Ríbezle – zázračný liek z vašej záhrady

Ríbezle – zázračný liek z vašej záhrady

Redakcia - 5. októbra 2016 - 2483. zobrazení

Farmaceuti ich považujú za nepriateľa, záhradkári za dar a kuchárom neostáva nič iné, ako hľadať recepty, v ktorých nebude chýbať ich lahodná chuť. Ríbezle sú totiž malým zázrakom prírody, ktorý nielen chutí, ale dokáže aj liečiť.

Pri návšteve záhradkárskych lokalít nájdeme minimum pozemkov, kde chýbajú ríbezle, a iné to nie je ani na záhradkách pri domoch. Niet sa čo diviť, veď kto by nechcel mať túto liečivú pochúťku doma. Jej pestovanie vyžaduje celkom ľahkú starostlivosť, za čo sa vám odmení voňavými šťavnatými plodmi vhodnými na konzumáciu v rôznych formách.

Ríbezle – zázračné účinky a lahodná chuť

Ríbezle – zázračné účinky a lahodná chuť  

Lekárne určite neteší, že ríbezle sú súčasťou záhrad a majiteľom ponúkajú možnosť užívať zázračné liečivo, za ktoré netreba platiť. Vedecky potvrdený obsah látok potrebných pre telo tvorí najmä vitamín B, C a rutín, vďaka čomu budete konzumáciou predchádzať problémom s močovým ústrojenstvom a podporíte aj obehovú sústavu. Najlepšie na tom je, že šťavnaté plody sa vyznačujú lahodnou chuťou, takže nielenže sa budete liečiť, ale tiež si na nich dobre pochutíte či už vo forme koláčov, sirupov alebo lekváru.

currant-ribiz

Slovenský záhradkár pozná 3 druhy ríbezlí

Červené – Najrozšírenejšie z ríbezlí sú pestované najmä kvôli svojej výraznej chuti vhodnej na prípravu lekvárov a sirupov. Záhradkári potvrdzujú, že červené plody vydržia na kríčkoch najdlhšie.

Biele – Najsladšie plody sú tie biele, ktoré sú však rozšírené o niečo menej. Práve to ich však v spojitosti s priaznivými účinkami pri liečbe ochorení dýchacích ciest robí tak vzácne.

Čierne – Miestami majú kyslastú príchuť, no v porovnaní s červenými a bielymi sa vyznačujú ešte vyššou nutričnou hodnotou. Dobre sa hodia na prípravu kompótov, ktoré sú naozajstnou vitamínovou bombou.

Starostlivosť, ktorú zvládne každý

Ríbezle

Pozitíva ríbezlí sa liečivými účinkami a znamenitou chuťou nekončia. Spomenúť musíme aj jednoduchý spôsob pestovania, ktorý nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť. Kríčky občas mierne polejte a v prípade potreby podstrihnite jednotlivé konáriky, aby sa vám odvďačili ešte hojnejšou úrodou. Celkom jednoduché, takže prečo neobetovať to minimum snahy?

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články