Medzi botanikmi je známa ako Akebia quinata, medzi pestovateľmi ako „čokoládová liana“ alebo „čokoládová vňať“. Všetky názvy pomenúvajú pôvabnú popínavú drevinu, ktorá vnesie do záhrady poriadny kus exotiky. Skrášlenie vonkajšieho priestoru ale nie je jediným účelom pestovania akébie päťpočetnej.
Okrasný ker s exotickým nádychom
Napriek viacerým úlohám, ktoré akébia päťpočetná v záhradách plní, je hlavným účelom jej pestovania práve skrášlenie vonkajšieho priestoru. Ten oživuje svojím exotickým vzhľadom, ktorý vysoký popínavý ker nadobudol vďaka pôvodu vo východnej Ázii. Za domácu drevinu je považovaný v Číne, v Japonsku aj na Kórejskom polostrove, kde zdobí exteriéry už zopár storočí. Postupne sa rozšíril aj do Európy a Ameriky, kde je stále viac obľúbeným okrasným kríkom.
Čím je akébia päťpočetná typická?
Plody aj stonky majú liečivé účinky
Nielenže na plodoch, ktoré rodí akébia päťpočetná, si môžeme pochutnať, ich konzumáciou doprajeme telu aj výživné látky. Podobne ako stonky, ktoré sa v ľudovej medicíne využívajú najmä v sušenej forme, majú silné antioxidačné účinky. V dužine plodov je množstvo látok, ktoré majú diuretický a antireumatický účinok. Šťava z plodov podobných baklažánu je ešte stále v čínskej medicíne využívaná aj na čistenie tráviacej sústavy. Nie náhodou si popínavá drevina nachádza stabilné miesto aj v našich okrasných záhradách, kde sa záhradkári snažia vypestovať aj trochu liečivých plodov.
Vhodné podmienky na pestovanie
Poloha
Výber miesta je pre pestovanie tejto „liany“ kľúčový. Dôležitá pre ňu nie je iba poloha na slnku, prípadne v polotieni. Akébia päťpočetná potrebuje pre svoj rast aj dostatočný priestor, aby sa mohla ťahať po plote alebo po stene. V takom prípade bude rásť aj na tienistých miestach. Voľný priestor je pre ňu dôležitejší ako prebytok svetla.
Zemina
Akebia quinata má minimálne požiadavky na pôdu. Darí sa jej v mnohých druhoch zeminy. Stačí jej dopriať dostatočne priepustný substrát obohatený o potrebné živiny. Špecifické nároky nemá ani ohľadom pH. Bez problémov bude rásť v kyslej aj v zásaditej pôde.
Čas výsadby
Najlepším obdobím na výsadbu je jar. Sadiť sa môže hneď po odznení posledných mrazov. Druhou možnosťou je neskoršia jesenná výsadba, pri ktorej bude dôležité zohľadnenie presného termínu. Akébia päťpočetná by sa mala sadiť v období, kedy denné teploty nie sú vysoké, no zároveň ani neklesajú pod 5 °C.
Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre akébiu päťpočetnú
Starostlivosť o akébiu päťpočetnú
Zálievka
Základom minimálnej starostlivosti, ktorú akébia päťpočetná vyžaduje, je pravidelná zálievka. Pôda, z ktorej ker vyrastá, by nikdy nemala byť úplne suchá. Pri polievaní sa odporúča používať dažďovú vodu, ktorá neobsahuje chlór.
Strihanie
Akébia päťpočetná je rýchlorastúci ker, takže strihať sa môže až dvakrát za rok. Prvý rez sa urobí na jar, prípadne koncom zimy, ten druhý príde na rad počas jesene. Jednotlivé rezy budú plniť ozdravnú, tvarovaciu aj presvetľovaciu úlohu.
Abélia veľkokvetá (Abelia grandiflora): Okrasný ker kvitnúci pár mesiacov
Viete, ako sa pestuje abélia veľkokvetá? Aké sú ideálne podmienky na jej pestovanie? Ako často hnojiť abéliu veľkokvetú? Abélia veľkokvetá…
Akebia quinata sa nemusí pestovať len za účelom skrášlenia záhrady. Po dosiahnutí určitej výšky sa môže zužitkovať na rôzne účely. V krajinách pôvodu je známe najmä spracovanie kôry v gastronómii. Mierne horká kôra je tam bežne používaná ako zelenina. Drevené vetvy sa spracúvajú aj pri výrobe pevných a dlhodobo trvácnych košov.
Autor textu: Róbert Bosák