Jedľový les

Jedľa: Ľahko opracovateľné drevo do interiéru aj exteriéru

Redakcia - 27. decembra 2021 - 2519. zobrazení

Jedľa nepatrí k našim najrozšírenejším ihličnanom. Drevo z tohto stromu je však využívané pomerne často. Uplatnenie si nachádza ako kvalitné stavebné rezivo aj pri realizácii rôznych konštrukcií. Svoje miesto má aj v interiéroch, kde vo viacerých podobách plní najmä estetickú úlohu. Tú ale neplnilo vždy.

Posvätný symbol a súčasť tradícií

Jedľa nebola vždy stromom, ktorý sa spracovával za účelom získania kvalitného stavebného a konštrukčného materiálu. V čase starých civilizácií slúžila ako posvätný symbol s údajnou ochrannou mocou. Uctievaná bola v rôznych častiach sveta od Mexika po Balkán a staroveké Grécko. Práve s jedľou sa spája možný vznik tradície zdobenia vianočných stromčekov, ktorá je inšpirovaná zvykom starých Germánov. Tí pri príležitosti zimného slnovratu zdobili svoje príbytky jedľovými vetvičkami. Podobnú tradíciu mali aj stredoamerickí Indiáni, ktorou sa inšpirujú aj súčasní Mexičania a vetvičkami z tohto stromu vyzdobujú domy aj kostoly.

Kórejská jedľa

Kde rastie jedľa vo svete a u nás?

Tradícia spojená s významom jedle sa mohla v jednotlivých kultúrach rozvíjať vďaka výskytu tejto dreviny v rôznych kútoch sveta. Najviac druhov sa v súčasnosti vyskytuje vo východnej Ázii a na západe Severnej Ameriky. Podľa výskumov sa tam prvé druhy objavovali už v čase druhohôr a treťohôr. V súčasnosti sa jedľa vyskytuje aj v Európe, no na starom kontinente nie je hlavnou lesotvornou drevinou. V strednej Európe dokonca rastie iba jediný druh, ktorým je jedľa biela. U nás ju nájdeme najmä v zmiešaných bukovo-jedľových lesoch nachádzajúcich sa v stredných polohách, výnimočne aj na úrovni hornej hranice lesa.

Jedľa a jej charakteristické znaky

 • Zelený ihličnatý strom dorastá do výšky 30 až 60 metrov.
 • Niekoľko najvyšších odrôd môže dosiahnuť výšku 80 metrov.
 • Zdravá jedľa sa môže dožívať viac ako 700 alebo 800 rokov.
 • Hladká kôra mladého kmeňa s rastúcim vekom dreviny puká.
 • Ihličie jedle je jemné, jeho vrcholové hrany sa tupo zaobľujú.
 • Plodom stromu sú hnedé šišky, ktoré nevisia, ale rastú dohora.
Jedľa - charakteristika

Známych je viac ako 40 druhov

Uvedené znaky sú typické pre väčšinu druhov, ktoré patria do kategórie týchto ihličnanov. Vo väčšine prípadov ide o odrody, ktorých drevo sa dá spracovať na rôzne účely. Keďže v našich lesoch sa nachádza iba jeden druh a ani ten sa nevyznačuje nadpriemerným výskytom, hotové rezivo alebo inak spracované jedľové drevo sa dováža v podobe koncových produktov. Podiel dovážaného jedľového dreva je zatiaľ stále nižší ako podiel materiálu získavaného z domácich lokálnych zdrojov.

Kvalitné a pekne sfarbené drevo

Dôvodov využitia jedľového dreva je hneď niekoľko. Tým hlavným je jeho praktická stránka, ktorá sa opiera o viaceré plusy uľahčujúce spracovanie dreva. Materiál je však vyhľadávaný aj kvôli svojmu značnému estetickému prínosu. O ten sa stará hlavne svetlohnedý odtieň, ktorý miestami nadobúda žltobiely alebo ružovkastý akcent. Vzhľad staršieho dreva môžu obohatiť aj sivé tóny, ktoré dopĺňajú pestré spektrum odtieňov zvýrazňujúcich svetlohnedý podklad. Za zmienku stojí aj jedinečná textúra, ktorá vzhľad tohto dreva výrazne odlišuje od iných druhov.

Jedľa

Vlastnosti jedľového dreva

Ľahkosť

Drevo z jedle patrí k tým najmäkším, čo sa podpisuje na jeho celkovej hmotnosti. Vďaka menšej váhe je pomerne ľahké, čo je výhodou najmä pri jeho spracovávaní a zároveň aj pri manipulácii s koncovým produktom.

