Farmaceuti ich považujú za nepriateľa, záhradkári za dar a kuchárom neostáva nič iné, ako hľadať recepty, v ktorých nebude chýbať ich lahodná chuť. Ríbezle sú totiž malým zázrakom prírody, ktorý nielen vynikajúco chutí, ale dokáže aj liečiť.
Pri návšteve záhradkárskych lokalít nájdeme minimum pozemkov, kde chýbajú ríbezle, a iné to nie je ani na záhradkách pri domoch. Niet sa čo diviť, veď kto by predsa nechcel mať túto liečivú pochúťku doma. Pestovanie ríbezlí vyžaduje iba minimálnu starostlivosť. Odmenia sa vám však voňavými šťavnatými plodmi vhodnými na konzumáciu v rôznych formách.
Ríbezle: Zázračné účinky a lahodná chuť
Lekárne určite neteší, že ríbezle sú súčasťou záhrad a majiteľom ponúkajú možnosť užívať zázračné liečivo, za ktoré netreba platiť. Vedecky potvrdený obsah látok potrebných pre telo tvorí najmä vitamín B, C a rutín, vďaka čomu budete konzumáciou predchádzať problémom s močovým ústrojenstvom a podporíte aj obehovú sústavu.
Prečo je rakytník rešetliakový považovaný za zázračnú rastlinu?
Rakytník rešetliakový je považovaný za zázračnú rastlinu. Aké liečivé účinky má rakytník rešetliakový? Aké produkty sa z neho vyrábajú?
Najlepšie na tom je, že šťavnaté plody sa vyznačujú lahodnou chuťou, takže nielenže sa budete „liečiť“, ale tiež si na nich dobre pochutíte či už vo forme koláčov, sirupov alebo lekváru.
Slovenský záhradkár pozná 3 druhy ríbezlí
Starostlivosť o ríbezle zvládne každý
Pozitíva ríbezlí sa liečivými účinkami a znamenitou chuťou nekončia. Spomenúť musíme aj jednoduchý spôsob pestovania, ktorý nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Kríčky občas mierne polejte a v prípade potreby podstrihnite jednotlivé konáriky, aby sa vám odvďačili ešte hojnejšou úrodou. Celkom jednoduché, takže prečo neobetovať to minimum snahy?
Text: Róbert Bosák