Rakytník rešetliakový – zázračná rastlina

Rakytník rešetliakový – zázračná rastlina

Redakcia - 17. októbra 2016 - 2239. zobrazení

Naša záhradka môže byť domovom viacerých zázračných rastlín schopných skrášľovať exteriér a zároveň poslúžiť v kuchyni. Jednou z nich je aj rakytník rešetliakový, ktorého pozitíva spoznáva čoraz viac záhradkárov. A kto ho raz vyskúšal, už si nevie záhradku bez neho predstaviť.

„Zázrak z prírody“ alebo „citrónovník severu.“ Aj takýmito prívlastkami je označovaná jedna z najliečivejších rastlín, aké môžu v našej záhradke vyrásť. Reč je o rakytníku rešetliakovom, ktorý prišiel aj do našich zemepisných šírok a hneď ako sme ho spoznali, stal sa obľúbeným spoločníkom na ceste za zdravím a krásou.

citrónovník severu

Zázračný ker si našiel miesto všade na svete

Magickú silu rakytníka rešetliakového spoznali najprv v Ázii, konkrétne v Indii a v Nepále, odkiaľ sa začal šíriť do sveta. Rastlina sa však cíti ako doma aj na Sibíri, vďaka čomu dokáže odolať tvrdším podmienkam. Aj s tým súvisí jej bezproblémová expanzia do rôznych kútov sveta vrátane Slovenska, kde sú takisto ideálne podmienky na jeho nenáročné pestovanie.

Rakytník - Zázračný ker

Pár zaujímavostí z histórie :

  • blahodarné účinky rakytníka boli známe už pri vzniku ayurvédy
  • ako prvá prišla s využívaním celej rastliny tradičná tibetská medicína
  • v antickom Grécku z neho robili lieky pre vojakov poranených v boji
  • v stredoveku ho konzumovali aj kone, údajne kvôli obnove síl a krajšej srsti

Rastlina s neuveriteľnou liečivou silou

Čoraz väčší záujem o prítomnosť rakytníka má jasný dôvod a tým je schopnosť liečiť telo.  Špeciálne rešetliakovému druhu sa pripisujú zázračné účinky pri starostlivosti o krásu pleti a snahe podporovať lepšiu obranyschopnosť. Čo je najlepšie, bohatý obsah nutričných látok sa dá zužitkovať v rôznych formách určených pri rôznych druhoch zdravotných problémov.

Možné využitie rakytníka

Možné využitie rakytníka :

  • rakytníkový olej (na konzumáciu alebo v kozmetike)
  • sirup alebo džem (ako doplnok k iným potravinám)
  • odvary, čaje a šťavy (ako liečba a prevencia chorôb)
  • rakytníkové maslo (vhodné pri pečení)

 schopnosť liečiť telo

Podobne ako pri ostatných liečivých rastlinách, aj pri rakytníku platí, že jeho zázračné účinky môžeme pocítiť len v kombinácii so zlepšením životosprávy. Až potom sa začnú prejavovať pozitívne vlastnosti, ktoré ponúka v snahe podporiť našu imunitu a zároveň skrášliť exteriér. Za skúšku to stojí, tak prečo neoživiť záhradku takýmto skvelým pomocníkom.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články