Kačička mandarínska

Kačička mandarínska: Ako sa o ňu starať?

Redakcia - 20. februára 2019 - 18341. zobrazení

O kačičke mandarínskej sa hovorí, že je to kačička s najkrajším pestrofarebným perím na svete. A nehovorí sa to o nej náhodou… Tento druh kačičiek pochádza z východnej Ázie a z Japonska, odkiaľ sa v 18. storočí rozšíril do Európy, najmä však do Veľkej Británie, kde je dodnes bežne vídaným druhom. Kačička mandarínska je v našich končinách obľúbená najmä vďaka jej nenáročnému chovu a krásnemu vzhľadu.

Kačička mandarínska v okrasnej záhrade

Samec kačičky mandarínskej je farebnejší než samička a pozornosť si získa najmä jeho originálne sfarbeným perím a charakteristickým chocholom na hlave. Naopak sfarbenie samičky je nenápadné a skromné. Kačička mandarínska má perie sfarbené v hnedo-šedých odtieňoch.

Kačička mandarínska samec

Medzi nesporné výhody chovu tohto druhu kačičiek patrí, že je vhodný aj do okrasných záhrad, a to aj pre začínajúcich chovateľov. Kačička mandarínska nie je náročná na chov, a to dokonca ani v zimných mesiacoch. V zimných mesiacoch však nezabudnite na to, že tento druh kačičiek potrebuje dennodenne prístup k „čerstvej“ vode, a to nielen na pitie, ale aj na kúpanie. Ak však chcete, aby sa kačičky mandarínske cítili u vás ako doma je pre nich vhodné zhotoviť menší otvorený prístrešok, resp., búdku.

Kačička mandarínska: Ako ju chovať?

Kačička mandarínska sa vo voľnej prírode živí predovšetkým vodnými rastlinami a rôznymi druhmi semien. Ak sa však rozhodnete pre chov kačičiek mandarínskych u vás doma, nepodceňte vhodný výber potravy.

Kačičky mandarínske je možné kŕmiť obilninami ako sú jačmeň, ovos, pšenica alebo kompletnými zmesami týchto obilnín. V zimných mesiacoch je im dobré pripraviť zmes z obilných šrotov, namočeného chleba, varených zemiakov a žihľavy. Malé káčatká potrebujú bielkoviny, ktoré sú ukryté v tvarohu alebo vo vajíčku uvarenom natvrdo.

Kačička mandarínska v okrasnej záhrade

Charakteristické znaky kačičiek mandarínskych

Dospelé kačičky mandarínske dosahujú veľkosti približne 45 centimetrov a váhu okolo 500 gramov. Keďže sú zvyknuté hniezdiť v korunách stromov je vhodným a postačujúcim riešením zhotovenie otvoreného prístrešku, resp., búdky.

V mesiacoch apríl až jún samičky znesú 9 až 12 vajíčok. Po uplynutí 30 dní sa z vajíčok vyliahnu malé káčatká, ktoré sú veľmi živé, ale aj zraniteľné. Tieto malé káčatká sa zdržujú pri vode, kde sa o nich samička stará približne mesiac a pol.

Aj keď pri ľuďoch sú kačičky mandarínske skôr plaché, medzi „vrstovníkmi“ sú spoločenskými tvormi, ktoré žijú vo dvojici. Pri výbere párov do jazierka je dôležité vyberať nepríbuzné jedince. To je v tomto prípade veľmi dôležité.

Kačica mandarínska

Kačička mandarínska spríjemní a oživí svojím pestrofarebným perím jazierko v okrasnej záhrade a nevyžaduje za to ani prehnanú starostlivosť, čím sa pre mnohých majiteľov okrasných záhrad stáva ideálnou voľbou.

Ako chovať koi kapre v záhradnom jazierku?

Viete ako chovať koi kapre v záhradnom jazierku? Aký je pôvod koi kaprov? Aké sú ideálne podmienky na chov koi kaprov? Ako často ich kŕmiť?

Koi kapor

Vedeli ste, že…

Kačička mandarínska sa v priemere dožíva až 10 rokov? Alebo, že pár kačičiek mandarínskych potrebuje na život 6 štvorcových metrov trávnatej plochy a 2 švorcové metre vodnej plochy?

Text: Fashirek

  • Kategórie

Podobné články