Jarná záhrada

Jarné prebudenie záhrady

Reklamný článok - 22. marca 2024 - 561. zobrazení

Pomaly, ale isto prichádza čas, kedy sú dni dlhšie a teploty vyššie, čas, kedy sa záhrada pomaly prebúdza zo zimného spánku. Áno, drahí záhradkári, prichádza dlho očakávaná jar – čas ako stvorený na revitalizáciu vašej záhrady! V nasledujúcom článku vám predstavíme pár tipov, vďaka ktorým bude vaša záhrada prosperovať a prinášať vám radosť počas nasledujúcich dlhých mesiacov.

Terén poriadne vyčistite

Čím začať pri príprave vašej záhrady na nadchádzajúcu vegetačnú sezónu? Predsa upratovaním! Opadané lístie, na zemi povaľujúce sa konáre, odumreté rastliny, ktoré neprežili zimu – to všetko musí ísť preč. Venujte čas poriadnemu jarnému upratovaniu a vaša záhrada sa vám za to odvďačí.

Dôkladne pripravte pôdu

Predtým, než prejdete k procesu vysádzania si nájdite čas na poctivú prípravu pôdy. Zmerajte, poprípade upravte jej pH do požadovaných hodnôt, pridajte kompost a pôdu nezabudnite dôkladne prevzdušniť. Týmito krokmi jednoducho zabezpečíte, že rastliny, ktoré následne vysadíte budú mať dostatočný prísun živín potrebný pre ich rast.

Môžeme vysádzať!

A teraz prejdime k výsadbe, pre ktorú je toto jarné obdobie ako stvorené! Veľmi dôležitý je prvotný výber rastlín, ktoré budú prosperovať v našich klimatických podmienkach. Pri výsadbe dbajte na správne rozmiestnenie, aby ste vysadeným kvetom, bylinkám, zelenine či ovociu dopriali dostatočnú cirkuláciu vzduchu a zabezpečili dostatok priestoru na rast. Novovysadené sadenice dôkladne zalievajte a dodávajte im živiny, ktoré potrebujú pre svoj rast. Nezabúdajte ani na pravidelnú kontrolu – pri prvých náznakoch napadnutia škodcami či nedostatku živín ihneď zasiahnite, vzniknutý problém riešte a zabráňte jeho šíreniu.

A čo trávnik?

Kto už by sa nechcel popýšiť nádherným trávnikom ako z katalógu? Pýtate sa ako na to? Zbavte sa buriny a odumretých rastlín, prevzdušňujte, dodajte mu dostatok živín v podobe kompostu alebo priemyselných hnojív a dostatočne zavlažujte. Veľmi dôležité je aj pravidelné kosenie. Ak je vaša záhrada príliš členitá a kosačkou sa nedokážete dostať na všetky potrebné miesta, proces úpravy trávnika vám uľahčia nožnice na trávu. Kosenie a orezávanie prerastenej trávy či buriny nielen zlepšuje estetickú stránku, no tiež napomáha lepšej cirkulácii vzduchu a prísunu väčšieho množstva slnečného žiarenia, a tým prirodzene podporuje zdravý rast.

Nezabudnite na prerezávanie

Ideálnym ročným obdobím na prerezávanie stromov a kríkov je práve jar. Prerezávanie je jednou z najdôležitejších činností , ktorá do veľkej miery ovplyvňuje ich celkové zdravie a vitalitu, preto vám odporúčame odstrániť všetky mŕtve alebo choré konáre, ktoré môžu akýmkoľvek spôsobom brániť rastu.

TIP: Pozrite si nožnice na živý plot a kríky.

Chráňte svoju úrodu

V boji proti škodcom platí staré známe – „najlepšia ochrana je prevencia“, preto, v prvom rade, dbajte na dostatočné hnojenie a správne pH hodnoty pôdy. Nechcete predsa, aby to, na čom ste pracovali dlhé týždne za pár hodín zničili slimáky, molice, skočky či iné druhy nepríjemných škodcov. Svoju záhradu pravidelne kontrolujte a ak narazíte na poškodenú úrodu, prejdite k ochranným opatreniam – zvážte použitie sietí proti hmyzu, ktoré zabránia škodcom dostať sa k vašej úrode, pascí, insekticídnych mydiel či účinným, no nie zdraviu škodlivým, pesticídom.

Dodržiavaním týchto tipov môžete vytvoriť bohatú a prosperujúcu záhradu, v ktorej budete s láskou tráviť čas dlhé hodiny. Nastal čas vyhrnúť si rukávy, nasadiť záhradné rukavice a pripraviť sa na jarné prebúdzanie vašej záhrady.

Zdroj obrázku: ronstik / stock.adobe.com

  • Kategórie

Podobné články