Breza previsnutá

Aké využitie má breza previsnutá v záhrade?

Redakcia - 14. júna 2020 - 3795. zobrazení

Niektoré stromy sa pestujú kvôli svojej okrasnej funkcii, niektoré skôr kvôli svojim liečivým účinkom. V prípade brezy previsnutej platí oboje. Obľúbená drevina nielenže zdobí naše záhrady, ale stará sa aj o našu vitalitu a dobrý zdravotný stav.

Liečivá kráska s bielou kôrou, aj takto je známa breza previsnutá. Najznámejší druh z čeľade brezovité už dávno nie je iba strom, ktorý lesníci využívajú iba ako horľavé drevo. Svoje stabilné miesto má aj v záhradách, ktoré čistí, rekultivuje a skrášľuje. Zároveň slúži ako bohatý zdroj liečivých látok schopných pomôcť nám pri rôznych zdravotných problémoch aj v prevencii pred nimi.

Okrasný strom s jedinečným vzhľadom

Brezu previsnutú si nemožno pomýliť s inými druhmi stromov. Jej poznávacím znamením nie je iba typická biela kôra, ktorá sa postupne lúpe. Drevina je takisto charakteristická stonkami so striedavými ovísajúcimi listami. Tie vytvárajú tvar imitujúci dáždnik, aký by sme len sotva našli pri iných stromoch. Spoločným znakom je skôr výška, ktorá môže dosahovať 15 až 20 metrov. Niektorí záhradkári však uprednostňujú zakrpatené stromčeky s výškou do 5 metrov.

Breza previsnutá

Kde a ako sa breza previsnutá vysádza?

Na rozdiel od iných stromov si breza previsnutá vyžaduje úplné minimum starostlivosti. Najviac práce zaberie samotný proces sadenia. Aj pri ňom ale oceníme jej minimálne nároky a schopnosť uchytiť sa v menej vyhovujúcich podmienkach. Rovnako sa jej darí v suchej, ale aj vlhkej pôde, v tieni aj na slnku. Pre rýchly rast, pri ktorom sa rozširuje do šírky až 2 metrov však potrebuje viac voľného priestoru. Len tak bude elegantná, vitálna a plná liečivých látok.

Náš TIP na produkty z brezy previsnutej

Brezový krém

Brezový šampón

Brezový cukor

Brezový krém
Hodnotenie

Cena: od 22.60 €

Brezový šampón
Hodnotenie

Cena: od 1.30 €

Brezový cukor
Hodnotenie

Cena: od 7.30 €

Aké má breza previsnutá využitie v záhrade?

 • Rozkonárený strom vytvára tieň vhodný na letné posedenie.
 • Breza previsnutá má schopnosť rýchleho čistenia ovzdušia.
 • Svojim okrasným vzhľadom skrášli akýkoľvek typ záhrady.
 • Odlupujúca sa kôra sa dá dobre využiť pri zakladaní ohňa.
 • Takmer celý strom sa dá využívať na rôzne lekárske účely.
Brezový čaj

Aké liečivé látky má breza previsnutá?

V prípade brezy sa za účelom spracovania na lekárske účely dá využiť viacero častí stromu, pričom každá z nich obsahuje vybrané liečivé látky v rôznom množstve a v rôznej kvalite.

Kôra

Kôra brezy previsnutej je síce dobre horľavá, no vzhľadom na obrovské množstvo liečivých látok sa dá využiť aj omnoho efektívnejšie. Jej zloženie je známe hojným výskytom silíc, trieslovín či horčín, ktoré nachádzajú uplatnenie v kuchyni aj v kozmetike.

Púčiky

Na horčiny sú bohaté aj púčiky. Tie obsahujú celú radu ďalších zdraviu prospešných látok ako sú saponíny, žlté farbivo či rôzne éterické oleje. Zbierať sa zvyknú zo starších stromov v čase tesne pred vypučením, najskôr však v apríli.

Listy

Bohatým zdrojom liečivých látok sú aj listy, ktoré sa zbierajú v čase kvitnutia, a to od mája do júna. Práve vtedy obsahujú najviac horčín, saponínov, živíc alebo trieslovín, ktoré si vedia zachovávať aj vo vysušenej forme.

Aké liečivé účinky a využitie má skorocel kopijovitý?

Viete, prečo je skorocel kopijovitý už po stáročia považovaný za zázračnú bylinku? Aké má liečivé účinky? Viete, že skorocel kopijovitý…

Skorocel kopijovitý

Čo všetko dokáže breza previsnutá liečiť?

 • Z brezových listov a púčikov sa robí čaj s výraznými močopudnými účinkami.
 • Brezový čaj má takisto blahodarný vplyv na tráviace ťažkosti rôzneho druhu.
 • Listy majú silný dezinfekčný účinok, odvary z nich sa používajú pri detoxikácii.
 • Účinné sú aj pri reume, problémoch s kĺbmi či problémoch pohybového aparátu.
 • Breza previsnutá je využívaná aj vo vlasovej kozmetike, účinkuje proti lupinám.
 • S brezovými odvarmi a tinktúrami sa stretávame aj pri liečení poškodenej kože.

Rada na záver…

Napriek mnohým liečivým účinkom môže byť prítomnosť brezy previsnutej na záhrade rizikom. Problémy s ňou majú najmä alergici, ktorým peľ na kvitnúcej drevine spôsobuje silné alergické reakcie.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články