Tamariška

Tamariška ako okrasný solitér alebo živý plot

Redakcia - 22. decembra 2020 - 9318. zobrazení

Kým niektoré kry sa na záhradách vysádzajú kvôli praktickému využitiu, iné plnia skôr okrasnú funkciu. V zozname druhov pestovaných v tunajších končinách ale nájdeme aj tie, ktoré sú schopné splniť obe funkcie naraz. Jedným z nich je práve tamariška.

Pestovanie tamarišky v exteriéroch má dlhoročnú tradíciu. Svojím jedinečným šarmom zdobí vonkajšie priestranstvá v rôznych kútoch sveta od čias staroveku. Stabilné miesto na dvoroch, záhradách alebo v parkoch má dodnes, či už ako dekoratívny solitér alebo ako súčasť živého plota.

Tamariška

Pestovanie tamarišky kedysi a dnes

Presný pôvod tamarišky známy nie je, no za jej domov je považované Stredomorie aj Eurázia, kde sa pestuje už niekoľko storočí. Práve odtiaľ sa rozšírila do iných regiónov sveta. Dôvodov expanzie bolo viacero. Kľúčovým bol jej estetický vzhľad aj skvelá odolnosť, vďaka ktorej sa pestuje aj v náročných klimatických podmienkach. Navyše, v posledných rokoch sa vyzdvihla jej praktická stránka, vďaka ktorej sa čoraz viac stáva súčasťou živých plotov.

Čím je tamariška charakteristická?

  • Ide o ker, resp. nízku drevinu dorastajúcu do výšky 2-3 metrov.
  • Typickým znakom sú tenké zvesené vetvy rastúce až od koreňa.
  • V čase kvitnutia sú vetvy zahalené hustými strapcovitými kyticami.
  • Sfarbenie strapcov s kvetmi býva ružové, červené či cyklámenové.
  • Tamariška je opadavá, cez zimu na nej ostávajú iba holé vetvičky.

Odolný ker možno pestovať všade

Aj keď tamariška na jeseň opadáva a v zime ostáva holá, najchladnejšie ročné obdobie prežije bez problémov. Jednou z vlastností, ktorou sa tento ker môže pochváliť, je mrazuvzdornosť. Tamariška je totiž schopná odolať aj mrazom do -40 °C. Vďaka tomu môže rásť aj vo vyšších horských polohách, napríklad v oblasti Pyrenejí. Schopnosť odolať extrémnym klimatickým podmienkam platí aj v opačnom prípade. Jej prítomnosť tak zdobí aj oázy v horúcej saharskej púšti. Náročnejšie klimatické podmienky však nezvládnu všetky druhy.

Najpestovanejšie druhy tamarišky

Tamariška malokvetá

Vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou, vďaka čomu je práve tento druh pestovaný vo vyšších polohách. Známy je aj skorým kvitnutím, ktoré prebieha už na jar.

Tamariška francúzska

Tento druh začína kvitnúť v júni, no kvety sa na konároch držia až do septembra, výnimočne do októbra.

Tamariška štvortyčinková

Patrí medzi najširšie druhy. Jej šírka býva takmer rovnaká ako výška. Vďaka tomu nevynikne len ako solitér, ale hodí sa aj do živých plotov.

Tamariška kvety

Tamariška pestovaná ako solitér

Pekný estetický vzhľad tamarišky vynikne najviac vtedy, keď je pestovaná ako solitér. Stačí ju umiestniť na nejaké otvorené priestranstvo, kde ju nebudú zakrývať iné stromy alebo kríky. Husté ružové kytice tak budú viditeľné aj zďaleka, čím oživia celé okolité prostredie. Priestor pod tamariškou sa zároveň bude dať využiť na výsadbu malých okrasných alebo úžitkových rastlín.

Tamariška ako súčasť živého plota

Požadovanú okrasnú funkciu si tamariška splní aj pri výsadbe živého plota. V tomto prípade sa najčastejšie využíva ako estetický doplnok kombinovaných živých plotov, ktoré sú tvorené viacerými druhmi. Práve husté kvetinové strapce tamarišky poslúžia na vyplnenie prípadných škár v živom plote z tují alebo cypruštekov. Niektoré živé ploty sa dokonca vysádzajú iba zo samotných kríkov tamarišky.

Vhodné podmienky na pestovanie

Poloha

Napriek schopnosti vyrásť v akýchkoľvek podmienkach sa tamariške najlepšie darí na presvetlených miestach. Sadiť ju môžeme v polotieni s dostatočným množstvom slnečného svitu alebo rovno na otvorenom slnečnom stanovišti. Výber polohy závisí vždy od toho, či ju budeme sadiť ako solitér, alebo ju zakomponujeme do živého plota.

Substrát

Na konkrétny druh zeminy si tamariška veľmi nepotrpí. Dariť sa jej bude takmer v akejkoľvek pôde. Problémom môžu byť akurát ťažšie druhy zeminy s nevhodným pomerom vlhkosti. Za najideálnejší typ substrátu na domáce pestovanie na záhrade sa považuje suchšia, dobre priepustná hlina.

Čas výsadby

Obľúbený ker nemá príliš veľké nároky ani pri výbere vhodného obdobia na výsadbu. Vybrať si môžeme medzi jarou alebo jeseňou. Vysádzanie nám uľahčí kúpa malého predpestovaného kríčka, ktorý následne posadíme na záhradu. Po procese výsadby nás čaká občasná starostlivosť, ktorou tamariške vytvoríme optimálne podmienky na zdravý rast.

Tamariška - ker

Akú starostlivosť tamariške dopriať?

Zálievka

Nároky na polievanie sa u tamarišky s vekom znižujú. Často polievať však nie je nutné ani mladé kríčky. Ako suchomilnejšej rastline milujúcej slnečné svetlo jej stačí dopriať zálievku raz za týždeň.

Hnojenie

Tamariška nepatrí k druhom, ktoré potrebujú veľa výživných látok. Hnojenie tak nie je potrebné. Niektorí pestovatelia však pridávajú trochu domáceho záhradného hnojiva do pôdy pripravenej na výsadbu.

Strihanie

Udržiavať tamarišku peknú a zdravú vyžaduje aj pravidelné zastrihávanie. Rez je potrebný kvôli tomu, aby husto rozvetvené a kvetmi obrastené konáriky nezaťažovali spodnú časť kríka. Zastrihávaním vrcholkov tak predídeme jej ovisnutiu či dokonca až nalomeniu.

Ako sa pestuje a spracúva liečivá mučenka?

Viete, aké liečivé účinky má mučenka? Ako ju pestovať? Kedy a kde je najlepšie mučenku sadiť? Ako často ju hnojiť a polievať? Mučenka je…

Mučenka - plody

Tamariška si nenašla miesto iba na záhradách pri našich domoch. Vďaka spojeniu elegancie s odolnosťou je pestovaná aj na verejných priestranstvách, najmä v parkoch alebo exteriéroch verejných budov. Keďže zmienky o nej sa objavili aj v Biblii, symbolicky zdobí aj niektoré cintoríny.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články