Pružnosť

Dobrá pružnosť robí materiál vhodným na výrobu rôznych drevených produktov. Táto vlastnosť si nachádza uplatnenie najmä pri výrobe nábytku, ktorý sa dá následne lepšie tvarovať bez obáv z jeho poškodenia.

Ľahké opracovanie

Za ľahkým opracovaním je chýbajúca živica v štruktúre dreva, ktorá pri iných drevinách sťažuje proces brúsenia, sušenia aj morenia. Tekutina, ktorá sa podobá živici, sa však v jedli nachádza. Tá ale na rozdiel od klasickej živice nebráni jednoduchému opracovaniu.

Jedľové drevo

Hlavné nevýhody dreva z jedle

 • V porovnaní s inými druhmi je menej trvácne.
 • Vyznačuje sa slabou odolnosťou voči hnilobe.
 • Na povrchu dreva sa vyskytuje viacero hrčiek.
 • Hrčky na povrchu sťažujú impregnáciu dreva.
 • Bez pravidelnej údržby môže časom sčernieť.

Borovica: Pružné a odolné drevo s peknou textúrou

Viete, aké vlastnosti má borovicové drevo? Aké sú jeho plusy a mínusy? Borovica je vyhľadávanou drevinou hneď z niekoľkých dôvodov…

Borovica sibírska

Ako ošetrovať jedľové drevo?

Sčernenie nie je jediným rizikom, ktoré hrozí jedľovému drevu bez pravidelnej starostlivosti. Drevené konštrukcie alebo nábytok, najmä ten záhradný, môže poškodzovať aj vlhkosť alebo UV žiarenie. Tomu sa dá zabrániť pomocou správnych ochranných náterov, ktoré sú určené na ochranu dreva a udržanie jeho vzhľadu.

Penetračný náter

Primárnou funkciou penetrácie je dlhodobá ochrana vnútornej štruktúry dreva. Penetračný náter sa aplikuje vždy ako prvý. Látky v zložení tohto prostriedku preniknú do hĺbky dreva, kde budú dlhodobo pôsobiť ako účinná fungicídna ochrana.

Ochranná lazúra

Lazúra na drevo chráni povrch dreva a zároveň sa stará o udržanie jeho vzhľadu. Nakoľko ide o povrchový náter, aplikuje sa vždy až po penetračnom nátere. Použiť sa môže rovnaká lazúra ako na smrekové drevo.

Ďalšia starostlivosť o drevo

V rámci údržby jedľového dreva je ešte potrebné pravidelné utieranie jeho povrchu od prachu. K tejto práci postačí suchá handrička, na ktorú sa aplikuje trochu spreja na nábytok alebo trochu roztoku obohateného o včelí vosk.

Náš TIP na impregnačné nátery na ošetrenie jedľového dreva

Osmo – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Belinka – Impregnačný náter na drevo (5 l)

Bori – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Osmo - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 56.99 €

Belinka - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 46.99 €

Bori - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 39.99 €

Možnosti využitia dreva z jedle

Správne opracované a ošetrené jedľové drevo ponúka široké možnosti využitia. Vzhľadom na jeho vlastnosti je možné zužitkovať tento materiál rôznymi spôsobmi, pričom miesto si nájde vo vnútorných priestoroch, v exteriéri aj v podobe konštrukčných častí stavieb.

Stavebné rezivo

Výroba hranolov a reziva patrí k najčastejším formám spracovania dreva z jedle. Tie sa dajú využiť na realizáciu viacerých druhov konštrukcií, ktoré sú zo statického hľadiska namáhavejšie, čoho príkladom sú krovy. Stavebné rezivo z jedle je takisto vhodné aj na realizáciu záhradných stavieb, najmä altánkov a malých záhradných domčekov.

Drevený nábytok

Možnosti využitia jedľového dreva pri výrobe nábytku sú dosť široké. Tento materiál sa hodí na klasické stoly, stoličky alebo skrine do domácnosti. Z domáceho vybavenia sa z jedle vyrábajú aj dvere, schody a okenné rámy. Vhodný je takisto na výrobu záhradného nábytku, ktorý bude ladiť s jedľovým altánkom.

Využitím dreva sa možnosti uplatnenia jedle nekončia. Kedysi posvätný ihličnan je známy aj liečivými účinkami. Liečivé vlastnosti obsahuje tekutina podobná živici, ktorá vyteká z kôry. Jedľa má svoje tradičné miesto aj vo vianočnej výzdobe. Dekoratívnu funkciu môže plniť aj ako okrasná drevina na záhrade.

Autor textu: Róbert Bosák

Banner Heureka
 • Kategórie

Podobné články