Abélia veľkokvetá

Abélia veľkokvetá (Abelia grandiflora): Okrasný ker kvitnúci pár mesiacov

Redakcia - 5. marca 2022 - 2521. zobrazení

Rod abélia má už iba 5 druhov. Viaceré druhy boli totiž preradené do iných príbuzných rodov. Abélia veľkokvetá však ostala v pôvodnom zozname a dodnes je najrozšírenejšou spomedzi všetkých odrôd. Aj vďaka tomu sa jej podarilo dostať z východnej Ázie až do našich záhrad, v ktorých plní okrasnú úlohu. Pri správnej starostlivosti a priaznivom počasí dokonca poslúži ako celoročne zelený okrasný ker.

Okrasný ker s kvetmi na pár mesiacov

Abelia grandiflora, ako znie latinský názov najrozšírenejšej abélie, je v našich záhradách obľúbená najmä kvôli jej dlhodobému rozkvetu. V dĺžke rozkvetu počas jednej sezóny jej môže konkurovať iba máloktorý okrasný ker. Kvety s bielymi, ružovými či cyklámenovými odtieňmi sa na kríku objavujú nepretržite až niekoľko mesiacov. Rozkvet začína pred koncom jari alebo na začiatku júna a trvá až do neskorej jesene. V prípade priaznivého počasia bude abélia veľkokvetá posiata kvetmi až do októbra alebo novembra.

Abélia veľkokvetá a jej typické znaky

  • Dospelý ker dosahuje výšku od 1 do 2 m.
  • Vo voľnej prírode môže dorastať do 6 m.
  • V teplejších lokalitách je celoročne zelený.
  • V chladných oblastiach postupne opadáva.
  • Listy vajcovitého tvaru majú lesklý povrch.
  • Dĺžka listov môže dosahovať od 2 do 8 cm.
  • Kvety dlhé 2 cm majú zvončekovitý tvar.
  • Abélia veľkokvetá plodí kožovité tobolky.
Abélia veľkokvetá

Abélia veľkokvetá ako poloopadavý ker

Abelia grandiflora sa môže pestovať vonku celý rok aj v tunajších končinách. Umožňuje jej to veľmi dobrá odolnosť voči chladu. Ako mrazuvzdorný ker odolá teplotám do -25 °C. Napriek tomu sa jedná o pomerne teplomilný druh, ktorý uprednostňuje teplo a svetlo, čo sa odráža aj na stave kríka v priebehu jednotlivých ročných období. V chladných oblastiach totiž koncom jesene opadáva. Zabrániť sa tomu dá správnym spôsobom zazimovania, vďaka ktorému má abélia veľkokvetá šancu udržať si vždyzelený vzhľad aj v chladnejších či vyššie položených oblastiach.

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Svetlomilný okrasný druh má najradšej priame slnko alebo aspoň dostatočne presvetlené miesto. Prosperovať však bude aj v polotieni. Na mierne tienené miesta pri stene alebo v blízkosti stromov sa vysádza najmä kvôli slabšej odolnosti voči vetru.

Zemina

Piesočnatý alebo hlinito-piesočnatý typ pôdy je pre abéliu veľkokvetú ako stvorený. Pokiaľ je pôda aj priepustná a mierna kyslá, z hľadiska pôdnych podmienok je to pre ker vysoký nadštandard.

Čas výsadby

Väčšina záhradkárov vsádza na jarnú výsadbu, ktorá prebieha v čase od marca do mája v závislosti od počasia. Možnosťou je aj jesenná výsadba. V takom prípade je potrebné sadiť do polovice októbra, aby mal ker dostatok času zakoreniť sa.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre abéliu veľkokvetú

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Ako sa postarať o abéliu veľkokvetú?

Zálievka

Primerané množstvo vody v pravidelných týždňových až dvojtýždňových intervaloch dodá abélii veľkokvetej ideálne množstvo vlahy. Načasovanie zálievky je možné upraviť v závislosti od počasia a veku kríka. Viac vody potrebujú hlavne mladé jedince.

Hnojenie

Dobre rozpustné tekuté alebo granulované hnojivo sa aplikuje od jari do jesene 2 až 3x. Pri poslednom jesennom hnojení by sa malo hnojiť prípravkom, ktorý neobsahuje dusík, prípadne sa v zložení hnojiva vyskytuje v minimálnej miere.

Strihanie

Ako každý okrasný ker, aj abélia veľkokvetá potrebuje pravidelný zostrih. Ten sa vykonáva raz až dvakrát za rok. Prvý strih prebieha na jar, kedy sa ker čistí od starých a poškodených častí. V júni alebo v júli môže prebehnúť druhý rez, ktorý má tvarovaciu funkciu.

Jazmín nahý (Jasminum nudiflorum): Zimný spoločník do každej záhrady

Viete, ako sa pestuje jazmín nahý? Kedy je ideálny čas na jeho výsadbu? Čím je jazmín nahý charakteristický? Ako často ho hnojiť a zalievať?

Jazmín nahý

Ak si má abélia veľkokvetá udržať zelený vzhľad aj v zime, okrem starostlivosti súvisiacej s polievaním, hnojením a strihaním potrebuje aj zazimovanie. To zahŕňa vytvorenie ochrannej vrstvy mulču, ktorou sa prikryje okolie koreňov. Mulč sa dá vyrobiť z lístia alebo z drevných pilín. Ako účinná ochrana pred mrazmi funguje aj čečina.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články