Ako zazimovať záhradu

Ako zazimovať záhradu

Redakcia - 9. decembra 2013 - 4683. zobrazení

Záhradu je vhodné zazimovať v čase, keď už všetko lístie zo stromov opadlo no zároveň ešte ostáva pár dní do nástupu zimy.

V tomto období vykonávame takzvané veľké záhradné upratovanie, zber poslednej úrody a môžeme tiež vykonať zimný rez drevín, predovšetkým mladých kôstkovín. Docielime tak oddialenie plodenia, takže drevine ostane dostatok času na to, aby zmocnela a neskôr mohla priniesť bohatú úrodu. Orezané konáre môžeme použiť rôzne. Buď ich podrvíme a štiepku využijeme ako mulčovací materiál, alebo ich môžeme použiť ako jednu zo základných vrstiev pri tvorení vyvýšených záhonov, na ktorých založenie je takisto vhodný čas. Ak už vyvýšené záhony máte a sú v nich zasadené vytrvalé rastliny, dobre ich na zimu poprikrývajte, nakoľko vyvýšené záhony sú na premrznutie náchylnejšie ako tie klasické.

zimne-rano

Opadané lístie pohrabte a nechajte preschnúť. Suché lístie si môžete pozbierať do jutového vreca a odložiť na neskôr, prípadne ho môžete rovno použiť. Pozakrývajte ním okolie kmeňov ovocných stromov tak, aby sa ich priamo nedotýkalo. Dajte veľký pozor na to, aby ste použili len lístie, ktoré nie je napadnuté žiadnymi škodcami, ochoreniami či plesňou.

zimna-zahrada

Záhradný nábytok je vhodné pozakrývať nepremokavým materiálom, prípadne ukryť niekam do sucha – nie však do tepla, ideálna na uskladnenie je garáž, prípadne kôlňa. V prípade, že sa chcete o drevený záhradný nábytok postarať príkladne, očistite ho pomocou kefky a vlhkej textílie a ošetrite ho olejom. Všetky čalúnené časti vyčistite a uskladnite v interiéri, aby ste ich ochránili pred vlhkom a plesňou.

Všetku mobilnú zeleň premiestnite do zimnej záhrady, prípadne obaľte jutovinou. Jutovinou obaľte aj ovocné dreviny vysadené v tomto roku.

zima-v-zahrade

Ak ste nestihli zazimovať dreviny pomocou suchého lístia a prekvapil vás prvý sneh, najrýchlejšia pomoc prichádza v podobe čačiny, ktorou môžete prikryť aj záhony a ochránite ich tak pred hĺbkovým premrznutím pôdy, ku ktorému zatiaľ ešte, našťastie, nedošlo. V prípade, že už vo vašej lokalite intenzívne mrzne niekoľko týždňov, s vysokou pravdepodobnosťou sa nachádzate niekde, kde tento jav nie je ojedinelý a ostáva vám len dúfať, že záhrada sa už rokmi „otužila“. Už  len pre istotu skontrolujte, či nie je niečo, čo sa dá ešte na poslednú chvíľu urobiť, lebo záhrada sa vás na jar určite opýta, čo ste robili na jeseň…

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články