Možnosť pestovať jazmín nahý je poctou pre každého záhradkára. Okrasný ker, ktorý k nám zavítal až z ďalekej východnej Ázie, je totiž v oblastiach pôvodného výskytu považovaný za vznešený, miestami až posvätný. U nás je síce „iba“ okrasným kríkom, no jeho prítomnosť urobí každú záhradu krajšou a jedinečnejšou.
Okrasný ker kvitne v zime
Schopnosť oživiť každú záhradu sa stredne vysokému kríku s latinským názvom Jasminum nudiflorum darí najmä vďaka obdobiu jeho rozkvetu. Žiarivé žlté kvety sa na ňom objavujú v zime, kedy sú iné kríky a rastliny vo fáze vegetačného odpočinku. Jazmín nahý tak vnáša do záhrady vôňu a farby práve v období, kedy je plocha okolo domu trochu pustejšia. Umožňuje mu to jeho odolnosť voči chladu, ktorú má vrodenú vďaka pôvodu v tibetských a v čínskych horských oblastiach položených v nadmorskej výške 800-4000 m. n. m.
Ako vyzerá jazmín nahý?
Kde pestovať jazmín nahý?
Keďže sa jedná o okrasný ker, ktorý sa väčšinou pestuje kvôli zimnému rozkvetu, jazmín nahý môže stráviť celý rok vonku. Stačí mu vybrať vhodné miesto a zaistiť mu všetky podmienky nutné k rastu. Pestovať sa môže ako okrasný solitér, ktorý zaplní prázdne miesto, alebo ako jeden z viacerých okrasných kríkov vysadených v skupine. Nielen okrasnú, ale tiež praktickú funkciu si splní aj ako živý plot. Ak bude priviazaný alebo inak prichytený o pevnú oporu, dorastie až do výšky 3 m. Bez opory bude vysoký zhruba 1,5 až 2 m.
Podmienky na pestovanie
Poloha
Každému jazmínu prospeje dostatok svetla. Čím viac slnečných lúčov na ker dopadá, tým viac kvetov na ňom rozkvitne. Najvhodnejším miestom na pestovanie tak bude otvorené presvetlené stanovisko.
Zemina
Spomedzi mnohých druhov zeminy, v ktorých sa jazmínu darí, bude najviac prosperovať v hlinito-piesočnatej pôde. Tá by mala byť neutrálna alebo mierne kyslá a čo najviac prevzdušnená.
Čas výsadby
Jasminum nudiflorum sa vysádza na jar alebo na jeseň. Ideálne sú obe ročné obdobia. Výsadbu je však potrebné načasovať tak, aby prebehla v období, kedy nie sú prízemné mrazy.
Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre jazmín nahý
Starostlivosť o jazmín nahý
Zálievka
Ako nenáročný okrasný ker nepotrebuje veľa vody. Pokiaľ nie je dlhodobé obdobie sucha, vystačí si s vodou zo zrážok. Za účelom zlepšenia schopnosti koreňov zadržiavať vlahu sa odporúča aplikovať v ich okolí tenkú vrstvu mulču z lístia, kôry či drevných pilín.
Hnojenie
Jazmín nahý potrebuje mnoho živín, no tie mu netreba dodávať pravidelným hnojením, ak je pôda, do ktorej bol posadený, dostatočne výživná. V takom prípade ho stačí pohnojiť raz za rok, buď na jar alebo zhruba v polovici jesene. Hnojenie podporí rozkvet zlatožltých kvetov.
Strihanie
Aj keď jazmín nahý nepatrí medzi rýchlorastúce kríky, bez pravidelného strihania sa premení na bujný porast, ktorý bude strácať svoj pôvab. Zrezať staršie či poškodené konáriky je potrebné vždy aspoň raz za rok, najlepšie na začiatku jari. Tým sa presvetlí ker a vytvorí viac priestoru pre rast mladých výhonkov.
Imperáta cylindrická (Imperata cylindrica): Okrasná tráva z ďalekého východu
Viete, ako sa pestuje imperáta cylindrická? Čím je charakteristická táto okrasná tráva z ďalekého Japonska? Imperáta cylindrická je jedna…
Jazmín nahý je mrazuvzdorný ker, takže zazimovanie nebude potrebné. Vrstva mulču, ktorá bude počas zimy udržiavať vlhkosť pôdy, bude zároveň zahrievať aj krík. Ten je odolný aj voči škodcom, takže žiadna starostlivosť navyše nie je v rámci jeho pestovania vyžadovaná.
Autor textu: Róbert Bosák