Pestovanie húb doma v kvetináči

Ako zvládnuť pestovanie húb doma?

Redakcia - 3. decembra 2020 - 10003. zobrazení

Huby toho k rastu príliš veľa nepotrebujú. Väčšina druhov si vystačí len so základnými potrebami. Aj preto sa mnohým z nich darí takmer kdekoľvek, napríklad aj doma. Stačí vybrať správne druhy a vytvoriť im domáce prostredie. Potom svojpomocné pestovanie húb zvládneme bez akýchkoľvek problémov.

Domáce pestovanie húb nám prináša viacero možností, čo, kde a ako pestovať. Na výber totiž máme hneď niekoľko druhov, ktoré sa ujmú v domácich podmienkach. Kým niektorým z nich stačí k životu trochu priestoru v pivnici, iné si získajú stabilné miesto vonku na záhrade. Práve tam získajú jedinečnú chuť a popritom nadobudnú aj nejaké liečivé látky.

Pestovanie šampiňónov doma

Aké má domáce pestovanie húb výhody?

  • Vieme, ako boli huby vypestované.
  • Vyhneme sa konzumácii pesticídov.
  • Ušetríme za nákup húb z obchodu.
  • Huby nemusíme ísť zbierať do lesa.
  • Môžeme pestovať aj exotické druhy.

Podľa čoho vyberať vhodné druhy húb?

  • Podľa polohy, kde budeme huby pestovať.
  • Podľa toho, kedy chceme huby pozbierať.
  • Podľa spôsobu pestovania, napr. v kvetináči.
  • Podľa účelu, na aký chceme huby využívať.

Ktoré huby sa u nás pestujú najčastejšie?

Hliva ustricová

Pestovanie hlivy má u nás dlhoročnú tradíciu. Známe je najmä pestovanie na dreve, no v poslednom čase sa do povedomia dostáva aj pestovanie v igelitových vreckách. V oboch prípadoch je cieľom vypestovať hlivy, ktoré sa nebudú pýšiť iba skvelou chuťou, ale tiež viacerými liečivými látkami účinnými pri rôznych zdravotných ťažkostiach.

Huba shiitake

Na dreve sa dá vypestovať aj huba shiitake, u nás známa skôr pod názvom húževnatec jedlý. Jedná sa o hubu prichádzajúcu z východnej a juhovýchodnej Ázie, kde sa s ňou hubári stretávajú bežne vo voľnej prírode. V našich podmienkach je výlučne záhradnou záležitosťou pestovanou na dubovom, bukovom či hrabovom dreve.

Šampiňóny

Práve šampiňóny sú vo svete považované za najčastejšie doma pestované huby. Dôvodom nie je iba celkom ľahký spôsob pestovania a nenáročné podmienky, ktoré k svojmu rastu potrebujú. Obľúbené sú tiež pre široké možnosti využitia v kuchyni, obzvlášť u nás, kde ich vo voľnej prírode nenazbierame.

Bedle

Jedny z najobľúbenejších húb sa v lese okamžite vyzbierajú. Práve pestovanie húb doma je možnosťou, ako zahrnúť bedle do jedálneho lístka prakticky kedykoľvek. Spomedzi najčastejšie doma pestovaných húb sa dokonca jedná o jeden z najrýchlejšie rastúcich druhov, navyše bez potreby väčšej starostlivosti.

Pestovanie húb - hliva

Ďalšie druhy často pestovaných húb

  • Pošvovec.
  • Rôsolovec.
  • Peniazovka.
  • Judášovo ucho.

Postup pestovania húb je skoro rovnaký

Nech si už vyberieme ktorýkoľvek z druhov, pestovanie húb prebieha takmer vždy rovnako. Rozdiely medzi jednotlivými druhmi sú minimálne a spočívajú najmä v type substrátu. Práve ten je kľúčový pre celý proces výsadby a následného pestovania. Líšiť sa ale môže aj samotný postup. Týka sa to hlavne húb pestovaných na dreve, ku ktorých pestovaniu je nutné pristúpiť inak ako pri druhoch pestovaných v kvetináčoch alebo v iných nádobách.

