Smrek

Smrek: Mäkké svetlé drevo s príjemnou vôňou

Redakcia - 6. januára 2022 - 2139. zobrazení

Vysoký a atraktívne tvarovaný ihličnan s príjemnou vôňou je najčastejším zástupcom druhov vyskytujúcich sa v našich ihličnatých lesoch. Okrem toho, že má nenahraditeľnú úlohu pri čistení ovzdušia a je dôležitou súčasťou ekosystému, využitie si nachádza aj ako hospodárska drevina. Smrekové drevo je totiž jedno z najvyužívanejších spomedzi všetkých druhov dreva z ihličnatých stromov, aké u nás rastú.

Najrozšírenejší ihličnan v našich lesoch

Prítomnosť smreka v našich zemepisných šírkach má dlhoročnú tradíciu. Aj keď jeho drevo sa spočiatku nevyužívalo ako materiál, časom si našlo uplatnenie aj pri výstavbe, renováciách a zariaďovaní príbytkov. S tým sa začala aj jeho riadená výsadba, ktorej cieľom bolo zvýšiť celkové množstvo týchto drevín v našich lesoch. Netrvalo dlho a smrek bol najrozšírenejším ihličnanom v tunajších končinách. Toto prvenstvo si ustrážil dodnes, čo výrazne prispieva k tomu, aby sa pri výrobe reziva, nábytku alebo iných drevených prvkov používalo najmä drevo z domácej produkcie.

Ako smrek vyzerá a čím je strom typický?

 • Výška dospelej dreviny dosahuje od 25 do 50 metrov.
 • Z pôvodných druhov ide o najvyšší európsky ihličnan.
 • Koruna máva vzhľad pripomínajúci kužeľ alebo ihlan.
 • Ihlice vyrastajú z jednotlivých vetvičiek samostatne.
 • Dĺžka tmavozelených ihlíc býva zvyčajne 1 až 1,5 cm.
 • Šišky majú valcovitý tvar, v mladom veku rastú nahor.
 • Konáre sa ohýbajú nahor, neskôr začínajú klesať dole.
Smrek obyčajný

Kde smrek rastie a aké podmienky potrebuje?

Smrek nepatrí k náročným drevinám so špecifickými požiadavkami, čo mu umožňuje rásť vo veľkej časti Európy. Jeho pôvodným domovom sú lesy v strednej a v severnej Európe. Keďže je odolný voči mrazom aj zvýšenej vlhkosti, vyskytuje sa aj v Rusku, v Laponsku či v Alpách, kde sa objavuje až do výšky 2000 m. n. m. Ako strom vhodný do vysokohorských podmienok sa vyskytuje aj v slovenských pohoriach. Rastie aj v nižších polohách, kde prevláda piesčitá či hlinitá zemina. Nevadia mu ani lokality so zvýšenou vlhkosťou, ani oblasti s vyššou hladinou podzemnej vody.

Výsadba smreka za účelom ťažby dreva

Uvedené podmienky sú ako stvorené na výsadbu nových smrekových porastov, ktoré sa sadia kvôli hospodárskemu využitiu týchto drevín. Hlavným cieľom výsadby je ťažba dreva a s tým spojené získavanie nového materiálu, ktorý sa dá následne využiť mnohými spôsobmi. Smrek je vôbec najčastejšie využívaným stavebným drevom na Slovensku aj v susednom Česku, pod čo sa podpisuje niekoľko faktorov. K tým patria aj praktické a estetické vlastnosti dreva, ktoré si nachádza mnoho foriem spracovania a následného zužitkovania v interiéroch aj exteriéroch.

Základné vlastnosti smrekového dreva

Mäkkosť

Drevo zo smreka patrí k tým mäkším. Vyššia mäkkosť ale neznižuje jeho celkovú pevnosť a s ňou súvisiacu odolnosť. Využívať sa tak môže aj ako stavebný materiál, nielen na výrobu nábytku či iného bytového vybavenia.

Ľahkosť

Smrekové drevo má pomerne nízku hmotnosť. V suchom stave je ešte ľahšie ako drevo z borovice alebo zo smrekovca. Vďaka tomu sa s ním o niečo ľahšie manipuluje. Nízku hmotnosť má aj napriek vyššiemu podielu vzduchu.

Pružnosť

Medzi výhodami smrekového dreva nechýba ani veľmi dobrá pružnosť. Aj tá sa podpisuje pod ľahšiu manipuláciu s drevom pri jeho spracovaní. Navyše, vďaka pružnosti je možné drevo ľahšie tvarovať a ohýbať.

Ľahké opracovanie

Na dreve sa nevytvárajú veľké hrče ani pukliny. Jeho povrch je rovný, v prípade mladších stromov aj hladký. Smrekové drevo sa tak celkom ľahko morí, ošetruje či inak opracováva.

Tepelnoizolačné vlastnosti

Prednosťou smrekového dreva sú aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Tie zvyšuje vyšší podiel vzduchu vo vnútri dreva, ktorý pomáha udržiavať teplo vo vnútri objektu zhotoveného zo smrekových konštrukcií.

