Maliny

Kedy strihať maliny a akým spôsobom?

Redakcia - 28. augusta 2021 - 35087. zobrazení

Na jednej strane bohatý zdroj lahodných a liečivých plodov, na strane druhej ker, ktorý sa môže rýchlo zmeniť na bujne a nekontrolovateľne expandujúcu burinu. Všetko závisí od toho, ako sa o maliny staráte a či im viete zabezpečiť pravidelný a správne vykonaný strih.

Pravidelné strihanie je jediným úkonom, ktorý pri pestovaní malín vyžaduje viac pozornosti. Samotný postup a spôsob strihania však vôbec nie je náročný. Osvedčenú techniku zvládnu aj začiatočníci, takže do pestovania sa môže pustiť ktokoľvek. Stačí im vytvoriť priestor na rast a v rámci starostlivosti správne načasovať termín, kedy strihať maliny.

Kde sa dajú vypestovať maliny?

Pestovanie malín začína výsadbou, pri ktorej máte viac možností, kde ich budete pestovať. Najbežnejším miestom sadenia sú záhrady, prípadne nejaké exteriéry, kde môžete malinám zabezpečiť vhodné podmienky. Možnosť dopriať si čerstvé plody plné vitamínov z vlastnej úrody však majú aj majitelia bytov či domov. Maliny sa totiž dajú pestovať aj v kvetináčoch alebo v iných vhodných nádobách priamo na terasách a balkónoch. Pri takomto netradičnom pestovaní je však úroda značne limitovaná.

V akých podmienkach pestovať maliny?

Základom úspešného vypestovania čo najzdravšej a najbohatšej úrody je zaistenie vhodných pestovateľských podmienok. K tým patrí najmä výber polohy a vhodný typ pôdy, do ktorej budete maliny vysádzať. Od splnenia týchto podmienok sa následne odvíja celková kondícia kríka, tempo jeho rastu aj chuť a kvalita vzídenej úrody.

Poloha

Každá z malinových odrôd ocení dostatok svetla. Pri výbere polohy tak vsádzajte na dostatočne presvetlené miesta, ktoré môžu byť situované aj na priamom slnku. Ker síce bude rásť aj v polotieni, no menej svetla sa môže podpísať na množstve a kvalite úrody. Poloha na slnku je dôležitá aj kvôli vyhrievaniu kríka, ktorý potom nebude taký náchylný na plesne.

Zemina

Maliny dokážu vyrásť takmer v akejkoľvek zemine. Problém im nerobia ani ťažšie druhy pôdy, no ak im dokážete dopriať ľahšiu piesčitú alebo hlinito-piesčitú priepustnú pôdu, odvďačia sa vám pevnejším zdravím. Pri sadení nezabudnite skontrolovať pH, ktoré by malo dosahovať od 5,5 do 6,5.

Obdobie výsadby

Vo väčšine prípadov sa vysádzajú v priebehu jesene, kedy ešte vonkajšie teploty nebývajú príliš nízke. Nič však nepokazíte ani jarnou výsadbou, práve naopak. Maliny sa vo vyhriatej zemine lepšie uchytia. Nakoľko rozkvitajú pomerne neskoro, sadiť ich môžete ešte aj v máji. Presná doba výsadby závisí od konkrétneho druhu. Niektoré z nich patria medzi skoré odrody, ktoré potrebujú výsadbu už v prvej polovici apríla.

Kedy strihať maliny

Kedy strihať maliny po prvýkrát?

Výber odrody neovplyvňuje iba čas výsadby, ale takisto čas, kedy strihať maliny. Počas roka sú totiž termíny vhodné na strih až dva. Platí to aj pri prvom reze, ktorý sa vykonáva buď na jar, alebo počas jesene. Jarný strih si naplánujte v prípade jesennej výsadby. Ker sa totiž do zimy nestihne rozrásť, takže na jeseň ho už strihať nebude potrebné. Príliš rozrastený nebude ešte ani na jar budúceho roka, no vtedy sa strih odporúča hlavne za účelom očistenia kríka po zime. Ak maliny vysádzate na jar, prvý strih môžete vykonať už na jeseň toho istého roka.

Kedy strihať maliny v ďalších rokoch?

Dobre pestované maliny môžu rodiť 10 až 15 rokov. Ich životnosť opäť závisí od odrody. K dlhovekosti však prispieva aj pravidelný strih, ktorý okrem iného plní aj ozdravnú funkciu. Ten je potrebné vykonať vždy raz za rok, pri veľmi rýchlom a bujnom raste môžete v jednom roku urobiť až 2 rezy. Druhý rez by však mal byť očistný, obmedzený len na mierne skrátenie výhonov a odstraňovanie poškodených častí. O všetko ostatné sa postará hlavný jarný alebo neskorý letný strih.

