Zádušník brečtanovitý

Zádušník brečtanovitý: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Redakcia - 8. apríla 2021 - 7604. zobrazení

Liečivý, ľahko dostupný a široko využiteľný, to sú len niektoré pozitíva, ktorými sa môže pochváliť zádušník brečtanovitý. Táto atraktívna bylina je síce o niečo menej známa, no to jej v žiadnom prípade neuberá na praktickom aj estetickom prínose.

Zádušník brečtanovitý stále čaká na svoje opätovné „objavenie“. Napriek tomu, že kedysi bol bežnou súčasťou výbavy ľudových liečiteľov, v poslednom čase je oproti iným druhom rastlín v úzadí. Zberatelia a pestovatelia liečivých bylín, ktorí ho poznajú iba okrajovo, sa tak oberajú o príležitosť využiť jeho všestranné liečivé účinky a široké možnosti využitia, či už v podobe tinktúr, kloktadiel alebo chutných a liečivých čajov.

Ako spoznáme zádušník brečtanovitý?

 • Jedná sa o trvácu bylinu s plazivou stonkou, ktorá rastie nad zemou.
 • Rastlina je typická vrúbkovanými listami, ktoré majú srdcovitý tvar.
 • Známa je aj modrými až modrofialovými kvetmi kalichovitého tvaru.
 • Veľkosť týchto kvetov dosahuje 1-2 centimetre, podľa veľkosti stonky.
 • Bylina sa dá rozoznať aj podľa typickej vône a mierne pikantnej chuti.
Zádušník brečtanovitý - kvet

Najčastejšie miesta výskytu bylinky

Plazivá rastlinka s neprehliadnuteľnými modrými alebo modrofialovými kvetmi má v našich končinách priam ideálne podmienky. Keďže je dobre odolná a darí sa jej v rôznych polohách, rastie takmer všade. Najviac však obľubuje rozsiahle lúky a priestranstvá pri cestách, hlavne tie v blízkosti potokov. Vídať ju ale aj v krovinách a redších listnatých lesoch od nižších až po podhorské oblasti.

Kedy zádušník brečtanovitý zbierať?

Obdobie zberu závisí od toho, ako chceme zádušník brečtanovitý využiť. Mladé čerstvé listy, ktoré sú vhodné na liečivý čaj, sa odporúča zbierať už v apríli. Kvitnúca vňať, ktorá je hlavný zdroj liečivých látok dodávaných telu formou hojivých mastí alebo odvarov, sa začína zbierať o čosi neskôr. Urobiť tak môžeme koncom apríla alebo začiatkom mája. Vňať kvitne pomerne dlho, takže s jej zberom máme čas do júna. Najviac liečivých látok ale obsahuje mladšia vňať, takže zádušník sa najčastejšie zbiera ešte pred koncom jari.

Aké liečivé látky zádušník obsahuje?

 • Známy je vysokým obsahom vitamínu C.
 • Z vitamínov obsahuje aj veľa vitamínu A.
 • Z minerálov má veľa horčíka či draslíka.
 • V jeho zložení nechýba mnoho trieslovín.
 • Prítomné sú aj silice alebo draselné soli.

Pri akých ťažkostiach bylinu využiť?

 • Pomáha pri rôznych problémoch s dýchaním.
 • Dokáže utlmovať kašeľ a zbaviť nás hlienov.
 • Zlepšuje trávenie, môže pomôcť pri hnačkách.
 • Pomôcť dokáže aj pri zápale močových ciest.
 • Dodáva energiu, odporúča sa pri jarnej únave.
Zádušník brečtanovitý

Ako môžeme zádušník brečtanovitý spracovávať?

Prísada do jedál

Nazbieraná vňať v surovom stave je skvelým dochucovadlom zemiakov či iných príloh. Použiť sa dá aj v polievkach alebo ako korenistý doplnok zeleninovej oblohy.

Liečivý čaj

Kombinácia chuti a liečivých látok sa dá zužitkovať pri príprave čaju. Ten sa robí z čerstvých alebo vysušených mladých lístkov.

Kloktadlo

V prípade hlienov alebo kašľa účinkuje ešte lepšie kloktadlo vyrobené z mladej vňate. To môžeme využívať aj ako pravidelnú prevenciu.

Liečivá masť

Zádušník brečtanovitý si plní liečivú úlohu aj pri čerstvých ranách na koži. Liečivou masťou z jeho vňate dokážeme urýchliť ich hojenie. Takisto sa ňou dajú masírovať kŕčové žily.

Zbehovec plazivý: Prehľad liečivých účinkov a foriem spracovania

Viete, aké liečivé účinky má zbehovec plazivý? Pri akých zdravotných ťažkostiach sa používa? Zbehovec plazivý je vhodný najmä na liečenie…

Zbehovec

TIP na výrobu zádušníkovej masti

K výrobe liečivej mastičky nám stačí hrsť zádušníkovej vňate, ktorú zmiešame s 200 až 300 ml oleja. Zmes ohrejeme a rozmiešame na miernom ohni. Potom ju dáme na noc vylúhovať. Ráno ju stačí ešte raz ohriať, precediť a masť bude hotová. Následne sa môže aplikovať na rany alebo ako masážny prípravok na kŕčové žily.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články