Kedy sadiť jahody na jar

Ako a kedy sadiť jahody doma na záhrade?

Redakcia - 2. mája 2021 - 14768. zobrazení

Lepšia chuť, čerstvá kvalita, výraznejšia aróma, viac liečivých látok. To sú len niektoré z dôvodov, prečo sadiť jahody doma. Napriek tomu, že ich pestovanie môže byť trochu náročnejšie, pri vytvorení optimálnych podmienok a správnom spôsobe výsadby tento proces zvládneme bez problémov.

Prízemné rastliny s lahodnými plodmi plnými vitamínov, minerálov a organických kyselín si potrpia najmä na typ pôdy, miesto výsadby a správny čas, kedy sadiť jahody. Ak im splníme každú z týchto požiadaviek, najväčšiu časť práce spojenú s pestovaním jahôd budeme mať za sebou. Potom im už ostáva iba dopriať základnú starostlivosť a tešiť sa, kým nám osviežujúce plody vyrastú a budeme ich môcť konzumovať.

Prečo sadiť jahody doma na záhrade?

  • Domáce jahody nie sú nastriekané pesticídmi.
  • Rastliny sú pestované v kvalitnej a čistej pôde.
  • Plody dozrievajú vonku na osvetlenom mieste.
  • Domáce jahody obsahujú viac liečivých látok.
  • Úroda je zadarmo, pozbierame ju rovno doma.

Kvalita úrody závisí vždy od výsadby

Zberu chutných a voňavých jahôd priamo z vlastnej záhrady predchádza čas, miesto a spôsob výsadby sprevádzanej následnou starostlivosťou. Každý z týchto faktorov je smerodajný pre vypestovanie kvalitnej a hojnej úrody, ktorá nám poslúži na priamu konzumáciu aj na využitie jahôd pri príprave ovocných koláčov alebo osviežujúcich nápojov, prípadne na ich zaváranie. S kvalitou úrody, samozrejme, súvisí aj ich trvanlivosť a obsah liečivých látok, ktoré sa v nich budú nachádzať.

Kedy sadiť jahody

Najlepšie obdobie, kedy sadiť jahody

Obrovskou výhodou pri pestovaní tohto ovocia je, že období, kedy sadiť jahody, je niekoľko. Výsadba je možná v jednotlivých častiach roka od jari až do skorej jesene. Každé z období má svoje výhody aj nevýhody, takže správny čas, kedy sadiť jahody, je potrebné prispôsobiť individuálnym nárokom a možnostiam, ktoré záhrada alebo iné miesto určené na vysádzanie ponúka. Optimálny čas výsadby určuje tiež konkrétna odroda, ktorú si na domáce pestovanie zvolíme.

Kedy sadiť jahody na jar

Na jarnú výsadbu sa zvyknú využívať skoré odrody, ktoré rodia vždy iba raz. Plusom je hojnejšia úroda, no plody nie sú v porovnaní s neskoršími odrodami až také kvalitné. Väčšinou obsahujú pomerne menej liečivých látok a mínusom je aj kratšia trvanlivosť, kvôli čomu sú určené skôr na okamžitú konzumáciu po zbere. Na to ale musíme jahody posadiť už v apríli, v prípade chladnejšej jari najneskôr v prvej polovici mája.

Kedy sadiť jahody v lete

Výsadba počas hlavnej letnej sezóny u nás nie je veľmi obvyklá. Na sadenie počas júna alebo júla sú vhodné len niektoré odrody, pričom k rastu potrebujú viac vody a trochu tieňa. Letná výsadba ale má význam kvôli väčšiemu množstvu poplazov, ktoré v lete posadené rastliny vytvárajú. Tie sa následne rýchlo zakoreňujú, vďaka čomu sa jahody množia.

Kedy sadiť jahody na jeseň

Skoré jesenné obdobie, najlepšie v prvej polovici septembra, je pre vysádzanie jahôd najobľúbenejšie. Rastliny tak budú mať dostatok času na zakorenenie a vytvorenie väčšej listovej ružice, ktorá bude základom pre plodenie už na budúci rok. Plody na rastline posadenej na jeseň sú chutnejšie aj kvalitnejšie. Na rozdiel od rastlín vysádzaných počas jari je však úroda zvyčajne o niečo menšia.

Kedy sadiť jahody na jar

Ako sadiť jahody doma na záhrade?

Rýchlosť rastu a kvalita úrody nezávisí len od obdobia, kedy sadiť jahody. Kľúčovým je tiež spôsob výsadby, ktorý takisto zohráva dôležitú úlohu. Na výber máme z 2 možností, ktoré sú roky osvedčené a pri vytvorení optimálnych podmienok prinesú požadované výsledky.

