Zbehovec plazivý

Zbehovec plazivý: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 5. apríla 2021 - 4077. zobrazení

Nenáročný, ľahko dostupný a silne liečivý. Nielen to sú plusy obľúbenej byliny známej ako zbehovec plazivý. Ten bol už v minulosti využívaný ako účinné prírodné liečivo na rôzne ťažkosti s trávením. V posledných rokoch sa možnosti jeho zužitkovania ešte viac rozšírili a v súčasnosti patrí medzi najvyužívanejšie liečivé rastliny v našich končinách.

Dôvodov rastúcej popularity šikovnej bylinky je hneď niekoľko. Okrem výdatných liečivých účinkov prináša aj značný praktický význam, pre ktorý po nej siahajú aj mnohí záhradkári. Tí ju pestujú najmä kvôli elegantným kvetom a príjemnej vôni šíriacej sa do okolia, vďaka čomu sa zbehovec plazivý stáva skvelým doplnkom do každej okrasnej záhrady.

Podľa čoho zbehovec plazivý spoznáme?

  • Jedná sa o trvácu plazivú rastlinu s vyššou stonkou.
  • Výška dospelej rastliny dosahuje do 30 centimetrov.
  • Typická je vrúbkovanými listami vajcovitého tvaru.
  • Pri niektorých odrodách sú listy fialové alebo hnedé.
  • Najskôr ju spoznáme podľa menších modrých kvetov.
  • Modré kvety občas na okrajoch sfarbí fialový odtieň.
Zbehovec

Kde sa dá zbehovec plazivý nazbierať?

Elegantná rastlina, ktorú si vďaka modrým až modrofialovým kvetom rastúcim v kláskoch len ťažko zmýlime, sa môže pochváliť hojným výskytom takmer po celej Európe. U nás ju vidieť najmä v listnatých lesoch, ktorými preteká potok. Často sa s ňou stretneme aj na lúkach alebo v krovinách, a to od nižších polôh až po podhorské oblasti.

Druhou možnosťou je pestovanie zbehovca rovno doma. Obľúbená bylinka sa dá pestovať na balkóne, na terase aj vonku na záhrade. Keďže je nenáročná a k rastu jej stačí polotieň s dobre priepustnou zeminou, s jej vypestovaním nebude žiadny problém. Navyše, okrem poskytnutia vňate s množstvom liečivých látok, ktorá sa zbiera počas kvitnutia od mája do júla, môže po výsadbe na záhrade poslúžiť aj ako ochrana pred rýchlym šírením buriny.

Ktoré liečivé látky zbehovec obsahuje?

  • Radu minerálov aj vitamínov.
  • Viacero druhov éterických olejov.
  • Veľké množstvo silíc a trieslovín.
  • Zdraviu prospešné prírodné farbivá.
  • Vybrané druhy organických kyselín.

Čo dokáže zbehovec plazivý liečiť?

Tráviace problémy

Na liečenie zažívacích problémov sa zbehovec využíval už v minulosti. Tejto úlohe ostáva verný, pričom najlepšie účinky má pri bolestiach brucha či liečení zápalov.

Symptómy reumy

Kedysi bol zbehovec plazivý využívaný aj pri liečbe reumy. Ochorenie síce nedokázal celkom vyliečiť, no výrazne tlmil jeho symptómy.

Dýchacie ťažkosti

Skvelé výsledky vykazuje aj pri ťažkostiach s dýchaním. Blahodarne pôsobí napríklad na priedušky, no takisto dokáže uvoľňovať hlien a liečiť zápaly v horných dýchacích cestách.

Vysoký krvný tlak

Vďaka bohatému zloženiu látok podporujúcich upokojenie nervovej sústavy pôsobí aj na krvný tlak. Pri pravidelnej konzumácii ho dokáže už po pár dňoch znížiť.

Zbehovec plazivý na lúke

Ako môžeme zbehovec spracovať?

Horúci čaj

Čaj z vysušenej vňate tejto bylinky pili už naši predkovia. Jeho pravidelné pitie malo priaznivé účinky na poškodený zažívací trakt.

Liečivá mastička

Masť zo zbehovca zvykla poslúžiť pri reume. Natierať sa ale odporúča aj na podliatiny, popáleniny či iné poranenia kože.

Prísada do kúpeľa

Proti reume je účinný aj kúpeľ, do ktorého je primiešaná voňavá vňať. Tá má zároveň upokojujúce účinky, vďaka ktorým sa zregeneruje celé telo.

Saturejka záhradná: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má saturejka záhradná? Aký blahodárny vplyv na zdravie má pitie čaju zo saturejky záhradnej? Najväčším…

Saturejka záhradná

TIP na prípravu kúpeľa zo zbehovca

Ak chceme pri liečbe využívať zbehovec dlhodobo, odporúča sa vsadiť na masť alebo kúpeľ. Pitie čaju má totiž mierne narkotické účinky, ktoré sa pri dlhodobej konzumácii môžu prejaviť zvýšenou únavou. Kúpeľ takéto kontraindikácie neprináša, takže pár hrstí sušenej vňate môžeme nasypať do horúcej vody vo vani, nechať ju pár minút pôsobiť a následne začať s regeneráciou.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články