Vedeli ste o takom paradoxe, že keď dáte do práčky so špinavým oblečením nadmerné množstvo pracieho prostriedku, tak bude odev ešte špinavší? A môže to dokonca škodiť zdraviu. My vám túto nelogickú záhadu vysvetlíme.
Viac pracieho prostriedku neznamená čistejšiu bielizeň. Dokonca môže škodiť zdraviu
Pracie prostriedky dokážu oblečeniu dodať vôňu a vyčistiť aj silno zažratú špinu. Ak máte doma silno zašpinené oblečenie, alebo máte viac bielizne, mnoho z nás má nutkanie pridať do práčky väčšie množstvo pracieho prostriedku. Nadbytok pracieho prostriedku však vedie k veľkému peneniu, ktoré spôsobuje zníženie trenia pri praní. Trenie je však dôležité, pretože pomáha odstraňovať z bielizne špinu. Veľké množstvo peny zachytí nečistoty, ktoré sa znovu zachytia na vaše oblečenie, čo určite nechcete.
Priveľa peny dokonca spôsobí to, že bielizeň sa zamotá alebo vzájomne prepletie. Nadmerné množstvo prášku sa počas pracieho cyklu nedostatočne rozpustí a na bielizni sa vytvorí biely film. Ak si takéto oblečenie dáte na seba, začne sa postupne rozpúšťať na vašej koži, čo spôsobí jej podráždenie.
Nadmerným množstvom pracieho prostriedku trpí však aj vaša práčka. V práčke sa nahromadia zvyšky nerozpusteného pracieho prostriedku, upchajú sa čerpadlá či filtre a vašu bielizeň nevyperiete dostatočne. A časom tieto zvyšky začnú plesnivieť, čo má výrazne negatívny dopad na zdravie.
Ako správne dávkovať pracie prostriedky
Vysvetlili sme si, prečo je nevhodné používať nadmerné množstvo pracieho prostriedku. Ak, naopak, použijete zase príliš málo pracieho prostriedku, tak vaša bielizeň nebude dostatočne čistá a neodstráni sa zápach. Dôležité je správne dávkovanie.
Koľko pracieho prostriedku je vhodné použiť, záleží od rôznych faktorov, ako je tvrdosť vody, množstvo oblečenia, ako je veľmi zašpinené a od typu pracieho prostriedku. Všeobecne sa dá povedať, že pre mierne až stredne zašpinenú bielizeň je vhodné použiť 1 – 2 polievkové lyžice prášku (30 – 60 g) a 60 – 100 ml tekutého pracieho prostriedku. Ak periete veľmi znečistenú bielizeň, tak môžete použiť o trochu viac prášku.
Sledujte na obale odporúčané dávky výrobcu pre konkrétny typ prania. Sú uvedené pre štandardnú náplň práčky okolo 5 kg. Ak však periete väčšie množstvo bielizne, 8 kg a viac, použite 1,5 až 2-násobné odporúčané množstvo pracieho prostriedku.
Pre ešte efektívnejšie a presnejšie dávkovanie pracieho prostriedku sa vám bude hodiť práčka s automatickým dávkovaním pracích prostriedkov, ktorá odmeria presné množstvo pracieho prášku a vody na základe váhy bielizne a zvoleného pracieho programu. U niektorých modelov môžete nastaviť aj farbu bielizne a mieru znečistenia.
TIP: Smart práčka Samsung využíva riešenie AI control, ktoré sa postará o jednoduché ovládanie. Pamätá si aj všetky vaše používateľské návyky, podľa ktorých vám pranie nastaví presne na mieru.
Používať prací prášok, prací gél alebo kapsule na pranie?
Pri praní môžete použiť prací prášok, tekutý gél a kapsule, pričom každá forma má svoje výhody a nevýhody.
Prací prášok
Najstaršia a najpoužívanejšia forma pracích prostriedkov. Často obsahujú rôzne bielidlá a enzýmy, ktoré pomáhajú odstrániť škvrny. Ich nevýhodou je horšia rozpustnosť v porovnaní s pracími gélmi, preto ich používajte pri praní od 40°C a vyššie. Výhodou je štandardne nižšia cena.
Prací gél
Je to koncentrovaná forma pracieho prostriedku s výbornou rozpustnosťou vo vode. Gély obsahujú menej bieliacich látok ako prášok. Vhodné je s nimi prať predovšetkým bielizeň s vysokou farebnou stabilitou. Nevýhodou môže byť vyššia cena v porovnaní s práškom.
Kapsule na pranie
Pracie kapsule obsahujú koncentrovaný gél, často spolu s ďalšími účinnými zložkami, ako je odstraňovač škvŕn a aviváž. Ich používanie je veľmi komfortné, nemusíte ich dávkovať, hodíte jednu kapsulu do práčky. Má to však aj jednu nevýhodu, pretože nemôžete upraviť množstvo pracieho prostriedku podľa veľkosti náplne či miery znečistenia a často majú aj vyššiu cenu.
Zdroj obrázku: www.123rf.com