Kedy strihať broskyne

Kedy strihať broskyne a ako zvládnuť ich rez?

Redakcia - 21. júla 2021 - 30090. zobrazení

Nie je tajomstvom, že broskyne patria medzi najnáročnejšie ovocné stromy, aké sa u nás pestujú. Viac pozornosti vzbudzuje najmä ich rez, ktorý vyžaduje špecifický postup. Pre jeho zvládnutie je takisto kľúčové správne načasovanie, od ktorého závisí nielen vzhľad, ale aj zdravotný stav celej dreviny.

Stromy s mäkkými šťavnatými plodmi, ktoré patria medzi najliečivejšie druhy ovocia, k nám prišli z juhu Európy. Ten ale nie je miestom ich pôvodu. Broskyne pochádzajú z Číny, kde sa pestovali už pred 4000 rokmi. Odtiaľ sa rozšírili do Perzie a následne na Apeninský polostrov, z ktorého to k nám mali už iba na skok. Na rozdiel od teplejších ázijských a juhoeurópskych oblastí si však u nás museli zvyknúť na trochu iné klimatické podmienky, čomu bolo potrebné prispôsobiť starostlivosť. Tá zahŕňa aj voľbu spôsobu a času, ako a kedy strihať broskyne.

Dôvody, prečo je strih broskýň potrebný

 • Broskyňa dokáže rásť extrémne rýchlym tempom.
 • Pravidelne neostrihaná broskyňa začína bujnieť.
 • Neorezávané konáre môžu postupne začať ovísať.
 • Broskyne sú menej odolné, potrebujú odľahčenie.
 • K rodeniu plodov potrebujú dostatočné presvetlenie.
 • Husto rozkonárený strom je náchylný na vyčerpanie.
Ako strihať broskyne

Strihanie broskýň vyžaduje pravidelnosť

K zaisteniu pekného vzhľadu a zdravého stavu broskyne nestačí jednorazový rez. Strihanie vyžaduje pravidelnosť, ktorá sa bude opierať o každoročný zásah v pravidelných intervaloch. Tie závisia od počasia a vonkajších teplôt, ktoré ovplyvňujú termín, kedy strihať broskyne. Napriek tomu by sme mali dbať o strihanie vždy približne v rovnakom období, aby bol strom v danej fáze životného cyklu každý rok na jednotlivé druhy rezu pripravený.

Aký má pravidelný rez broskýň význam?

 • Strom bude udržiavaný s krajším vzhľadom.
 • Správny strih pomáha tvarovať rast dreviny.
 • Rezom presvetlíme korunu, čo pomôže úrode.
 • Strih pomáha stromu aj k zdravšiemu stavu.
 • Strom bude zároveň chránený pred škodcami.
 • Zastrihávaním konárov broskyňu odľahčíme.

Náš TIP na profesionálne záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Najlepšie obdobie, kedy strihať broskyne

Kým spôsob rezu sa od ostatných ovocných drevín trochu odlišuje, správny čas, kedy strihať broskyne, je takmer rovnaký. Podobne ako pri iných kôstkoviciach, aj v tomto prípade sa rez môže vykonávať až dvakrát za rok. Každý z nich plní inú funkciu, pričom spolu majú drevine zabezpečiť zdravie a pekný vzhľad. Prvý z týchto rezov prebieha hneď na jar, kedy sa začína vegetačné obdobie. Ďalší, ktorý však nie je povinný, no väčšina záhradkárov ho kvôli prínosu pre strom vykonáva, je na rade počas letnej sezóny.

Kedy strihať broskyne v priebehu jari?

Jarný rez broskýň si získal prívlastok udržiavací. Tento názov vyplýva zo spôsobu strihania a očakávaného výsledku, ktorý má rez priniesť. Jeho hlavným cieľom býva úprava rozmerov koruny, ktorou sa formuje jej ďalší rast. K tomuto rezu môžeme pristúpiť už počas marca, ak vonkajšie teploty nie sú pod nulou. Strihať v marci ale nie je podmienkou. Dôležité je stihnúť túto prácu ešte pred pučaním. Práve strih pomáha tomu, aby sa mladé výhony začali formovať správnym smerom.

Kedy strihať broskyne v priebehu leta?

Kým prvý rez broskyne plní udržiavaciu úlohu, ten druhý sa považuje za omladzujúci strih, ktorý sa však takisto stará o okrasnú aj ozdravnú funkciu. Zároveň si plní úlohu pri príprave stromu na blížiace sa zazimovanie. Vzhľadom na to sa robí v priebehu augusta, najneskôr v prvej polovici septembra, čo opäť závisí od vonkajších teplôt. Presný termín, kedy strihať broskyne v lete, však súvisí aj s tým, ako rýchlo strom rastie, resp. kedy sa ukončí zber úrody. V niektorých prípadoch tak môže prebehnúť aj na prelome júla a augusta.

Ako a kedy strihať broskyne prvýkrát po výsadbe?

