Mučenka - plody

Ako sa pestuje a spracúva liečivá mučenka?

Redakcia - 21. decembra 2020 - 4015. zobrazení

Pýšiť sa bohatými liečivými účinkami, širokým praktickým využitím a zároveň jednými z najkrajších kvetov, to môže iba zopár rastlín pestovaných v našich končinách. Jednou z nich je práve mučenka, ktorú si zamilovali mnohí záhradkári aj pestovatelia liečivých a okrasných rastlín.

Eleganciou, liečivými účinkami a pestrými možnosťami spracovania sa zoznam dôvodov, pre ktoré je mučenka taká obľúbená, nekončí. Obrovským plusom je aj spôsob pestovania, vďaka ktorému ju môžeme v tunajších podmienkach pestovať aj napriek jej tropickému pôvodu. Pri pestovaní máme dokonca na výber, či si ňou spestríme záhradu alebo skôr ozdobíme interiér.

Mučenka - fialová

História pestovania mučenky

Do rodu mučenky patrí množstvo druhov, ktoré majú rôzne miesta pôvodu. Väčšina z nich má domov v subtropických oblastiach Ameriky, kde rastlina rastie vo voľnej prírode už niekoľko storočí. Odtiaľ sa rozšírila do Európy, kde sa spočiatku pestovala ako okrasná rastlina vonku v parkoch. Neskôr sa začala objavovať pri domoch, odkiaľ si ju majitelia brali do interiéru ako živú bytovú ozdobu, ktorou je v mnohých domácnostiach aj v súčasnosti.

Prečo je mučenka pestovaná?

  • Rastlinu je možné pestovať na záhrade aj v interiéri.
  • Jedná sa o rastlinu s kvetmi v neobvyklých tvaroch.
  • Mučenka plní okrem okrasnej aj praktickú funkciu.
  • Jej plody si nachádzajú uplatnenie ako prírodný liek.
  • V kuchyni sa dajú spracovať niekoľkými spôsobmi.
Mučenka - detail

Podľa čoho mučenku spoznať?

  • Ide o popínavú rastlinu schopnú dorastať až do výšky 10 metrov.
  • Pomocou úponov sa prichytáva o stromy, ploty a iné oporné body.
  • V trópoch kvitne už po pár mesiacoch, u nás jej to trvá 1 až 2 roky.
  • Atraktívne viacfarebné kvety mávajú neobvyklý hviezdicovitý tvar.
  • V závislosti od druhu dosahuje ich veľkosť až do 10 centimetrov.

Najznámejšie druhy mučenky

Mučenka jedlá

Patrí k najpestovanejším druhom, ktorý je známy ­guľatými plodmi veľkými do 10 centimetrov. Typický je fialovým sfarbením, exotickou vôňou a sladkokyslou chuťou.

Mučenka pleťová

Známa je hlavne modrobielymi kvetmi väčšieho vzrastu. Medzi typické znaky však patria aj mäsité plody v tvare oválnych bobúľ.

Mučenka modrá

Ide o juhoamerický druh, ktorý sa u nás pestuje skôr ako izbová rastlina. Vyznačuje sa veľmi dobrou odolnosťou, o ktorú sa stará najmä vysoká pevná stonka.

Mučenka obrovská

Ako jeden z najväčších druhov je pestovaná najmä vonku na záhrade. Využíva sa ako mohutná popínavá liana ozdobená kvetmi s veľkosťou až do 12 centimetrov.

Mučenka - biela

Vhodné podmienky na sadenie

Napriek odlišnostiam, ktorými jednotlivé druhy disponujú, sú podmienky potrebné na sadenie a pestovanie pri všetkých druhoch takmer identické.

Poloha

Mučenka ako subtropická rastlina ocení presvetlené miesto s dostatkom slnečného svetla. Platí to pri pestovaní vonku na záhrade aj pri menších druhoch umiestnených v byte.

Teplota

Okrem svetla si táto rastlina potrpí aj na dostatok tepla. Ak ju pestujeme vonku, odporúča sa ju umiestniť na priame slnko, prípadne do skleníka, kde prečká zimu.

Substrát

Najlepším substrátom je zemina prispôsobená pestovaniu izbových rastlín, ktorá by mala byť dobre prevzdušnená. S trochou pridaného humusu bude zároveň aj výživnejšia.

Pestovanie mučenky po výseve

Zálievka

S vodou to pri pestovaní mučenky netreba preháňať. Zálievka by však mala byť pravidelná, najmä počas vegetačného obdobia pred kvitnutím a dozrievaním plodov.

Hnojenie

Pravidelné by malo byť aj hnojenie, minimálne v období rozkvetu a dozrievania plodov. Odporúčané intervaly sú raz za 2 alebo 3 týždne.

Strihanie

Súčasťou pestovania mučenky je aj zastrihávanie. K strihu, ktorého výsledkom je skrátenie zhruba o tretinu, pristupujeme vždy pred zazimovaním.

Zazimovanie

Mučenka môže stráviť zimu buď doma vo vnútri bytu pri teplote okolo 15 °C, alebo v skleníku, prípadne v zimnej záhrade, kde sa tiež vyhne mrazom, snehu a vetru.

Mučenka - svetlofialová

Mučenka ako domáca lekáreň

Výsledkom dôkladnej starostlivosti o túto rastlinu nebude iba príťažlivý vzhľad. Zdravý rast nám zaistí, že plody mučenky budú domácou lekárňou schopnou prispievať k liečbe rôznych zdravotných komplikácií. Postarajú sa o to viaceré zdraviu prospešné látky, ktoré táto tropická kráska obsahuje a ktoré sa vďaka hojným možnostiam spracovania plodov môžu konzumovať v rôznych formách.

Ktoré liečivé látky mučenka obsahuje?

  • Viaceré minerály ako meď, horčík či draslík.
  • Vitamíny B a E v dosť vysokých množstvách.
  • Množstvo vlákniny, bielkovín aj sacharidov.
  • Flavonoidy, ktoré podporujú znižovanie tlaku.
  • Polyfenoly schopné zlepšovať sexuálne funkcie.
  • V zložení nechýbajú karotenoidy, napr. lykopén.
Mučenka - plody

Možnosti spracovania mučenky

  • Ako liečivé mučenkové čaje vhodné na upokojenie mysle a tlmenie bolesti.
  • Ako prísada do čerstvých osviežujúcich šalátov z vybraných druhov ovocia.
  • Ako svieže chladené limonády podávané s čerstvými mučenkovými plodmi.
  • Ako tvarohová nátierka pripravená zmiešaním tvarohu a mučenkovej dužiny.
  • Ako surové nespracované ovocie konzumované ako bežný doplnok výživy.

10 dôvodov, prečo pestovať muchovník

Viete, ako pestovať muchovník? Aké liečivé účinky majú plody muchovníka? Kedy ho sadiť? Ako často ho polievať a hnojiť? Omladzovací rez…

Muchovník - plody

Výdatné liečivé účinky tejto rastliny nie sú žiadnou novinkou. Mučenka bola kvôli schopnosti podporovať telesné zdravie a duševnú pohodu pestovaná už prvými indiánskymi civilizáciami v Amerike. Napríklad Mayovia ju považovali za zázrak schopný liečiť srdce. Iní Indiáni v nej zas videli rastlinu schopnú zlepšovať spánok. Nielen o týchto liečivých účinkoch sa zmieňuje aj súčasná prírodná medicína, ktorá k nim pridáva aj ďalšie osvedčené liečivé vlastnosti.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články