Záhradný skleník

Aký by mal byť kvalitný záhradný skleník?

Redakcia - 6. júla 2019 - 5059. zobrazení

Premýšľate nad tým, že by ste si začali pestovať zeleninu doma na záhrade? Je to výborný nápad, avšak niekedy nie sú naše geografické podmienky tie najvhodnejšie. Práve preto je optimálnym riešením záhradný skleník. Na jar si v ňom môžete začať pestovať rôzne odrody zeleniny či letničiek.

Dokonca aj cez zimu ho môžete využiť ako úkryt pre rastliny, ktoré nemajú rady mráz. V dnešnom článku sa však pozrieme na faktory, ktoré by ste mali zvážiť pri výbere kvalitného záhradného skleníka.

Záhradný skleník

Ako vybrať materiál na záhradný skleník?

V prvom rade by ste sa mali venovať výberu vhodnej konštrukcii skleníka. Výrobcovia nám v súčasnosti dávajú na výber z troch možností. Je to buď hliník, oceľové profily alebo pozinkovaný plech. Na našom trhu je číslo jedna hliník, pretože má najlepšie vlastnosti.

Je pevný, ľahko tvarovateľný a ľahký. Záhradný skleník vyrobený z hliníku je však drahší než napr., záhradný skleník vyrobený z oceľových profilov, avšak netreba zabúdať na to, že oceľ veľmi rýchlo koroduje.

Náš TIP na obľúbené záhradné skleníky

Skleník KYKLOP 3×6 m

Skleník Den Haag 7

Skleník DODO 8×5 m

Skleník KYKLOP 3x6 m
Hodnotenie
Skleník Den Haag 7
Hodnotenie
Skleník DODO 8x5 m
Hodnotenie

Dobrou voľbou je aj záhradný skleník vyrobený zo žiarovo pozinkovaného plechu. Štandardná výplň skleníka je tzv. skleníkové sklo. Jeho hlavná výhoda spočíva v tom, že výborne pohlcuje ultrafialové žiarenie. Avšak je tu riziko rozbitia. Preto sa neodporúča tenšie skleníkové sklo, minimálna odporúčaná hrúbka je 4 mm.

V súčasnosti sa do popredia dostávajú aj plastové výplne. Na trhu je dostať aj záhradné skleníky z polykarbonátových dosiek, ktoré majú ešte lepšie vlastnosti ako spomínané skelníkové sklo. Majú dlhšiu životnosť, lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a sú jednoduchšie na montáž.

Záhradný domček oceníte v zime, ale aj na jar

Aký účel spĺňa záhradný domček? Kedy oceníte jeho užitočnosť? Prečo by záhradkári mali mať záhradný domček na svojej záhrade?

Záhradný domček oceníte v zime, ale aj na jar

Aký veľký by mal byť záhradný skleník?

Veľkosť záhradného skleníka závisí od toho, čo v ňom plánujete pestovať. Ak máte v pláne iba pestovanie zeleniny a ste malá rodina, postačí vám skleník v rozmere 2,5 x 3 metra. Ak však máte väčšiu rodinu a tým pádom chcete mať dopestovanej zeleniny viac, potom určite siahnite po väčšom skleníku.

Zároveň však nezabúdajte na výšku záhradného skleníka. Tá by mala byť aspoň 2 metre. Je to kvôli tomu, aby ste sa v ňom mohli pohybovať vzpriamene a bezproblémov.

Záhradný skleník

Veríme, že vám naše rady pri výbere záhradného skleníka aspoň trochu pomôžu a vy sa lepšie zorientujete v materiáloch, z akých sú záhradné skleníky vyrábané. Nakoniec vám už len prajeme veľa pestovateľských úspechov vo vašom novom záhradnom skleníku.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články