Špecifickým prípadom, kedy strihať broskyne, je prvý rez po výsadbe mladej dreviny. Ten sa odporúča vykonať vždy na jar bez ohľadu na obdobie vysádzania. Pri skorej jarnej výsadbe s dodržaním tejto zásady problém nebude. Horšie je to pri výsadbe na jeseň, kedy sa niektorí záhradkári snažia podporiť rast mladej dreviny jesenným rezom. Ten ale nie je veľmi vhodný, nakoľko broskyňa je dosť citlivá a v chladnejších jesenných dňoch s klesajúcimi teplotami by sa jej rany vzniknuté po strihaní nemuseli stihnúť zaceliť.

Kedy strihať broskyne

Broskyniam sa hodí tzv. kotlovitá koruna

Pred začiatkom strihania je potrebné zvážiť, aký vzhľad koruny chceme jednotlivými druhmi rezu docieliť. Pri broskyni sa odporúča vsadiť na tzv. kotlovitú korunu, ktorej základ spočíva v zachovaní maximálne 4-6 kostrových konárov. Tie sa potom rozkonárujú, no práve strihom musíme dbať o to, aby „sekundárne“ konáre rástli čo najrovnomernejšie a neprerástli kostrové vetvy, ktoré by mali byť nadradené. Niektorí záhradkári využívajú aj iný typ úpravy koruny, no tie je nutné urobiť úplne správne, inak hrozí zbrzdenie procesov spojených s formovaním.

Postup, ako vykonať jarný rez broskýň

1. Zrežeme poškodené časti

Každý jarný rez by mal vždy začať odstránením poškodených a odumretých konárov. Po zime býva takýto krok obzvlášť potrebný, nakoľko chladné a vlhké počasie zvykne poškodzovať drevo na jednotlivých vetvách. Zrezané poškodené konáre nikdy nenechávame pod stromom. Prípadné plesne a infekcie by sa z nich mohli preniesť na strom.

2. Úprava rozmerov koruny

Pri tomto kroku sa zameriavame na rez zdravých odrodených konárov. Strihanie sa vykonáva tzv. krúžkom, ktoré sa postará o to, že konáre budú vyrastať oblúkovým spôsobom. Cieľom je skrátiť najdlhšie sekundárne konáre tak, aby boli v pomere s kostrovými konármi kratšie aspoň o tretinu.

3. Omladenie celého stromu

Po úprave rozmerov koruny môžeme urobiť ešte pár malých omladzovacích úprav. Ich cieľom je skrátenie starších konárov, čím sa podporí rast mladých výhonov. Skrátenie by nemalo byť veľmi veľké. Broskyňa nemá rada príliš hlboký strih, takže skracovať stačí o 10 až 15 % z pôvodnej dĺžky.

Broskyne a marhule - strom

Letný rez broskýň v niekoľkých krokoch

1. Odstránenie poškodených vetiev

Počas leta bývajú broskyne v dobrej kondícii. Vďaka dostatku tepla a svetla sa vyhýbajú plesniam a iným mikroorganizmom. Pred letným strihom však dôkladne skontrolujeme celý strom a ak nájdeme poškodené časti, hneď ich orežeme.

2. Zastrihávanie nových letorastov

Hlavným cieľom letného strihu je úprava letorastov. Jedná sa o sekundárne konkurenčné výhony, ktoré sú plné sily, takže v prípade zanedbania rezu sa môžu začať krížiť. V rámci letného strihu ich skrátime zhruba o tretinu dĺžky.

3. Skrátenie prerastených konárov

Letný strih vykonaný po zbere plodov pripraví strom na zazimovanie. Aj preto je nutné skrátiť prerastené konáre. Tým nepomáhame iba krajšiemu vzhľadu koruny, ktorú budú tvoriť rovnomerne vyrastajúce vetvy, ale tiež bránime tomu, aby konáre začali ovísať a zaťažovať celú broskyňu.

4. Ošetrenie stromu po strihaní

Po ukončení strihania nás čaká posledný krok a tým je ošetrenie rán na zastrihnutých častiach. Na tento účel sa najlepšie hodí univerzálny stromový balzam, ktorý na rane vytvorí ochrannú vrstvu a tým jej pomáha k rýchlejšiemu zahojeniu.

Kedy strihať jablone a akým spôsobom?

Viete, kedy strihať jablone? Koľkokrát do roka by sa mali jablone strihať? Ako ošetriť jablone po strihaní? Viete, ako strihať jablone?

Ako strihať jablone

Pravidelným a správne vykonaným rezom, ktorý správne načasujeme, nepomáhame broskyni len k upravenému vzhľadu a hojnejšej úrode. Jej strihanie má význam aj z hľadiska zlepšenia vitality celého stromu. Výsledkom tejto opatery bude aj predĺženie životnosti dreviny, vďaka čomu môže rásť a rodiť aj o 10 až 20 rokov dlhšie.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články