Náš TIP na záhradné nožnice

Fiskars P90

Fiskars PowerGear X

Felco 2

Fiskars P90 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 26.50 €

Fiskars PowerGear X - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 92.00 €

Felco 2 - záhradné nožnice
Hodnotenie

Cena: od 46.00 €

Kedy strihať maliny v lete

Väčšina u nás pestovaných odrôd rodí v júli. Pri týchto druhoch sa strih vykonáva ešte v tom istom roku. Urobiť tak môžete pár dní alebo týždňov po zbieraní úrody, najlepšie do konca augusta, kedy je stále teplo a rany po rezoch sa rýchlo zahoja. Strih na jeseň by už kríku mohol uškodiť práve kvôli citlivosti rán na vlhšie a chladnejšie počasie.

Kedy strihať maliny na jar

K jarnému strihu pristupujte pri všetkých druhoch, ktoré rodia až v septembri, resp. aj v júli, aj v septembri. S jeho vykonaním nemusíte čakať na teplé jarné dni. Stačí počkať, kým odznejú posledné mrazy. Vo väčšine prípadov tak budete môcť strihať už v marci, odkedy bude mať ker dostatok času na zahojenie rán a rast mladých výhonov.

Postup, ako správne vykonať jarný rez

1. Vyčistite ker

Sneh, vlhkosť, nedostatok svetla, to všetko sa podpíše na zdravotnom stave maliny. Z kríka tak budete musieť najprv odstrániť všetky choré a poškodené časti, ktoré sú častým prenášačom plesní alebo infekcií. V snahe chrániť zdravú časť maliny tak odrežte tieto chorobné výhony v celej dĺžke. Spoznáte ich najmä podľa sivého sfarbenia dreva alebo podľa fľakov na jeho povrchu.

2. Vyrovnajte ker

Hneď po očistnom reze prejdite na postupné vyrovnanie kríka. V rámci tohto kroku dbajte o vyrovnanie dĺžky jednotlivých výhonov. Keďže maliny zvyknú rodiť na jednoročnom dreve, pri vyrovnávaní sa zamerajte najmä na úpravu mladých výhonov. Tie staršie môžete zrezať, prípadne ich výrazne skrátiť. Pri mladších výhonoch skracujte najviac o tretinu z pôvodnej dĺžky.

3. Zrieďte hustotu

Medzi výhonmi by mal byť priestor približne od 45 do 60 cm, čo stačí na to, aby bol krík dostatočne presvetlený. Jedno z nepísaných pravidiel strihu takisto hovorí, že na ploche 1 m² by nemalo byť viac ako 6 až 8 výhonov. Ak ker zriedite podľa uvedených odporúčaných zásad, bude disponovať optimálnou hustotou zaisťujúcou dostatočný priestor pre ďalší rast.

4. Odstráňte slabé výhony

Pri strihaní jednotlivých častí kríka môžete spozorovať viaceré slabšie výhony, ktoré nemajú príliš veľký potenciál. V snahe odľahčiť a presvetliť celý ker ich môžete postupne orezať. Týka sa to hlavne menších a tenších výhonov, ktoré sú náchylnejšie na ochorenia, čím sa môžu stať pre malinu hrozbou.

Maliny

Postup, ako strihať maliny koncom leta

1. Zbavte sa chorých častí

Počas letnej sezóny sa na maline nezvyknú objavovať odumreté alebo poškodené časti. Ak ale nejaké objavíte, hneď ich zrežte, najlepšie v celej dĺžke. Týmto krokom ochránite ker pred šírením chorôb alebo mikroorganizmov, ktoré ich môžu prenášať. Malina tak bude počas zazimovania v lepšej kondícii a skôr odolá poškodeniu.

2. Odstráňte odrodené výhony

Cieľom tohto strihu je odstrániť z maliny výhony, ktoré už majú rodenie za sebou. Tým vytvoríte dostatok priestoru na rast nových výhonov, ktoré budú rodiť na budúci rok. Ak je ich na maline málo, staršie výhony neorezávajte celé. Nechajte ich približne v polovičnej dĺžke.

3. Skráťte mladé výhony

Mladé výhony na maline môžete pred zazimovaním ešte skrátiť. Z pôvodnej dĺžky odrežte len 15 až 20 %, čím zachováte výhony pevné a zároveň stimulujete ich rast. Rez v tomto období nesmie byť na rozdiel od toho predjarného hlboký. Z výhonov sa zastrihávajú už iba vrcholky.

Kedy strihať marhule a akým spôsobom?

Viete, kedy strihať marhule? Akú funkciu plní jarný, letný a jesenný rez marhúľ? Poznáte metódu nazvanú Šittov rez? Ako strihať marhule?

Kedy strihať marhule

Správnym načasovaním strihania a dodržaním jeho postupu zvyšujete odolnosť maliny voči škodcom. Napriek tomu sa v snahe pochutiť si na sladkých plodoch môžu na kríku objaviť. Počas sezóny tak malinu striekajte prírodným ochranným postrekom z prasličky alebo pŕhľavy.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články