Ostrica ošimenská

Ostrica ošimenská (Carex oshimensis): Mrazuvzdorná okrasná tráva z Japonska

Redakcia - 12. februára 2022 - 3444. zobrazení

Ostrice sa medzi slovenskými záhradkármi tešia stále väčšej obľube. Počet druhov, ktoré sú v tunajších podmienkach pestované, postupne pribúda. Jedným z najobľúbenejších je ostrica ošimenská. Tá je vyhľadávaná najmä kvôli estetickému vzhľadu a skvelej odolnosti, ktorá jej umožňuje prežiť vonku v exteriéri počas celého roka.

Celoročná záhradná dekorácia

Carex oshimensis, ako znie latinský botanický názov tejto okrasnej trávy, k nám zavítala až z ďalekého Japonska. Podobne ako iné okrasné trávy s cudzokrajným pôvodom, aj tento druh sa u nás uchytil najmä ako živá dekorácia pestovaná za účelom skrášlenia záhrady v priebehu celých 12 mesiacov v roku. Ostrica ošimenská sa vyznačuje skvelou prispôsobivosťou, takže problémy prežiť v tunajších podmienkach nebude mať ani v čase tuhých mrazov. Práve v zime oceníme jej celoročne zelený vzhľad, ktorý udrží záhradu príťažlivú aj vtedy, keď iné rastliny zimujú vo vnútri.

Ostrica ošimenská

Ako vyzerá ostrica ošimenská?

  • Nízka okrasná tráva dorastá do výšky 30-40 cm.
  • Šírka dospelej rastliny dosahuje približne 60 cm.
  • Jej listy majú podobu úzkych prevísajúcich trsov.
  • Sfarbenie je v strede žlté, po okrajoch svetlozelené.
  • Žltozelené sfarbenie si udržiava počas celého roka.
  • Rastlina na jar rozkvitá, kvety sú malé a nevýrazné.

Kde sa môže ostrica ošimenská pestovať?

Možných miest, kde posadiť ostricu ošimenskú, je niekoľko. Niekoľko je aj spôsobov, ako ju pestovať. Väčšina záhradkárov preferuje výsadbu na miestach, kde sa stane súčasťou početnej druhovej vegetácie. Hodí sa do skaliek aj do záhonov, kde bude rásť spoločne s inými druhmi okrasných tráv, prípadne s niektorými nižšími okrasnými drevinami. Mladú ostricu je vhodné posadiť najprv do kvetináča, kde ju necháme aspoň 1 rok, aby podrástla a spevnela. Približne po roku bude pripravená na výsadbu do zeme, či už ako solitér alebo ako súčasť viacdruhovej okrasnej záhrady.

Ostrica ošimenská

Vhodné podmienky na výsadbu

Pôda

Ostrica ošimenská bude prosperovať v rôznych druhoch pôdy. Zo všetkých jej najviac vyhovuje piesočnatá alebo ílovitá zemina, ktorá je čo najviac priepustná. V tej si najskôr udrží sýte žltozelené odtiene zdobiace celú rastlinu.

Poloha

Podobne ako iné ostrice, aj Carex oshimensis miluje svetlo. Ako svetlomilná okrasná tráva ocení polohu na priamom slnku. Dariť sa jej bude aj v polotieni, stačí ju umiestniť trochu ďalej od stien alebo plotov.

Čas výsadby

Najlepším obdobím na výsadbu je jar. Ak ostricu ošimenskú posadíme v marci po odznení mrazov, už v lete bude dostatočne veľká. Kvôli hustejšiemu rastu je potrebné vysádzanie aspoň s 20 až 30-centimetrovými odstupmi od iných rastlín.

Náš TIP na kvalitné univerzálne hnojivá vhodné pre ostricu ošimenskú

Natura

Kapka

Forestina

Natura - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.99 €

Kapka - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 2.19 €

Forestina - univerzálne hnojivo
Hodnotenie

Cena: od 3.69 €

Starostlivosť o ostricu po výsadbe

Zálievka

Pravidelná a primeraná zálievka je základom celej starostlivosti o ostricu. Na polievanie je najvhodnejšia dažďová voda, vďaka ktorej sa táto okrasná tráva udrží v dobrej zdravotnej kondícii.

Hnojenie

Rastlina nepotrebuje veľa živín. Ak je zemina, do ktorej ostricu posadíme, dostatočne humózna, hnojenie nebude nutné. Preventívne jej však raz za rok môžeme dopriať trochu humusu alebo kvalitného organického hnojiva.

Zazimovanie

Napriek mrazuvzdornosti môžeme ostrici uľahčiť odolávanie tuhým zimám. S príchodom prvých mrazov ju stačí prikryť čečinou alebo tenkou netkanou textíliou. Takáto ochranná vrstva zároveň pomôže udržiavať optimálnu vlhkosť pôdy.

Azalka japonská (Azalea japonica): Najrozšírenejšia zo všetkých azaliek

Viete, ako sa pestuje azalka japonská? Vedeli ste, že tento druh azalky patrí medzi tie najrozšírenejšie? Ako sa často hnojí azalka japonská?

Azalka japonská

Pri vysádzaní ostrice ošimenskej v okrasnej záhrade s viacerými druhmi rastlín môžeme vsadiť na kombináciu s azalkou, s rododendronom či s rozchodníkom. Spoločne vytvoria farebné aj tvarové kombinácie vhodné do záhrady s akýmkoľvek pôdorysom.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články