Gril na záhrade

Podľa čoho vyberať vysávač na popol?

Redakcia - 11. novembra 2020 - 2981. zobrazení

Grilovačky, večery pri krboch, posedenia pri ohni na záhrade, každá z týchto príjemne strávených chvíľ má aj svoje mínusy, a to napríklad upratovanie. Kvalitný vysávač na popol vám ho však dokáže výrazne uľahčiť.

Príchod vysávačov na popol zaplnil dlhoročnú dieru na trhu. Klasické vysávače totiž neboli prispôsobené na upratovanie popola a podobných druhov nečistôt. Väčšina z klasických modelov tak po grilovaní alebo po použití krbu nezvládla urobiť úplný poriadok. To zmenil práve príchod vysávačov na popol, ktoré sú špecializované práve na tento účel.

Popol

V čom je vysávač na popol iný?

Aj keď sa jednotlivé modely líšia parametrami ako sú výkon alebo spotreba, všetky z nich spája schopnosť povysávať popol aj tam, kde to bežný vysávač nedokáže. Umožňuje im to systém a jednotlivé časti vysávača, ktoré sú prispôsobené práve na takýto účel, resp. vysávanie popola. Kľúčovým je hlavne vysoký sací výkon, vďaka ktorému dokáže hadica vysávača vťahovať popol aj bez priameho kontaktu s povrchom. Špeciálne upravené sú aj filtre, ktoré vstrebávajú popol omnoho ľahšie.

Ako vysávač na popol funguje?

  • Pred vysávaním je potrebné počkať, kým sa popol trochu ochladí.
  • Po vychladení popola sa nastaví úroveň vysávania a spustí sa proces.
  • Hadica sa neprikladá na povrch, stačí ňou chodiť ponad gril alebo krb.
  • Ak je výkon vysávača slabý, bude potrebné vyčistiť filter.
  • Po vyčistení filtra bude vysávač na popol znovu v plnej prevádzke.

Náš TIP na kvalitný vysávač na popol

Kärcher AD 2

Kärcher AD 4

Powerplus POWX308

Kärcher AD 2 - vysávač na popol
Hodnotenie

Cena: od 99.90 €

Kärcher AD 4 - vysávač na popol
Hodnotenie

Cena: od 114.90 €

Powerplus POWX308 - vysávač na popol
Hodnotenie

Cena: od 49.90 €

Vysávanie popola bez rizika

Systém a príslušenstvo, ktorým je vysávač na popol vybavený, prináša hneď niekoľko pozitív uľahčujúcich celý proces vysávania. Vyššie uvedená možnosť vysávať bez priameho kontaktu s jednotlivými povrchmi zaistí predovšetkým bezpečnosť pri práci. Platí to hlavne pri modeloch s tým najvyšším sacím výkonom. Tie popol okamžite vysajú bez toho, aby sa rozprášil, čím sú zároveň chránené oči aj pokožka. Rovnako to však zaručí bezpečnosť grilu a krbu, ktoré hadica nemôže nijako poškodiť, pretože sa ich priamo nedotýka.

Čisté upratovanie grilu a krbu

Ďalšou z nesporných výhod, ktoré vysávač na popol prináša, je rýchle, jednoduché a čisté upratovanie. Pri griloch a krboch je uľahčenie tohto procesu obzvlášť veľkým pozitívom. Ručné čistenie totiž trvá niekoľkonásobne dlhšie, pričom ho často sprevádza poriadne špinavá práca. Vysávač na popol ju zvládne za pár minút bez toho, aby ste si zničili oblečenie alebo sa nadýchali čiastočiek popola. Navyše ide o komfortnú činnosť, pri ktorej nemusíte vynaložiť takmer žiadnu námahu.

Sú vysávače na popol vhodné aj na klasické vysávanie?

Napriek prispôsobeniu vysávača na vysávanie grilu a krbu je tieto modely možné poslúžiť aj na klasické vysávanie, a to nielen v domácnosti. Súčasťou balenia predávaných produktov sú totiž aj hlavice určené na vysávanie tvrdých povrchov, teda podláh a dlažieb. Tie si podobne ako klasické vysávače poradia s bežnými upratovacími prácami v bytoch aj domoch. Niektoré modely dokonca disponujú doplnkovým príslušenstvom na mokré povrchy.

Vyberajte vysávače na popol s vlastným motorom

Pri výbere vysávačov na popol dávajte pozor na konkrétny typ vysávača. V predaji sú totižto typy bez vlastného motora a aj tie s vlastným motorom. Prvý z uvedených typov je len zbernou nádobou s hadicou, ktorá sa musí napojiť na motor klasického vysávača. Druhý uvedený typ je komplexným zariadením primárne určeným na vysávanie popola, ktoré poháňa vlastný motor s vlastným výkonom a vlastnými funkciami. Vysávače na popol s najvyšším sacím výkonom sa dokonca dajú využiť aj pri vysávaní prachu v dielni.

Ako vybrať čerpadlo do studne?

Viete, ako vybrať čerpadlo do studne? Na čo by ste mali myslieť pred jeho výberom? Aké typy čerpadiel do studne poznáme? Ponorné čerpadlo…

Čerpadlo do studne

Užitočný TIP na záver…

Vysávač na popol vyžaduje pravidelnú údržbu. Niekedy je ju potrebné vykonať priamo počas procesu vysávania. Preplnený filter totiž znižuje sací výkon vysávača. Vtedy sa vysávač odporúča vyprázdniť a prefúknuť kompresorom. Následne je možné opäť pokračovať v práci.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články