Pinus sylvestris evergreen foliage

Borovica lesná (Pinus sylvestris): Najrozšírenejšia zo všetkých borovíc

Redakcia - 12. júna 2022 - 2145. zobrazení

Rod borovica zahŕňa vyše 100 známych druhov. Na starom kontinente sa ich však nachádza iba 12 až 13. Jedným z nich je borovica lesná, ktorá je najrozšírenejším druhom borovice na svete. Pôvodný domov má v niekoľkých súčasných štátoch Európy. K tým patrí aj Slovensko, kde Pinus sylvestris rastie už niekoľko tisícročí. Jej dlhoročná tradícia na našom území siaha zhruba až do 11. tisícročia pred n. l.

Najrozšírenejšia z viac ako 100 druhov

Odolný a nenáročný ihličnan sa dokáže prispôsobiť rôznym podmienkam. Problém mu nerobí chlad ani teplo. Drevina nie je náročná ani na typ pôdy a len málokedy podlieha chorobám. Aj to prispelo k jej expanzii skoro po celej severnej pologuli. V niektorých štátoch zaberá takmer pätinu z celkovej lesnej plochy a jej podiel sa stále zvyšuje, čo upevňuje jej pozíciu v rebríčku najrozšírenejších borovíc. Najhojnejší výskyt bol opakovane zaznamenaný v strednej Európe, v Škandinávii, na Kaukaze a na Sibíri.

Borovica lesná - šiška

Čím je borovica lesná najviac typická?

  • Výška borovíc lesných je rôzna, závisí od niekoľkých faktorov.
  • Najvyššie dospelé jedince dorastajú do výšky 40 až 50 metrov.
  • V nepriaznivých podmienkach sú vysoké len ako vyššie kríky.
  • Kmeň dospelých stromov s vyšším vzrastom má šírku 1 meter.
  • Zelené ihlice s ostrejším koncom vyrastajú vo zväzkoch po 2.
  • Ihlice dlhé 4 až 8 centimetrov majú rovný alebo skrútený tvar.

Náš TIP na kvalitné záhradne nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Všestranné uplatnenie borovice lesnej

Domáce ihličnaté dreviny sú u nás bežne využívané na rôzne hospodárske účely. Výnimkou nie je ani borovica lesná, ktorá si našla uplatnenie vo viacerých oblastiach. Hlavným účelom jej masívnej lesnej výsadby je produkcia kvalitného dreva známeho ľahkosťou a pevnosťou. Hromadná výsadba má význam aj kvôli podpore pôdnych podmienok v danej lokalite. Tvar, štruktúra a spôsob rastu koreňov pomáha spevňovať zeminu s piesočnatým podkladom a tým znižovať riziko vzniku erózie. Okrem pestovania v lesoch za vyššie uvedenými účelmi je aj bežnou súčasťou záhrad, parkov a verejných priestranstiev, kde neplní iba okrasnú funkciu. Zároveň slúži aj ako zelená bariéra proti okolitému hluku a prenikajúcemu prachu.

Borovica lesná

V akých podmienkach sa drevine darí?

Poloha

Najrozšírenejšia z borovíc má rada svetlo. K životu ho potrebuje pomerne veľa. Aj preto sa odporúča vysádzať na otvorených priestranstvách, na ktoré preniká priame slnečné svetlo.

Zemina

Na konkrétny typ pôdy nemá vysoké nároky. Darí sa jej v piesočnatej aj v kamenistej zemine. Prosperovať bude aj v pôde s obsahom rašeliny. Nevadí jej ani vyššia vlhkosť či slanosť.

Teplota

Rozmedzie teplôt, ktoré borovica lesná toleruje, je pomerne široké. V lete sa bude vyhrievať aj pri teplotách nad 25 °C, v zime zvládne aj tuhšie mrazy do -20 až -30 °C.

Borovica lesná - Pinus sylvestris

Starostlivosť o borovicu lesnú na záhrade

Odolnosť, životnosť a nízke nároky vytvárajú skvelý predpoklad na pestovanie tejto dreviny na záhrade pri dome. Majitelia záhrad ocenia najmä minimálnu opateru. Strom rastie takmer sám bez toho, aby vyžadoval pravidelné hnojenie, polievanie či strihanie. V rámci opatery je potrebné akurát odstraňovať uschnuté alebo poškodené vetvičky a v prípade bohatej snehovej nádielky ometať z konárov sneh, aby boli odľahčené a nezlomili sa.

Borovica čierna (Pinus nigra): Teplomilná borovica do parkov a záhrad

Viete, akú starostlivosť vyžaduje borovica čierna? Čím je tento teplomilný ihličnan výnimočný? Aké sú ideálne podmienky na pestovanie?

Okrasná borovica čierna

Priaznivci ľudového liečiteľstva si dajú na zdravej kondícii borovice záležať aj kvôli možnosti využívať ju ako zdroj liečivých látok. Tie obsahuje najmä živica s prenikavou vôňou, ktorá sa primiešava do liečivých mastičiek vhodných na uvoľnenie a regeneráciu svalstva. Aromatické éterické oleje v zložení voňavej živice zas plnia úlohu pri aromaterapii, prípadne sa pridávajú do inhalačných zmesí.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články