Kačička mandarínska

Kačička mandarínska v okrasnej záhrade?

Redakcia - 20. februára 2019 - 9870. zobrazení

O kačičke mandarínskej sa hovorí, že je to kačička s najkrajším pestrofarebným perím na svete. A nehovorí sa to o nej náhodou… Tento druh kačičiek pochádza z východnej Ázie a z Japonska, odkiaľ sa v 18. storočí rozšíril do Európy, najmä však do Veľkej Británie, kde je dodnes bežne vídaným druhom. Kačička mandarínska je v našich končinách obľúbená najmä vďaka jej nenáročnému chovu a krásnemu vzhľadu.

Kačička mandarínska v okrasnej záhrade…

Samec kačičky mandarínskej je farebnejší než samička a vašu pozornosť si získa najmä jeho originálne sfarbeným perím a charakteristickým chocholom na hlave. Naopak sfarbenie samičky je nenápadné a skromné. Kačička mandarínska má perie sfarbené v hnedo-šedých odtieňoch.

Kačička mandarínska samec

Medzi nesporné výhody chovu tohto druhu kačičiek patrí, že je vhodný aj do okrasných záhrad, a to aj pre začínajúcich chovateľov. Kačička mandarínska nie je náročná na chov, a to dokonca ani v zimných mesiacoch. V zimných mesiacoch však nezabudnite na to, že tento druh kačičiek potrebuje dennodenne prístup k „čerstvej“ vode, a to nielen na pitie, ale aj na kúpanie. Ak však chcete, aby sa kačičky mandarínske cítili u vás ako doma je pre nich vhodné zhotoviť menší otvorený prístrešok, resp., búdku.

Kačička mandarínska – dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť pred začatím chovu

Kačička mandarínska sa vo voľnej prírode živí predovšetkým vodnými rastlinami a rôznymi druhmi semien. Ak sa však rozhodnete pre chov kačičiek mandarínskych u vás doma, nezabudnite na vhodný výber potravy.

Kačičky mandarínske je možné kŕmiť obilninami ako sú jačmeň, ovos, pšenica alebo kompletnými zmesami týchto obilnín. V zimných mesiacoch je im dobré pripraviť zmes z obilných šrotov, namočeného chleba, varených zemiakov a žihľavy. Malé káčatká potrebujú bielkoviny, ktoré sú ukryté v tvarohu alebo vo vajíčku uvarenom natvrdo.

Dospelé kačičky mandarínske dosahujú veľkosti približne 45 centimetrov a váhu okolo 500 gramov. Keďže sú zvyknuté hniezdiť v korunách stromov je vhodným a postačujúcim riešením zhotovenie otvoreného prístrešku, resp., búdky.

V mesiacoch apríl až jún samičky znesú 9 až 12 vajíčok. Po uplynutí 30 dní sa z vajíčok vyliahnu malé káčatká, ktoré sú veľmi živé, ale aj zraniteľné. Tieto malé káčatká sa zdržujú pri vode, kde sa o nich samička stará približne mesiac a pol.

Aj keď pri ľuďoch sú kačičky mandarínske skôr plaché, medzi „vrstovníkmi“ sú spoločenskými tvormi, ktoré žijú vo dvojici. Pri výbere párov do jazierka je dôležité vyberať nepríbuzné jedince.

Kačica mandarínska

Kačička mandarínska spríjemní svojím pestrofarebným perím jazierko v okrasnej záhrade a nevyžaduje za to ani prehnanú starostlivosť, čím sa pre mnohých stáva majiteľov okrasných záhrad stáva ideálnou voľbou.

interactive connectionVedeli ste, že? Kačička mandarínska sa v priemere dožíva až 10 rokov? Alebo, že pár kačičiek mandarínskych potrebuje na život 6 m2 trávnatej plochy a 2 m2 vodnej plochy?

Text: Fashirek

  • Kategórie

Podobné články