Akébia päťpočetná

Akébia päťpočetná (Akebia quinata): Okrasný ker s liečivými účinkami

Redakcia - 13. marca 2022 - 2394. zobrazení

Medzi botanikmi je známa ako Akebia quinata, medzi pestovateľmi ako „čokoládová liana“ alebo „čokoládová vňať“. Všetky názvy pomenúvajú pôvabnú popínavú drevinu, ktorá vnesie do záhrady poriadny kus exotiky. Skrášlenie vonkajšieho priestoru ale nie je jediným účelom pestovania akébie päťpočetnej.

Okrasný ker s exotickým nádychom

Napriek viacerým úlohám, ktoré akébia päťpočetná v záhradách plní, je hlavným účelom jej pestovania práve skrášlenie vonkajšieho priestoru. Ten oživuje svojím exotickým vzhľadom, ktorý vysoký popínavý ker nadobudol vďaka pôvodu vo východnej Ázii. Za domácu drevinu je považovaný v Číne, v Japonsku aj na Kórejskom polostrove, kde zdobí exteriéry už zopár storočí. Postupne sa rozšíril aj do Európy a Ameriky, kde je stále viac obľúbeným okrasným kríkom.

Čím je akébia päťpočetná typická?

  • Drevina sa pestuje ako okrasná popínavá liana.
  • Bežná výška dospelého kríka dosahuje 5-12 m.
  • Krík zdobia svetlozelené listy oválneho tvaru.
  • Listy v našich podmienkach na jeseň opadávajú.
  • Fialové kvety sa na kríku objavujú už v apríli.
  • Kvety akébie majú lahodnú čokoládovú vôňu.
  • Trojlístkové kvetiny visia zo štíhlych stoniek.
  • Drevina má aj vlastné plody v podobe luskov.
  • Plody akébie so sladkastou dužinou sú jedlé.

Plody aj stonky majú liečivé účinky

Nielenže na plodoch, ktoré rodí akébia päťpočetná, si môžeme pochutnať, ich konzumáciou doprajeme telu aj výživné látky. Podobne ako stonky, ktoré sa v ľudovej medicíne využívajú najmä v sušenej forme, majú silné antioxidačné účinky. V dužine plodov je množstvo látok, ktoré majú diuretický a antireumatický účinok. Šťava z plodov podobných baklažánu je ešte stále v čínskej medicíne využívaná aj na čistenie tráviacej sústavy. Nie náhodou si popínavá drevina nachádza stabilné miesto aj v našich okrasných záhradách, kde sa záhradkári snažia vypestovať aj trochu liečivých plodov.

Akébia päťpočetná

Vhodné podmienky na pestovanie

Poloha

Výber miesta je pre pestovanie tejto „liany“ kľúčový. Dôležitá pre ňu nie je iba poloha na slnku, prípadne v polotieni. Akébia päťpočetná potrebuje pre svoj rast aj dostatočný priestor, aby sa mohla ťahať po plote alebo po stene. V takom prípade bude rásť aj na tienistých miestach. Voľný priestor je pre ňu dôležitejší ako prebytok svetla.

Zemina

Akebia quinata má minimálne požiadavky na pôdu. Darí sa jej v mnohých druhoch zeminy. Stačí jej dopriať dostatočne priepustný substrát obohatený o potrebné živiny. Špecifické nároky nemá ani ohľadom pH. Bez problémov bude rásť v kyslej aj v zásaditej pôde.

Čas výsadby

Najlepším obdobím na výsadbu je jar. Sadiť sa môže hneď po odznení posledných mrazov. Druhou možnosťou je neskoršia jesenná výsadba, pri ktorej bude dôležité zohľadnenie presného termínu. Akébia päťpočetná by sa mala sadiť v období, kedy denné teploty nie sú vysoké, no zároveň ani neklesajú pod 5 °C.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre akébiu päťpočetnú

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Starostlivosť o akébiu päťpočetnú

Zálievka

Základom minimálnej starostlivosti, ktorú akébia päťpočetná vyžaduje, je pravidelná zálievka. Pôda, z ktorej ker vyrastá, by nikdy nemala byť úplne suchá. Pri polievaní sa odporúča používať dažďovú vodu, ktorá neobsahuje chlór.

Strihanie

Akébia päťpočetná je rýchlorastúci ker, takže strihať sa môže až dvakrát za rok. Prvý rez sa urobí na jar, prípadne koncom zimy, ten druhý príde na rad počas jesene. Jednotlivé rezy budú plniť ozdravnú, tvarovaciu aj presvetľovaciu úlohu.

Abélia veľkokvetá (Abelia grandiflora): Okrasný ker kvitnúci pár mesiacov

Viete, ako sa pestuje abélia veľkokvetá? Aké sú ideálne podmienky na jej pestovanie? Ako často hnojiť abéliu veľkokvetú? Abélia veľkokvetá…

Abélia veľkokvetá

Akebia quinata sa nemusí pestovať len za účelom skrášlenia záhrady. Po dosiahnutí určitej výšky sa môže zužitkovať na rôzne účely. V krajinách pôvodu je známe najmä spracovanie kôry v gastronómii. Mierne horká kôra je tam bežne používaná ako zelenina. Drevené vetvy sa spracúvajú aj pri výrobe pevných a dlhodobo trvácnych košov.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články