Čerpadlo do studne

Ako vybrať čerpadlo do studne?

Redakcia - 23. augusta 2020 - 2781. zobrazení

Využívanie vody zo studne poskytuje majiteľom viacero výhod. Nie náhodou idú studne opäť do módy a objavujú sa na mnohých pozemkoch. Bez vhodného čerpadla nám však veľký osoh neprinesú, práve naopak. Snaha zužitkovať zdroj vody, ktorý je k dispozícii, tak začína výberom kvalitného a plne funkčného zariadenia.

Čerpadiel na vodu zo studne je na trhu mnoho. Predajcovia ponúkajú modely rôznych značiek v rôznych cenových hladinách, ktoré sa menia podľa funkcií či parametrov daných zariadení. Práve tie sú kľúčové pre výber čerpadla, ktoré dokáže pracovať v náš prospech. Pri kúpe však nestačí zohľadniť parametre ako výkon alebo spotreba. Nutné je sledovať aj faktory súvisiace so samotnou studňou a podmienky, v ktorých bude zariadenie čerpať vodu.

Čerpadlo do studne - ako vybrať čerpadlo do studne

Čo sledovať pri výbere čerpadla do studne?

  • Typ studne.
  • Hĺbku studne.
  • Priemer studne.
  • Prietok vody v studni.
  • Výkon a výtlak čerpadla.

Typ studne určuje, aký druh čerpadla vybrať

Práve studňa a jej konkrétny typ sú základom toho, ako vybrať čerpadlo do studne správne. Smerodajná je hlavne jej hĺbka, od ktorej závisí, s akým druhom zariadenia sa bude musieť voda čerpať. Výrobcovia totiž rozdeľujú jednotlivé modely podľa toho, či čerpadlo pracuje na dosah hladiny vody alebo sa musí ponárať do väčšej hĺbky.

Čerpadlo do studne

Druhy čerpadiel podľa typu a hĺbky studne

1. Povrchové samonasávacie čerpadlo

Prvý z 2 druhov čerpadiel je známy aj ako domáca vodáreň. Ide o zariadenie s kompletnou výbavou, súčasťou ktorej je okrem čerpadla aj tlaková nádoba, manometer a tlakový spínač. Domáca vodáreň sa nemusí ponárať do vody, pretože vodu zo studne alebo z vrtu „prenáša“ špeciálny sací kôš. Podmienkou však je, aby čerpadlo nebolo od výšky hladiny ďalej ako 8 metrov. V takom prípade sa stáva nefunkčné. Vzhľadom na to treba pri jeho výbere a následnom umiestňovaní myslieť aj na možný pokles hladiny vody v studni.

2. Ponorné čerpadlo do studne

Pokiaľ je nasávacia výška, teda rozdiel vo výške čerpadla a hladiny vody v studni, viac ako 8 metrov, potom je k čerpaniu potrebné ponorné čerpadlo. To sa nainštaluje priamo do studne alebo vrtu, odkiaľ čerpá vodu. S manometrom, tlakovou nádobou a tlakovým spínačom je spojené pomocou tzv. výtlačného potrubia. Pri tomto druhu čerpadla je viac ako nasávacia výška dôležitá jeho veľkosť a výkon podporujúci výtlak vody.

Náš TIP na kvalitné domáce vodárne

Elpumps JPV 1500 B

Wolpertech WT-HW 600

Grundfos Scala 2

Elpumps JPV 1500 B - ako vybrať čerpadlo
Hodnotenie

Cena: od 130.80 €

Wolpertech WT-HW 600 - ako vybrať čerpadlo
Hodnotenie

Cena: od 61.40 €

Grundfos Scala 2 - ako vybrať čerpadlo
Hodnotenie

Cena: od 429.00 €

Ako vybrať čerpadlo do studne podľa výkonu?

Výkon je kľúčový najmä z hľadiska schopnosti prispôsobiť sa výdatnosti vodného zdroja. Ak zariadenie čerpá vodu pomaly, problémom bude len pomalý prietok vody. V prípade rýchleho čerpadla však hrozí vysoká spotreba energie a tiež poškodenie daného vodného zdroja.

Ako vybrať čerpadlo do studne podľa výtlaku?

S výkonom čerpadla súvisí aj jeho výtlak. Od neho závisí, do akej výšky dokáže zariadenie čerpanú vodu vytlačiť. Rozsah výtlaku treba prispôsobiť hĺbke, ktorú studňa dosahuje, resp. polohe čerpadla v nej.

Vŕtanie studne - ako vybrať čerpadlo do studne

Ako vybrať čerpadlo do studne podľa priemeru?

Kľúčová pre výber čerpadla nebude len hĺbka, ale aj šírka studne. Pri kúpe sa môžeme riadiť údajom o jej priemere, ktorému prispôsobíme veľkosť zakúpeného modelu. Ten má byť aspoň o pár centimetrov menší, aby sa pri manipulácii s ním nezasekol alebo nepoškodil studňu.

Ako si vybrať zavlažovací systém do záhrady?

Viete, ako si vybrať zavlažovací systém do záhrady? Aké typy zavlažovacích systémov poznáme? Aký zavlažovací systém sa teší najväčšej obľube?

Zavlažovací systém

Pokiaľ chceme využívať vodu zo studne a zužitkovať výhody tohto zdroja čo najefektívnejšie, potom sa investícii do kúpy čerpadla nevyhneme. Toto zariadenie nám nielenže umožní, aby sme sa k vode dostali bez nosenia vedier v rukách, ale zároveň sa postará o kontrolu spotreby vody a jej dobrý kvalitatívny stav. Samozrejme, predpokladom na splnenie týchto požiadaviek je výber správneho modelu.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články