Zazimovanie záhrady

Ako na zazimovanie záhrady?

Redakcia - 17. novembra 2019 - 8180. zobrazení

Záhradu je vhodné zazimovať v čase, keď už všetko lístie zo stromov opadlo no zároveň ešte ostáva pár dní do nástupu zimy.

Nepodceňte dôkladné zazimovanie záhrady!

V tomto období väčšina záhradkárov vykonáva takzvané veľké záhradné upratovanie, zber poslednej úrody, poprípade sa tiež môže vykonať zimný rez drevín, predovšetkým mladých kôstkovín. Týmto rezom docielite oddialenie plodenia, takže drevine ostane dostatok času na to, aby zmocnela a neskôr mohla priniesť bohatú úrodu. Orezané konáre vám môžu poslúžiť na zazimovanie vašej záhrady…

Zimné ráno - zazimovanie

Buď ich podrvíte a štiepku využijete ako mulčovací materiál, alebo ich môžete použiť ako jednu zo základných vrstiev pri tvorení vyvýšených záhonov, na ktorých založenie je takisto vhodný čas. Ak už vyvýšené záhony máte a sú v nich zasadené trvalky, dobre ich na zimu poprikrývajte, nakoľko vyvýšené záhony sú na premrznutie náchylnejšie ako tie klasické.

Náš TIP na kvalitné záhradné náradie

Lopatka

Kosačka

Posýpací vozík

Lopatka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 8.15 €

Kosačka - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 85.55 €

Posýpací vozík - apríl v záhrade
Hodnotenie

Cena: od 59.00 €

Zazimovanie záhrady môže prebiehať…

Opadané lístie pohrabte a nechajte preschnúť. Suché lístie si môžete pozbierať do jutového vreca a odložiť na neskôr, prípadne ho môžete rovno použiť. Pozakrývajte ním okolie kmeňov ovocných stromov tak, aby sa ich priamo nedotýkalo. Dajte veľký pozor na to, aby ste použili len lístie, ktoré nie je napadnuté žiadnymi škodcami, ochoreniami či plesňou.

Zimná záhrada - zazimovanie

Záhradný nábytok je vhodné pozakrývať nepremokavým materiálom, prípadne ukryť niekam do sucha – nie však do tepla, ideálna na uskladnenie je garáž, prípadne kôlňa. V prípade, že sa chcete o drevený záhradný nábytok postarať príkladne, očistite ho pomocou kefky, vlhkej textílie a ošetrite ho olejom.

Všetky čalúnené časti vyčistite a uskladnite v interiéri, aby ste ich ochránili pred vlhkom a plesňou. Všetku mobilnú zeleň premiestnite do zimnej záhrady, prípadne obaľte jutovinou. Jutovinou obaľte aj ovocné dreviny vysadené v tomto roku.

Zima v záhrade - zazimovanie

Ak ste nestihli zazimovať dreviny pomocou suchého lístia a prekvapil vás prvý sneh, najrýchlejšia pomoc prichádza v podobe čačiny, ktorou môžete prikryť aj záhony. Ochránite ich tak pred hĺbkovým premrznutím pôdy, ku ktorému zatiaľ ešte, našťastie, nedošlo.

Prečo záhradkári obľubujú vyvýšené záhony?

Aké výhody majú vyvýšené záhony? Prečo väčšina záhradkárov obľubuje vyvýšené záhony? Aký materiál je najlepší na ich výrobu?

Prečo záhradkári obľubujú vyvýšené záhony?

V prípade, že už vo vašej lokalite intenzívne mrzne niekoľko týždňov, s vysokou pravdepodobnosťou sa nachádzate niekde, kde tento jav nie je ojedinelý a ostáva vám len dúfať, že záhrada sa už rokmi „otužila“. Už len pre istotu skontrolujte, či nie je niečo, čo sa dá ešte na poslednú chvíľu urobiť, lebo záhrada sa vás na jar určite opýta, čo ste robili na jeseň…

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články