Imperáta cylindrická (Imperata cylindrica)

Imperáta cylindrická (Imperata cylindrica): Okrasná tráva z ďalekého východu

Redakcia - 21. februára 2022 - 2740. zobrazení

Pestovanie okrasných tráv je skvelým spôsobom, ako udržiavať exteriér pekný a živý počas celého roka. Väčšina takýchto tráv je odolná a nenáročná, pričom ich vysádzanie a následná starostlivosť vyžaduje minimum námahy. Príkladom toho je aj imperáta cylindrická, ktorej prítomnosť v záhrade je zárukou estetického osvieženia na východný spôsob.

Okrasná tráva s nádychom trópov

Imperata cylindrica, ako znie latinský názov stále viac obľúbenej okrasnej trávy, sa k nám dostala už dávnejšie. Napriek tomu, že stále je pomerne neznámym druhom, v záhradách na celom Slovensku si získava čoraz stabilnejšie miesto. Darí sa jej to napriek pôvodu, ktorý ju predurčuje skôr do tropických a subtropických oblastí, odkiaľ zavítala aj na starý kontinent. Určenie presného pôvodu je stále predmetom skúmania. Väčšina botanikov sa však zhoduje, že pochádza z Japonska. V hojnom množstve rastie priamo vo voľnej prírode aj v Austrálii, v Oceánii, v juhovýchodnej Ázii či v iných teplomilných oblastiach na východnej pologuli.

Imperáta cylindrická

Ako imperáta cylindrická vyzerá?

  • Jedná sa o celoročne zelenú okrasnú trávu.
  • Dospelá rastlina dorastá do výšky 30-60 cm.
  • Rýchlo sa rozširuje až do šírky okolo 40 cm.
  • Jej typickým znakom sú svetlozelené trsy.
  • Konce trsov na konci leta menia sfarbenie.
  • Červené sfarbenie pretrváva aj počas zimy.

Ako a kde sa imperáta cylindrická pestuje u nás?

Pôvod v teplejších oblastiach nie je pre pestovanie tohto druhu v našich končinách žiadnym problémom. Imperáta cylindrická sa vyznačuje perfektnou odolnosťou a mrazuvzdornosťou, takže vonku môže byť celý rok bez ohľadu na ročné obdobie. Pestuje sa v kvetináčoch alebo rovno v záhonoch. V oboch prípadoch dosahuje približne rovnakú výšku a sfarbenie koncov listov sa mení v rovnakom období. Rovnaké sú aj podmienky, ktoré okrasná tráva vhodná na skrášlenie fádnych a prázdnych miest potrebuje k zdravému rastu.

Imperáta cylindrická

Optimálne podmienky na výsadbu

Pôda

Výber správnej pôdy je pre zdravý rast trávy kľúčový. Zemina má byť hlinitá alebo piesočnatá a dostatočne priepustná, pričom pH musí dosahovať neutrálne alebo mierne zásadité hodnoty.

Poloha

K rastu potrebuje aj dostatok svetla, takže vhodným stanoviskom je otvorené slnečné priestranstvo. Nevadí jej ani silnejší vietor, takže vysádzať sa môže kdekoľvek v strede alebo v okrajových častiach záhrady.

Čas výsadby

Jar je na výsadbu tejto trávy ako stvorená. Mladá imperáta cylindrická s výškou okolo 10 cm sa najprv posadí do kvetináča. Po dosiahnutí výšky aspoň 20 cm sa môže presadiť do zeme. Aj v tomto prípade bude najlepším obdobím jar. Jednotlivé rastliny sa presádzajú so vzdialenosťou 10-20 cm od seba.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre imperátu cylindrickú

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Starostlivosť o imperátu cylindrickú po výsadbe

Zálievka

Imperáta cylindrická nie je náročná na vlhkosť. Ak nie je dlhodobé sucho, vystačí si s vlahou zo zrážok. V suchom období jej môžeme dopriať občasnú zálievku. Udržiavanie dostatočne vlhkej pôdy sa postará o sýtejšie červené sfarbenie listov.

Hnojenie

Ak rastlinu posadíme do výživnej hlinitej pôdy, hnojenie nebude potrebné. V prípade, že jej chceme dodať živiny, môžeme ju prihnojiť na začiatku jari. Imperáta cylindrická sa hnojí organickým hnojivom v malých dávkach.

Zazimovanie

Aj keď rastlina je známa mrazuvzdornosťou, pred zimou ju môžeme prikryť tenšou vrstvou čečiny. Tá jej pomôže zadržiavať vlahu a v prípade silnejších mrazov ju aj zahreje.

Ostrica ošimenská (Carex oshimensis): Mrazuvzdorná okrasná tráva z Japonska

Viete, ako sa pestuje ostrica ošimenská? Aké sú ideálne podmienky na jej výsadbu? Ako často sa má ostrica ošimenská zalievať? Najlepším…

Ostrica ošimenská

Imperáta cylindrická je nádhernou farebnou dekoráciou do každej záhrady. Jej tvar a farebné odtiene vyniknú najmä v kombinácii s bielymi alebo žltými kameňmi. Najviac sa k nej hodí travertín, ktorý vyzdvihne jej cudzokrajný vzhľad s nádychom východu.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články