Veronika lekárska - liečivá rastlina

Veronika lekárska: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 15. marca 2021 - 2733. zobrazení

Pri bylinách z čeľade skorocelovitých je vždy záruka, že ide o silne liečivú rastlinu. Inak to nie je ani v prípade veroniky lekárskej, ktorá si vie poradiť s viacerými zdravotnými problémami. Zároveň je vynikajúcim preventívnym doplnkom, ktorý sa dá využívať za účelom podpory imunity v mnohých formách.

Veronika lekárska sa v našich končinách preslávila aj pod názvami ako rozrazil, vretienko či biela betonika. Jej pomenovanie však nie je také dôležité ako liečivé schopnosti, ktorými táto šikovná bylinka disponuje. Práve vďaka nim sa stala neodmysliteľnou súčasťou zoznamu tých najlepších liečivých rastlín, aké sa u nás dajú nazbierať.

Čím je veronika lekárska charakteristická?

  • Rastlina môže mať rôznu výšku, zvyčajne vyrastá do 30 až 60 cm.
  • Výška závisí od toho, či sa stonka plazí alebo skôr ťahá do výšky.
  • Zo stonky vyrastajú vajcovité až elipsovité listy s malými chĺpkami.
  • Plodom rastliny sú mnohosemenné tobolky uložené v tzv. puzdre.
  • Kvety majú peknú svetlomodrú farbu, ich priemer je od 5 do 8 mm.
  • Kvitnú počas celého leta, prvý rozkvet môže nastať už v úvode júna.
Veronika lekárska

Z veroniky lekárskej sa zužitkováva vňať

Práve obdobie kvitnutia počas leta je ideálnym časom na zber bylinky. Zbiera sa celá kvitnúca vňať, ktorá sa následne suší v tieni pri vyšších teplotách, alebo sa spracúva priamo v čerstvom stave, čo závisí od spôsobu jej využitia. Pokiaľ si vystačíme s použitím mladých lístkov, tak si veroniku lekársku môžeme nazbierať už aj v priebehu apríla alebo mája.

Kde sa môže veronika lekárska zbierať?

Možností na zber je niekoľko. Bylinka totiž rastie na viacerých miestach vo voľnej prírode. Medzi najčastejšie miesta výskytu patria lúky, rumoviská a okrajové časti lesov, hlavne tie, kde je suchšia a menej výživná zemina. Veronika lekárska je nenáročná, takže počas svojho rastu si vystačí aj s trochu horšími podmienkami. Aj preto sa okrem nížin často vyskytuje aj vo vyšších podhorských oblastiach.

Ktoré ochorenia veronika lekárska lieči?

Zápaly močových ciest

Výrazné močopudné účinky sú v kombinácii s protizápalovými schopnosťami skvelou voľbou pre ľudí trpiacich zápalmi močových ciest. Okrem toho je veronika lekárska schopná pomôcť aj pri chronických bolestiach močového mechúra.

Ťažkosti s dýchaním

Z chronických problémov sa pomocou tejto bylinky dá liečiť aj kašeľ. Zároveň pomáha uvoľňovať hlieny v hrdle alebo v prieduškách a tým zlepšiť celkový proces dýchania.

Rôzne kožné ochorenia

Veronika lekárska je vysoko účinná aj pri kožných problémoch. Odvary, tinktúry alebo mastičky, do ktorých sa táto bylina pridáva, sa používajú pri liečení ekzémov a hnisavých vyrážok.

Poruchy metabolizmu

Najmä pitie čaju z vysušenej vňate veroniky lekárskej má priaznivý vplyv na správne fungovanie jednotlivých metabolických procesov. Po ich úprave bude mať telo viac energie a lepšiu životaschopnosť.

Veronika lekárska - detail

Ako sa veronika lekárska zužitkováva?

  • Ako čaj pripravený z čerstvých kvetov alebo vňate.
  • Ako liečivý extrakt vylúhovaný v rastlinnom oleji.
  • V podobe čerstvých lístkov ako prísada do šalátov.
  • Ako účinná liečivá tinktúra zriedená s alkoholom.

Pupalka dvojročná: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má pupalka dvojročná? Pri akých zdravotných ťažkostiach sa používa pupalkový olej? Pupalka dvojročná je…

Pupalka

TIP na prípravu tinktúry z veroniky lekárskej

Na výrobu liečivej tinktúry nám postačia 2 až 3 väčšie hrste čerstvej kvitnúcej vňate. Tú posekáme na čo najdrobnejšie kúsky a nasypeme ich do pripravenej fľaše. Vňať zalejeme kvalitnou žitnou pálenkou, v ktorej sa účinky bylinky ešte znásobia. Pripravenú zmes potom uskladníme na teplé miesto po dobu 2 týždňov. Po jej uplynutí bude tinktúra hotová a pripravená na použitie v podobe kvapiek alebo extraktu, ktorý sa môže natierať na akékoľvek boľavé miesto.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články