Hedera helix

Brečtan popínavý (Hedera helix): Vždyzelený elegán s popínavým rastom

Redakcia - 30. júna 2022 - 1868. zobrazení

V minulosti bol považovaný za magickú rastlinu určenú k rôznym rituálom. Neskôr sa dostal medzi najvyhľadávanejšie liečivé druhy a začal sa využívať ako prírodný liek. Následne opäť zmenil funkciu a stal sa okrasným druhom vyhľadávaným najmä kvôli popínavému spôsobu rastu. Úlohu vždyzeleného okrasného kríka, ktorý nie je náročný a pri správnej starostlivosti sa mu bude dariť všade, si brečtan popínavý plní dodnes.

Najrozšírenejší brečtan zo všetkých 15 druhov

Hedera helix, ako znie latinský názov brečtanu popínavého, má v tunajších končinách dlhú tradíciu. Aj keď presný pôvod popínavej dreviny stále nie je celkom jasný, pre jej expanziu po celej Európe to nebolo žiadnou prekážkou. Krík s elegantnými listami, ktoré sa využívajú pri výrobe liečivých mastí a tinktúr, sa neskôr začal vo veľkom pestovať ako bežná súčasť živých plotov alebo ako popínavá rastlina na múroch domov. Aj to prispelo k tomu, že rýchlo sa stal najrozšírenejším z 15 druhov brečtanu, ktoré boli doposiaľ objavené a klasifikované.

Hedera helix

Čím je Hedera helix najviac typický?

  • Druh z čeľade aralkovité rastie plazivým alebo popínavým spôsobom.
  • Ak je pestovaný na zemi, jeho výška dosahuje najviac 30 centimetrov.
  • Pestovaný na múroch sa môže vyšplhať do výšky niekoľkých metrov.
  • Jeho poznávacím znakom sú srdcovité alebo laločnaté kožovité listy.
  • Od júla do jesene sa na kríku objavujú zeleno-žlté kvety plné nektáru.
  • Hedera helix má aj tmavomodré bobuľovité plody, ktoré vydržia až do jari.

Krík so všestranným využitím na záhradách

Popínavý krík si nezískal obľubu len svojím elegantným vzhľadom a popínavým spôsobom rastu, vďaka ktorému vyniká. Najmä vo Veľkej Británii sa pestuje na múroch budov aj kvôli praktickému významu. Hedera helix, ktorý pokrýva steny domu, slúži ako vynikajúca izolácia proti hluku. Niektoré štúdie potvrdili, že hustý brečtanový porast na stene domu má vplyv aj na udržiavanie teploty v budove, čím prispieva k zníženiu nákladov na energie. Jeho všestranné využitie sa spája aj s ochranou muriva pred vyššou vlhkosťou. Zároveň pohlcuje prach a iné škodlivé čiastočky, ktoré sa do interiéru dostávajú v omnoho menšom množstve.

Socha obrastená brečtanom popínavým

Vhodné podmienky na pestovanie brečtanu

Poloha

Celoročne zelený ker neznáša slnko. Potrpí si na tienisté miesta, akými sú napríklad múry budov, po ktorých sa môže ťahať. Zvládne aj polohu v polotieni, no slnečnému svetlu by nemal byť vystavený viac ako 2-3 hodiny denne.

Zemina

Nenáročnosť brečtanu potvrdzuje aj možnosť pestovania rastliny v menej kvalitnej zemine s minimom živín. K zdravému rastu mu postačí ťažšia ílovitá pôda, do ktorej sa primieša trochu piesku alebo rašeliny.

Čas výsadby

Hedera helix sa môže sadiť priamo zo semienka, výsadbou sadeníc alebo zapúšťaním odrezkov. V prípade výsadby zo semienka je najvhodnejším termínom sadenia jeseň. Odrezky a sadenice sa vysádzajú na prelome zimy a jari podľa počasia.

Náš TIP na kvalitné záhradné nožnice na Hedera helix

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Nenáročná starostlivosť o Hedera helix

Zálievka

Primerané množstvo vody v pravidelných niekoľkodňových intervaloch zálievky sa postará o to, aby bol brečtan vždy dostatočne vlhký, no nie premočený. Ak to s vodou preženieme, listy začnú okamžite černieť.

Hnojenie

Intenzita hnojenia závisí od aktuálneho ročného obdobia. V lete, kedy je ker aktívnejší, sa hnojí raz za 2 týždne. Počas zimy sa môžu intervaly skrátiť na jedno hnojenie za mesiac.

Množenie

Brečtan sa rozmnožuje celkom jednoducho pomocou odrezkov. Množiť sa môže kedykoľvek v priebehu roka, no ideálnym obdobím je zima až jar. Januárové odrezky sa nechajú istý čas vo vode, aby podrástli a na prelome zimy a jari sa zasadili.

Borovica lesná (Pinus sylvestris): Najrozšírenejšia zo všetkých borovíc

Viete, ako sa má správne pestovať borovica lesná? Čím je táto dlhoveká drevina výnimočná? Aké sú ideálne podmienky pre borovicu lesnú?

Borovica lesná

Kým brečtanové listy obsahujú liečivé látky, v jeho plodoch sa zas ukrýva jed. V stopových množstvách môže byť prítomný aj v zložení listov. Pre človeka nie je smrteľne nebezpečný, pokiaľ sa nejedná o alergika. Napriek tomu je pri manipulácii s jeho plodmi a listami potrebné dávať pozor na priamy kontakt slizníc a pokožky s týmto jedom.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články