Jazmín nahý

Jazmín nahý (Jasminum nudiflorum): Zimný spoločník do každej záhrady

Redakcia - 2. marca 2022 - 3162. zobrazení

Možnosť pestovať jazmín nahý je poctou pre každého záhradkára. Okrasný ker, ktorý k nám zavítal až z ďalekej východnej Ázie, je totiž v oblastiach pôvodného výskytu považovaný za vznešený, miestami až posvätný. U nás je síce „iba“ okrasným kríkom, no jeho prítomnosť urobí každú záhradu krajšou a jedinečnejšou.

Okrasný ker kvitne v zime

Schopnosť oživiť každú záhradu sa stredne vysokému kríku s latinským názvom Jasminum nudiflorum darí najmä vďaka obdobiu jeho rozkvetu. Žiarivé žlté kvety sa na ňom objavujú v zime, kedy sú iné kríky a rastliny vo fáze vegetačného odpočinku. Jazmín nahý tak vnáša do záhrady vôňu a farby práve v období, kedy je plocha okolo domu trochu pustejšia. Umožňuje mu to jeho odolnosť voči chladu, ktorú má vrodenú vďaka pôvodu v tibetských a v čínskych horských oblastiach položených v nadmorskej výške 800-4000 m. n. m.

Ako vyzerá jazmín nahý?

  • Dospelý krík môže dorásť až do výšky 3 m.
  • Šírka kríka je neobmedzená, závisí od rezu.
  • Jazmínové konáre bývajú ohnuté do oblúka.
  • Ker zvyčajne kvitne od decembra do marca.
  • Kvety s priemerom 1-2 cm bývajú zlatožlté.
  • Po odkvitnutí sa na konároch objavujú listy.
  • Tmavozelené listy sa postupne presvetľujú.
Jazmín nahý

Kde pestovať jazmín nahý?

Keďže sa jedná o okrasný ker, ktorý sa väčšinou pestuje kvôli zimnému rozkvetu, jazmín nahý môže stráviť celý rok vonku. Stačí mu vybrať vhodné miesto a zaistiť mu všetky podmienky nutné k rastu. Pestovať sa môže ako okrasný solitér, ktorý zaplní prázdne miesto, alebo ako jeden z viacerých okrasných kríkov vysadených v skupine. Nielen okrasnú, ale tiež praktickú funkciu si splní aj ako živý plot. Ak bude priviazaný alebo inak prichytený o pevnú oporu, dorastie až do výšky 3 m. Bez opory bude vysoký zhruba 1,5 až 2 m.

Podmienky na pestovanie

Poloha

Každému jazmínu prospeje dostatok svetla. Čím viac slnečných lúčov na ker dopadá, tým viac kvetov na ňom rozkvitne. Najvhodnejším miestom na pestovanie tak bude otvorené presvetlené stanovisko.

Zemina

Spomedzi mnohých druhov zeminy, v ktorých sa jazmínu darí, bude najviac prosperovať v hlinito-piesočnatej pôde. Tá by mala byť neutrálna alebo mierne kyslá a čo najviac prevzdušnená.

Čas výsadby

Jasminum nudiflorum sa vysádza na jar alebo na jeseň. Ideálne sú obe ročné obdobia. Výsadbu je však potrebné načasovať tak, aby prebehla v období, kedy nie sú prízemné mrazy.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre jazmín nahý

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Starostlivosť o jazmín nahý

Zálievka

Ako nenáročný okrasný ker nepotrebuje veľa vody. Pokiaľ nie je dlhodobé obdobie sucha, vystačí si s vodou zo zrážok. Za účelom zlepšenia schopnosti koreňov zadržiavať vlahu sa odporúča aplikovať v ich okolí tenkú vrstvu mulču z lístia, kôry či drevných pilín.

Hnojenie

Jazmín nahý potrebuje mnoho živín, no tie mu netreba dodávať pravidelným hnojením, ak je pôda, do ktorej bol posadený, dostatočne výživná. V takom prípade ho stačí pohnojiť raz za rok, buď na jar alebo zhruba v polovici jesene. Hnojenie podporí rozkvet zlatožltých kvetov.

Strihanie

Aj keď jazmín nahý nepatrí medzi rýchlorastúce kríky, bez pravidelného strihania sa premení na bujný porast, ktorý bude strácať svoj pôvab. Zrezať staršie či poškodené konáriky je potrebné vždy aspoň raz za rok, najlepšie na začiatku jari. Tým sa presvetlí ker a vytvorí viac priestoru pre rast mladých výhonkov.

Imperáta cylindrická (Imperata cylindrica): Okrasná tráva z ďalekého východu

Viete, ako sa pestuje imperáta cylindrická? Čím je charakteristická táto okrasná tráva z ďalekého Japonska? Imperáta cylindrická je jedna…

Imperáta cylindrická (Imperata cylindrica)

Jazmín nahý je mrazuvzdorný ker, takže zazimovanie nebude potrebné. Vrstva mulču, ktorá bude počas zimy udržiavať vlhkosť pôdy, bude zároveň zahrievať aj krík. Ten je odolný aj voči škodcom, takže žiadna starostlivosť navyše nie je v rámci jeho pestovania vyžadovaná.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články