Pestovanie zo semien

Semienka jahôd si môžeme kúpiť v každej dobrej predajni, kde je na výber viacero odrôd, ktoré sa najlepšie uchytia pri jarnej výsadbe. Stačí ich nechať vyklíčiť po dobu 10-14 dní a následne posadiť do pripravenej pôdy. Možnosťou je aj výsadba z vlastných semien, ktoré získame z predchádzajúcej úrody rozkrojením plodu a výberom semienok, ktoré očistíme od dužiny a necháme ich vysušiť.

Pestovanie z priesad

Pestovanie jahôd z priesad začína kúpou hotových sadeníc alebo ich predpestovaním v interiéri. Hotové sadenice sa okrem pestovania v zemi na záhrade hodia aj do väčších nádob či vaničiek umiestnených na terase alebo balkóne. Priesady sa môžu takisto vysádzať na jar, no podmienkou je výsadba do vhodnej a dobre upravenej pôdy, bez ktorej sa jahodám nemusí dariť.

Vhodné podmienky na pestovanie jahôd

Poloha

Jahody potrebujú dostatok svetla, takže pri výbere vhodnej polohy uprednostnime otvorené stanovištia bez tieňa. Zvážiť môžeme aj orientáciu. Dostatok slnečného žiarenia im zaistíme pri južnej orientácii. Nakoľko stonky a listy jahôd nepatria k najodolnejším, v rámci možností sa môžeme zamerať na miesto, kde nepreniká silný prievan.

Zemina

Na typ pôdy si jahody príliš nepotrpia. Dobre sa im darí v ľahších pôdach, ktoré sa vyznačujú čo najlepšou priepustnosťou. Viac ako konkrétny typ pôdy bude dôležitá jej úprava a vhodne pripravený stav. Obzvlášť to platí pri výsadbe na miestach, kde sa predtým pestovali nejaké plodiny.

Ako, kde a kedy sadiť cesnak?

Viete, kedy sadiť cesnak? Je ideálnym obdobím jar alebo jeseň? Aké sú ideálne podmienky na sadenie cesnaku? Ako sa starať o posadený cesnak?

Ako sadiť cesnak

Príprava zeminy na vysádzanie jahôd

  • Pôdu začneme pripravovať aspoň 2 týždne pred výsadbou.
  • Najprv ju dôkladne prekopeme, čím sa zemina prevzdušní.
  • Pred samotnou výsadbou vyčistíme pôdu od všetkej buriny.
  • Takisto sa zbavíme aj všetkých zvyškov z predošlej úrody.
  • Zem následne pohnojíme kravským hnojom a kompostom.
  • Pridať môžeme aj trochu síranu draselného či superfosfátu.
  • Zeminu necháme zľahnúť, aby bola pevná a udržala rastliny.

4 rýchle kroky, ako sadiť jahody

Po príprave pôdy prichádza na rad samotná výsadba. Bez ohľadu na to, či ideme sadiť na jar, v lete alebo na jeseň, postup je rovnaký. Rovnaký je tiež pri výsadbe zo semien aj pri výsadbe z pripravených priesad.

1. Vyhĺbenie jám

Celý postup výsadby začneme prípravou malých jám, do ktorých budeme sadiť semienka alebo priesady. Na dno týchto jám môžeme nasypať malú hrsť kompostu. Ten sa postará o výživu pôdy, ktorá bude prúdiť priamo k rastline. Kompost stačí rukou zamiešať do hliny a celú jamku následne trochu poliať.

2. Ochranná fólia

Druhý krok nie je nutný, no mnohí záhradkári ho využívajú. Pozostáva z vystrihnutia dier do tmavej čiernej fólie, ktorá sa položí na jahodový záhon. Fólia prikryje pôdu, ktorú bude chrániť pred šírením buriny. Jahody ňou nebudú nijako obmedzené, nakoľko vo vystrihnutých dierach budú mať dostatok priestoru na rast a prijímanie slnečného svetla.

3. Vysádzanie

Do jám môžeme vložiť semienka alebo sadenice. V obidvoch prípadoch ich vysádzame s odstupmi aspoň 30 cm. Podobnú vzdialenosť by sme mali dodržať aj pri výsadbe do trojuholníkového sponu. Potom zasypeme jamky pôdou. Tú neutláčame ani neudupávame, pretože jahody potrebujú čo najviac prevzdušnenú pôdu.

4. Zálievka

Hneď po výsadbe doprajeme jahodám trochu vody. So zálievkou však opatrne. Zhrnutú pôdu na jahodovom záhone nemôžeme premočiť ani na nej vytvoriť mláku. Zeminu polejeme len trochou vlažnej vody, ktorá jemne zvlhčí pôdu a dodá semienku alebo priesade potrebnú dávky vlahy.

Ako sadiť jahody

Ak sadíme počas teplých slnečných dní, môžeme ich prikryť trochou pokosenej trávy. Jahody síce potrebujú dostatok slnka, no prvé dni po vysádzaní ocenia trochu tieňa. Týka sa to hlavne priesad. Tienenie zároveň splní účel ako prekážka pri rýchlom odparovaní vody zo záhonov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články