Pestovanie šampiňónov v substráte

Ako zvládnuť pestovanie šampiňónov?

Redakcia - 8. novembra 2020 - 143. zobrazení

Niet nad dobrý pocit zo svojpomocne vypestovaného ovocia, zeleniny alebo iných plodín, ktoré sú často aj zárukou kvality a vysokého obsahu zdraviu prospešných látok. Inak to nie je ani v prípade šampiňónov. S trochou obetavej starostlivosti a osvedčenými tipmi si doma dokážete vypestovať aj tie.

Šampiňóny nepatria k najobľúbenejším hubám náhodou. Okrem toho, že ponúkajú niekoľko možností využitia v kuchyni, sa o nich hovorí aj ako o potravine s vyšším obsahom liečivých látok. Navyše, pestovanie šampiňónov nevyžaduje náročné podmienky ani žiadne pokrokové znalosti, vďaka čomu ho môžu vyskúšať aj menej skúsení záhradkári.

Ako na pestovanie šampiňónov doma?

  • Šampiňóny nemajú veľké pestovateľské nároky.
  • Jedná sa o časovo a finančne nenáročný proces.
  • Pestovanie šampiňónov sa zaobíde bez chémie.
  • Pestovať ich môžete aj v chladnejšom období.
Šampiňóny

Kde možno vypestovať šampiňóny?

Pestovanie šampiňónov v pivnici

Vhodných miest na pestovanie šampiňónov je viacero, no najčastejším je pivnica. Dôvodom je kombinácia prítmia a nižšej teploty, ktorá je pre tieto huby smerodajná.

Pestovanie šampiňónov v skleníku

Skleníky zvyknú byť podstatne viac presvetlené, no ak šampiňónom doprajete polohu aspoň v polotieni, so správnym substrátom sa uchytia aj v ňom.

Pestovanie šampiňónov na záhrade

Ak máte na záhrade tienisté plochy pod stromom, prípadne pri múriku alebo pri plote, môžete ich posadiť do debničky a umiestniť ju hoci aj vonku.

Pestovanie šampiňónov doma v byte

Šampiňóny vysadené v debničke alebo v kvetináči sa uchytia aj v byte. Stačí ich dať do komory alebo niekam na povalu, kde je trochu viac tmy.

Pestovanie šampiňónov

Podmienky na pestovanie šampiňónov

Poloha

Pri polohe nie je kľúčový iba tieň, resp. minimum svetla. Dôležitým faktorom je aj vlhkosť prostredia. Tá by mala byť o niečo vyššia, čo platí najmä v prípadoch, ak ich sadíte v pivnici alebo v komore.

Substrát

Kým pri kritériách ako teplo a svetlo šampiňóny ukazujú maximálnu nenáročnosť, pri výbere substrátu musíte počítať s vysokými nárokmi. Zmes zeminy je možné pripraviť aj samostatne, no omnoho jednoduchším riešením je kúpa hotového substrátu so šampiňónovým podhubím. Druhov substrátov je viacero, takže výber sa dá prispôsobiť miestu pestovania.

Pestovanie šampiňónov doma

Ako sadiť šampiňóny?

1. Príprava pôdy

Zakúpený substrát prerastený šampiňónovým podhubím nasypte na miesto, kde majú šampiňóny rásť, či už do debničky, do kvetináča alebo na trávnik. Na jeho povrch následne nasypte tzv. kryciu zeminu, ktorá je zmesou pôdy a rašeliny.

2. Zavlaženie pôdy

Ak je substrát pokrytý krycou zeminou, pôdu môžete jemne zvlhčiť, najlepšie ručným postrekovačom, ktorým rozprášite vodu po povrchu pôdy.

3. Prikrytie pôdy

Pripravenú a navlhčenú zmes pôdy je následne potrebné prikryť nejakým vekom, fóliou alebo jemnejším kusom textílie. Dôležité je, aby bola zemina s podhubím stále trochu prevzdušňovaná.

4. Zníženie teploty

V úvodných dňoch môžete šampiňónom dopriať teplotu okolo 20 °C, aspoň vtedy, ak sú vo vnútri a miestne podmienky vám to umožňujú. Zhruba po 2 týždňoch, kedy podhubie prerastie kryciu pôdu, ju znížte na úroveň okolo 15 až 18 °C.

5. Príprava na zber

Ak podhubie začalo prerastať kryciu zeminu, nádobu so šampiňónmi odkryjte a za pravidelného mierneho zvlhčovania zeminy počkajte, kým vám huby začnú dorastať. Následne ich pomalým vytáčaním šampiňónových hlavičiek z pôdy pozbierajte.

Ako sadiť cibuľu zo semiačka a ako sadzačku?

Viete ako sadiť cibuľu správne? Aký je rozdiel medzi sadením cibule zo semiačka a zo sadzačky? Aký typ pôdy cibuliam vyhovuje najviac?

Ako sadiť cibuľu

Výsledkom správneho spôsobu pestovania sú zdravé a lahodné šampiňóny, ktoré disponujú vysokým obsahom vitamínov, minerálov aj bielkovín. Ich konzumáciou tak dodáte vášmu telu viaceré prospešné látky, ktoré majú antialergické, protizápalové a iné blahodarné účinky.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články