Príprava bazéna na leto krok po kroku

Príprava bazéna na leto krok po kroku

Redakcia - 1. mája 2017 - 2299. zobrazení

Leto si mnohí spájame s najkrajším obdobím roka. Aj keď na zahájenie novej sezóny si ešte musíme počkať, mnohí už teraz rozmýšľajú nad čľupkaním sa vo vode. A najlepšie v bazéne na záhrade, ktorý si pomaly môžeme začať pripravovať.

bazén

Kto využíva nafukovací záhradný bazén, toho pri príprave na leto nečaká veľa práce. Tí, ktorí uprednostňujú dostatok priestoru a skutočný pôžitok z plávania, musia obetovať viac námahy. Ich bazén totiž na záhrade prečkal celú jeseň a zimu, takže pokiaľ má byť v lete čistý a útulný, potrebuje dôkladnú starostlivosť.

bazén

So začiatkom prípravy počkáme na teplejšie noci

Zradné nočné teploty, ktoré na niektorých miestach ešte stále padajú k 2 až 3 stupňom, sú pre prípravu bazéna nebezpečné. V máji by už malo prísť oteplenie, po ktorom sa môžeme pustiť do práce. Ideálne je začať v období, keď sa teplota vody pohybuje od 10 do 15 stupňov.

So začiatkom prípravy počkáme na teplejšie noci

Postup prípravy krok po kroku:

  1. Kontrola a doplnenie pomôcok – Celý postup prípravy začíname kontrolou pomôcok. Ak nám chýbajú čistiace prípravky, teleso na ohrev vody alebo akékoľvek iné pomôcky, mali by sme ich doplniť ešte pred prvými prácami.
  2. Odstránenie nečistôt a rias – Ak už máme sadu pomôcok kompletnú, môžeme sa pustiť do čistenia. Najprv odstránime zvyšky napadaného lístia a konárov, potom vzniknuté riasy, ktorým sa v zime darilo v nevyužívanom bazéne rozmnožovať.
  3. Čistenie podlahy a stien – Po odstránení nečistôt prejdeme k úprave stien a podlahy. Práve na nich sa držia rôzne usadeniny, ktoré nielenže kazia estetický dojem, ale časom by sa mohli uvoľňovať do vody. Na čistenie využívame predávané alebo po domácky vyrábané prípravky.
  4. Filtrácia vody a dezinfekcia – Po vyčistení ešte môžeme bazén povysávať špeciálnym vysávačom. Ak zvážime, že je vhodný čas na napustenie vody, po tomto kroku pokračujeme s filtráciou a dezinfekciou. Kvalitný filter dokáže pracovať rýchlo a efektívne tak, aby voda disponovala najvyššou kvalitou.
  5. Aplikovanie prípravkov na údržbu – Čistenie je hotové, teraz už len dbať na pravidelnú údržbu, či už aplikovanie chlóru, dezinfekčných prípravkov alebo kontrolu teploty a tvrdosti vody.

So začiatkom prípravy počkáme na teplejšie noci

S prípravou bazéna sa príliš ponáhľať nemusíme, veď v máji sa kúpu iba otužilci. Počasie by nám malo priať až niekedy od júna, takže dovtedy máme dostatok času, aby sme celý postup krok po kroku ľahko a hravo stihli. Potom už len skočiť do vody a užívať si ju po celé leto.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články