Pestovanie húb doma - hliva ústricová

Čo potrebujeme na pestovanie húb doma?

Substrát na pestovanie húb

Bez správneho a kvalitného substrátu žiadne huby nebudú. Práve od jeho zloženia závisí, ako dlho budú huby rásť a či vôbec vyrastú. Substrát si môžeme vyrobiť sami alebo si ho kúpiť v predajni, prípadne cez internet. Druhá možnosť je jednoduchšia, pretože zakúpený substrát už obsahuje pripravené podhubie.

Nádoba na pestovanie húb

V prípade voľby druhov, ktoré sa nepestujú na dreve, nás čaká aj voľba nádoby. Za miesto, kde budú huby dorastať, môžeme zvoliť kvetináč, prepravky či debničky. Niektorým záhradkárom sa osvedčili aj priehľadné igelitové vrecia a papierové škatule vystlané igelitom.

Pomôcky na pestovanie húb

Zoznam potrebných pomôcok závisí od spôsobu pestovania. Vo väčšine prípadov nám postačí bežné náradie a ochranná fólia, prípadne nejaká priepustná textília. Keďže huby bude občas potrebné poliať, počas pestovania budeme používať aj vodu, prípadne hnojivo.

Pestovanie šampiňónov

Kde sa odporúča pestovať domáce huby?

Možnosť pestovať huby v rôznych nádobách iba potvrdzuje, že vybrané druhy nemajú vysoké nároky. Platí to aj o polohe, resp. o miestach, kde môžeme toto svojpomocné pestovanie húb realizovať.

Pestovanie húb vonku na záhrade

Odporúčajú sa tienisté alebo polotienisté miesta, ideálne pod stromami, ďalej od zeleniny.

Pestovanie húb v interiéri

Keďže huby potrebujú tmavšie a chladnejšie prostredie, vhodným miestom bude garáž alebo pivnica.

Ako zvládnuť pestovanie šampiňónov?

Viete, ako na pestovanie šampiňónov v domácich podmienkach? Kde je najlepšie šampiňóny pestovať a prečo? Aká je ideálna teplota na pestovanie?

Šampiňóny

6 krokov, ako zvládnuť pestovanie húb

1. Príprava substrátu

Hneď na úvod nás čaká príprava, resp. výber substrátu. Pokiaľ ho kúpime v predajni, bude už prerastený podhubím a tým pádom pripravený na ďalší krok.

2. Krycia zemina

Na pripravený substrát nasypeme vrstvu krycej zeminy, v ktorej zložení je pôda zmiešaná s rašelinou. Sypeme ju rovnomerne na pripravený substrát zhruba v 3 až 4-centimetrovej vrstve.

3. Zvlhčenie krycej zeminy

Po nasypaní krycej zeminy túto zmes rovnomerne prehrabeme a jej povrch trochu zvlhčíme pomocou rozprašovača.

4. Prikrytie substrátu

Navlhčený substrát prikryjeme ochrannou fóliou, prípadne textíliou. Nádobu ponecháme vonku alebo v nejakej teplejšej miestnosti. Zhruba 14 dní počkáme, kým podhubie prerastie kryciu zeminu.

5. Starostlivosť o huby

Po prerastení krycej zeminy umiestnime nádobu do chladnejšieho prostredia. Fóliu dáme preč a substrát s rastúcimi hubami občas zvlhčíme.

6. Zber húb

Ak nám huby dorastú do požadovanej veľkosti, môžeme ich začať zbierať.

Pestovanie húb doma v kvetináči

Pestovanie húb prináša ďalšie zásadné pozitívum. Napriek tomu, že príprava na pestovanie zahŕňa viacero krokov, po jej absolvovaní budeme mať od nej pár rokov pokoj. Huby totiž budú rásť na tom istom mieste opakovane, a to bez väčších zásahov z našej strany.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články