Ako vypestovať avokádo

Ako vypestovať avokádo? 5 osvedčených krokov!

Redakcia - 18. septembra 2020 - 4476. zobrazení

Tropické avokádo možno vypestovať aj v našich končinách. V takomto prípade je však účel jeho pestovania iný ako v krajinách pôvodu. Namiesto vysokého ovocného stromu s chutnými a zdravými plodmi sa u nás pestuje ako okrasná izbová rastlina. Viete, ako vypestovať avokádo?

Pestovaniu avokáda ako vysokého stromu plného plodov u nás bránia tunajšie podmienky. Aj napriek tomu si obľúbený tropický strom nachádza miesto v našich bytoch alebo domoch. Pri dodržaní niekoľkých osvedčených krokov sa totiž u nás dá vypestovať aspoň ako miniatúrny okrasný stromček.

Odkiaľ avokádo pochádza a čím je typické?

  • Pôvodným domovom avokáda sú latinskoamerické krajiny.
  • V súčasnosti sa pestuje najmä v Brazílii, Mexiku a Ekvádore.
  • V tropických podmienkach zvykne vyrastať do výšky 20 m.
  • Jeho plody sú zelenej farby a majú oválny hruškovitý tvar.
  • Uprostred hruškovitého plodu sa nachádza veľké semeno.
  • Práve zo semena v plode sa dá vypestovať nový stromček.
Avokádo

V akých podmienkach vypestovať avokádo?

Miesto

Výber miesta je dôležitý hlavne kvôli prísunu denného svetla. Toho bude stromček potrebovať trochu viac. Poloha na priamom slnku však nie je vhodná. Kvetináč s avokádom tak môžeme umiestniť do presvetlenej miestnosti blízko okna, no nie rovno na parapet.

Typ pôdy

Na pôdu si avokádo dosť potrpí. Najlepší substrát bude ten, ktorý má neutrálne pH. Zároveň by mal byť dobre prevzdušnený a obsahovať viaceré živiny. Pri výbere môžeme vsadiť aj na substrát, aký sa používa pri pestovaní citrusov.

Teplota

Zopár týždňov po výseve by sme mali avokádu dopriať teplotu aspoň 25 °C. Ak sa semeno uchytí, postupne ju môžeme znižovať. Stromček prežije aj v chladnejších izbách, no ak môžeme, doprajme mu teplotu okolo 18-20 °C.

Ako sadiť bataty a zvládnuť ich pestovanie?

Viete, ako sadiť bataty? Prečo sú bataty čoraz viac obľúbenejšími a pestovanejšími? Čo všetko obsahujú? Ako sa dajú využiť v kuchyni?

Bataty na stole

Kľúčový je výber plodu s dobrým semenom

Vytvorenie vhodných podmienok je iba časť úspechu. Na to, aby sme avokádo vypestovali, je potrebné aj kvalitné semeno. K nemu sa dostaneme pri kúpe plodov avokáda. Problémom je, že niektoré plody sa do predajní dostávajú nezrelé, takže ich semeno nie je dostatočne veľké. Pestovateľský úspech tak závisí od našej schopnosti vybrať dobrý plod. Ten rozoznáme podľa nepoškodeného povrchu, ktorý je na dotyk mäkší, no nie príliš.

5 ľahkých krokov, ako vypestovať avokádo

Ako vypestovať avokádo

1. Namáčanie semena

Kúpené semeno sa najskôr uchytí, ak ho necháme vyklíčiť. Tento proces prebieha jeho namočením do misky s vodou. Namočená však môže byť iba polovica, takže semeno napichneme napríklad na špáradlá postavené na povrchu misky. Klíčiť by malo začať po 3 až 6 týždňoch.

Klíčenie semena avokáda - ako vypestovať avokádo

2. Výsadba

Vyklíčené semeno je pripravené na výsadbu. Samozrejme, pestovať avokádo môžeme aj z nevyklíčeného semena. V oboch prípadoch ho vložíme do vhodného substrátu, ktorý má byť mierne navlhčený. Urobiť tak môžeme počas zimného obdobia, kedy kvetináč s posadeným avokádom umiestnime na radiátor a tým mu doprajeme vyššiu teplotu.

Sadenie avokáda

3. Zálievka

Ak budeme udržiavať substrát v mierne vlhkom stave, polievať stromček stačí raz za pár dní. Aby sme sa vyhli jeho premočeniu, namiesto priameho polievania substrátu sa odporúča použiť rozprašovač a ním zvlhčovať jednotlivé listy.

4. Strihanie

Avokádo pestované ako izbový stromček má spočiatku jeden tenký kmeň. Ten môžeme po niekoľkých mesiacoch od výsadby zaštepiť, vďaka čomu sa rozkonári a spevnie. Z jednotlivých konárikov následne začnú vyrastať výhonky, ktoré vytvoria okrasnú korunku.

5. Presádzanie

Ako sme uviedli vyššie, avokádo neznáša presádzanie. Tento proces by sme mali absolvovať maximálne raz za rok. Ak k nemu pristúpime, dbajme o dodržanie polohy na dennom svetle s vhodnou teplotou v miestnosti.

Ako vypestovať avokádo - postup

Rada na záver…

Prvý rok rastie avokádo rýchlo, no postupne svoj rast spomaľuje. Pokiaľ ho pestujeme prvýkrát, spomalenie rastu nás nemusí prekvapiť. Nenaznačuje žiadny problém ani ochorenie.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články