Smrek druhy

Voňavé drevo so svetlejším sfarbením

Smrekové drevo plní popri praktickej úlohe aj tú estetickú. Mnohí stavebníci ho považujú za najkrajšie spomedzi všetkých ihličnatých drevín. Elegantným ho robí najmä svetlejší odtieň, ktorý má miestami žltú až smotanovo-bielu farbu. Jadro nemá výraznejšie tmavšie sfarbenie, vďaka čomu na slnku nadobúda viditeľný lesk. Ten zvýrazňuje svoju viditeľnosť po každom natretí ošetrujúcim náterom. Plusom smrekového dreva je aj jeho nezameniteľná vôňa, ktorá sa šíri celým interiérom a harmonizuje vnútornú mikroklímu daného priestoru. Na to je však potrebná správna starostlivosť, nakoľko drevo z tohto stromu má aj pár nevýhod súvisiacich s jeho slabšou odolnosťou či trvácnosťou.

3 najväčšie mínusy smrekového dreva

 • Drevo z tunajších smrekov má o niečo nižšiu hustotu.
 • Aj keď mu nevadí vlhkosť, môže podľahnúť hnilobe.
 • Drevo nie je dosť odolné voči drevokaznému hmyzu.

Smrekové drevo vyžaduje ošetrovanie

Odolnosť smrekového dreva voči hnilobe aj voči drevokaznému hmyzu sa dá zvýšiť vďaka správnej údržbe. Tá zahŕňa ošetrovanie formou aplikácie vhodných ochranných prípravkov. Ich úlohou je hĺbková ochrana vnútornej štruktúry dreva aj ochrana samotného povrchu, ktorý nebude iba odolný, ale aj esteticky pútavý. Ošetrovanie chráni drevo pred vyblednutím aj pred zožltnutím, ku ktorému môže dôjsť už po niekoľkých rokoch. Zároveň sa tým udržiava jeho pružnosť a znižuje pravdepodobnosť mechanického poškodenia alebo iného znehodnotenia dreva.

Akým prostriedkom ošetrovať smrekové drevo?

Ošetrenie smrekového dreva plní ochrannú aj výživnú funkciu. Kľúčom k zvýšeniu ochrany je výber správneho ochranného prostriedku. Keďže ide o mäkký druh dreva, miesto klasickej lazúry sa ako vhodná voľba odporúča ochranný olej, ktorý neobsahuje žiadne biocídne látky. Tým je neškodný pre stav dreva aj pre zdravie obyvateľov žijúcich v priestore, kde bolo drevo ošetrované. Navyše, kvalitné oleje na drevo obsahujú aj UV filter, ktorý po natretí zabráni UV lúčom preniknúť do štruktúry dreva a zahájiť proces jeho postupného blednutia, vďaka čomu si smrekové drevo nájde uplatnenie vo viacerých podobách.

Náš TIP na impregnačné nátery na ošetrenie smrekového dreva

Osmo – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Belinka – Impregnačný náter na drevo (5 l)

Bori – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Osmo - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 56.99 €

Belinka - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 46.99 €

Bori - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 39.99 €

Postup ošetrovania smrekového dreva

 • Najprv poutierajte z povrchu dreva všetok prach.
 • Pred ošetrením sa uistite, či je drevo úplne suché.
 • Na suché drevo následne aplikujte ochranný olej.
 • Ochranný olej natierajte v dvoch vrstvách po sebe.
 • Prvá vrstva slúži ako účinný ochranný UV filter.
 • Druhá vrstva sa postará o lesklý a pútavý vzhľad.
 • Aplikovaný olej potom nechajte dôkladne uschnúť.

Jedľa: Ľahko opracovateľné drevo do interiéru aj exteriéru

Jedľa nepatrí k našim najrozšírenejším ihličnanom. Viete, aké plusy a mínusy má jedľové drevo? Aké má vlastnosti a využitie? Jedľa je…

Kórejská jedľa

Formy spracovania smrekového dreva

 • Stavebné rezivo na realizáciu nadzemných stavieb.
 • Stavebné rezivo na realizáciu strešných konštrukcií.
 • Materiál na výrobu krovov, trámov alebo debnenia.
 • Drevené hranoly alebo tatranské či zrubové profily.
 • Materiál na zhotovenie okien, dverí alebo schodísk.
 • Podlahové dosky aj drevené obklady do interiérov.
 • Drevené obklady na steny na balkónoch a terasách.

Smrekové drevo sa využíva aj v ďalších oblastiach, nielen v stavebníctve, v stolárstve alebo v nábytkárstve. Častým využitím je spracovanie dreva na rôzne papierenské účely. Miesto má aj v chemickom priemysle, kde slúži na spaľovanie. Vďaka ľahkému opracovaniu si nachádza miesto aj v rezbárstve, kde sa z neho vyrábajú hudobné nástroje alebo dekoratívne doplnky do bytov a domov. Okrem dreva sa zo smreka spracovávajú aj konáriky a ihličie, ktoré si vďaka prítomnosti liečivej živice našli uplatnenie v liečiteľstve a v kozmetickom priemysle.

Autor textu: Róbert Bosák

Banner Heureka
 • Kategórie

Podobné články