za dar a kuchárom neostáva nič iné, ako hľadať recepty, v ktorých nebude chýbať ich lahodná chuť. Ríbezle sú totiž malým zázrakom prírody, ktorý nielen vynikajúco chutí, ale dokáže aj liečiť.

Pri návšteve záhradkárskych lokalít nájdeme minimum pozemkov, kde chýbajú ríbezle, a iné to nie je ani na záhradkách pri domoch. Niet sa čo diviť, veď kto by predsa nechcel mať túto liečivú pochúťku doma. Pestovanie ríbezlí vyžaduje iba minimálnu starostlivosť. Odmenia sa vám však voňavými šťavnatými plodmi vhodnými na konzumáciu v rôznych formách.

Ríbezle

Ríbezle: Zázračné účinky a lahodná chuť

Lekárne určite neteší, že ríbezle sú súčasťou záhrad a majiteľom ponúkajú možnosť užívať zázračné liečivo, za ktoré netreba platiť. Vedecky potvrdený obsah látok potrebných pre telo tvorí najmä vitamín B, C a rutín, vďaka čomu budete konzumáciou predchádzať problémom s močovým ústrojenstvom a podporíte aj obehovú sústavu.

Prečo je rakytník rešetliakový považovaný za zázračnú rastlinu?

Rakytník rešetliakový je považovaný za zázračnú rastlinu. Aké liečivé účinky má rakytník rešetliakový? Aké produkty sa z neho vyrábajú?

Rakytník rešetliakový – liečivé účinky

Najlepšie na tom je, že šťavnaté plody sa vyznačujú lahodnou chuťou, takže nielenže sa budete „liečiť“, ale tiež si na nich dobre pochutíte či už vo forme koláčov, sirupov alebo lekváru.

Čierne ríbezle

Slovenský záhradkár pozná 3 druhy ríbezlí

  • Červené ríbezle – Sú najrozšírenejšie z ríbezlí a pestované sú najmä kvôli svojej výraznej chuti vhodnej na prípravu lekvárov a sirupov. Záhradkári potvrdzujú, že červené plody vydržia na kríčkoch najdlhšie spomedzi všetkých druhov.
  • Biele ríbezle – Majú najsladšie plody, ale sú o niečo menej rozšírenými. Práve to ich však v spojitosti s priaznivými účinkami pri liečbe ochorení dýchacích ciest robí tak vzácnymi.
  • Čierne ríbezle – Miestami majú kyslastú príchuť, no v porovnaní s červenými a bielymi sa vyznačujú ešte vyššou nutričnou hodnotou. Dobre sa hodia na prípravu kompótov, ktoré sú naozajstnou vitamínovou bombou.

Starostlivosť o ríbezle zvládne každý

Červené ríbezle

Pozitíva ríbezlí sa liečivými účinkami a znamenitou chuťou nekončia. Spomenúť musíme aj jednoduchý spôsob pestovania, ktorý nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Kríčky občas mierne polejte a v prípade potreby podstrihnite jednotlivé konáriky, aby sa vám odvďačili ešte hojnejšou úrodou. Celkom jednoduché, takže prečo neobetovať to minimum snahy?

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články