Postrek na burinu

Ako vybrať a použiť postrek na burinu?

Redakcia - 21. júna 2023 - 4032. zobrazení

Prítomnosť buriny v záhrade je vždy problémom, a to nielen estetickým. Ak sa jej včas nezbavíme, okrem zarastenia záhonov môže spôsobiť aj vážnejšie škody na úrode. Boj proti burine je tak určite na mieste, napríklad aj pomocou postreku. Otázne ostáva, ako vybrať postrek na burinu?

Zbaviť sa buriny na záhrade sa dá aj bez postreku. Poctivou ručnou prácou dokážeme vyplieť každý kúsok zeminy, ktorý ňou zarástol. Týmto spôsobom sa jej však zbavíme iba na pár dní, maximálne pár týždňov. Potom začne burina opakovane rásť. Tomu môžeme celkom úspešne predchádzať. Riešením je správny postrek na burinu, ktorý ochráni záhradu a pomôže nám udržiavať ju v čo najlepšom stave.

Postrek na burinu

Aké škody spôsobuje burina na záhrade?

  • Kvetom a zelenine odoberá z pôdy živiny.
  • Spotrebuje dvakrát viac živín ako sadenice.
  • Okrem živín berie rastlinám z pôdy aj vlahu.
  • Odsúva vysadené rastliny z ich stanovíšť.
  • Zarastá záhradu, čím kazí celý jej vzhľad.

Ktoré druhy buriny sú najviac škodlivé?

Mrlík

Jedna z najznámejších burín má vyše 100 druhov. Niektoré z nich údajne disponujú liečivými účinkami, ktoré však u nás nie sú veľmi známe, a tak je považovaná za škodcu.

Púpava

Liečivé účinky má aj púpava, ktorá je tiež zároveň škodcom. Ak je blízko záhonov, zelenine odoberá z pôdy mnoho živín, kvôli čomu úroda stráca vitalitu a schne.

Pichliač

Ostnatá rastlina so svetlofialovými kvetmi môže vyrásť až do výšky 1,5 m, kedy sa už likviduje dosť ťažko. Správny postrek na burinu však jej šíreniu po záhrade zabráni.

Pýr plazivý

Ďalší druh buriny, ktorý lieči a zároveň škodí. V tom druhom prípade má na svedomí najmä rýchle zarastenie záhrady. Pokiaľ ho včas nezastavíme kvalitným postrekom, stihne to za pár týždňov.

Prečo je postrek na burinu najúčinnejší?

Názory na využitie postrekov proti burine sú rôzne. Kým niektorí ich striktne odmietajú kvôli ich zloženiu, iní v nich vidia najefektívnejší nástroj v boji proti burinám. Účinnými ich robia vybrané herbicídy, ktoré sú súčasťou zloženia takýchto prípravkov. Jedná sa o špeciálne upravené pesticídy, ktoré majú schopnosť likvidovať rôzne invazívne rastliny, najmä burinu. Na rozdiel od jej mechanického ručného vytrhávania zároveň eliminujú jej zárodky a bránia jej skorému opätovnému nárastu.

Podľa čoho vyberať postrek na burinu?

Na trhu aktuálne nájdeme viacero druhov kvalitných postrekov. Ich zloženie sa môže líšiť podľa toho, na akú burinu majú byť použité. Na základe toho si môžeme vyberať medzi selektívnymi a totálnymi (neselektívnymi) herbicídmi. Pri výbere je dôležité zohľadniť aj typ zeminy, v ktorej burina rastie. Okrem toho sa odporúča sledovať aj trvácnosť vybraných látok v zložení, od čoho závisí, na akú dlhú dobu postrek zamedzí rastu buriny na ošetrenom mieste.

Selektívne herbicídy

Jedná sa o listové herbicídy, ktoré sú prevažne určené na likvidáciu konkrétnych druhov burín, najmä tých dvojklíčnolistových. Predávajú sa v rôznych formách od tekutých postrekov až po granulované prípravky. Cieľom ich aplikácie je zničiť iba burinu a posadené jednoklíčnolistové rastliny ponechať bez poškodenia.

Totálne herbicídy

Tieto postreky sú pomerne agresívnejšie, no práve to ich robí účinnými pri likvidácii rôznych jednoročných aj trvácnych burín. Pri výbere prípravkov tohto druhu je potrebné byť opatrný, nakoľko totálne herbicídy zneškodňujú akýkoľvek porast, ktorý rastie na mieste ich aplikácie.

Postreky proti burine

Postrek na burinu podľa miesta použitia

Ďalším kritériom, ktoré nám pomôže s výberom vhodného postreku, je miesto jeho použitia. Výrobcovia prichádzajú s množstvom produktov, ktoré sú špeciálne určené na zneškodnenie buriny a ochranu pôdy pred jej rastom na konkrétnych miestach. Tomu sa pri miešaní zmesi pridávanej do postreku prispôsobuje aj pomer jednotlivých látok tak, aby zlikvidovali burinu, no neškodili zelenine alebo okrasným rastlinám.

Druhy postrekov podľa miesta použitia

  • Postrek na burinu v skalke.
  • Postrek na burinu v trávniku.
  • Postrek na burinu v zemiakoch.
  • Postrek na burinu v ovocných kríkoch.
  • Postrek na burinu v zeleninovom záhone.
  • Postrek na burinu pod zámkovou dlažbou.

Ako správne aplikovať postrek na burinu?

Ak už máme zakúpený správny postrek na burinu, môžeme pristúpiť k jeho aplikácii. Tá má niekoľko osvedčených zásad, ktoré by sme mali dodržiavať kvôli dosiahnutiu najlepších možných účinkov. Správnou aplikáciou zároveň znížime riziká poškodenia trávnika, zeleniny alebo okrasných rastlín. Vybrané tipy, ako správne aplikovať postrek na burinu, nám pomôžu aj s ochranou nášho zdravia. Niektoré prípravky sú totiž dosť agresívne a nemali by prísť do styku s očami, sliznicou ani pokožkou.

5 tipov k správnemu postrekovaniu buriny

1. Burina sa má postrekovať v čase, kedy je vyššia a má vzídené listy.

2. S aplikáciou nečakajme do rozkvitnutia buriny, potom sa rýchlo množí.

3. Aplikovať postrek sa odporúča priamo na listy, keď sú v suchom stave.

4. Ideálnym časom, kedy postrekovať burinu, je teplé a slnečné počasie.

5. Ak ideme postrekovať trávnik, nemali by sme to robiť hneď po kosení.

Postrek na burinu

Kedy aplikovať postrek na burinu?

Vhodný čas, kedy aplikovať postrek na burinu, závisí od toho, čo budeme postrekovať. Iný je pri trávniku, iný pri zelenine alebo ovocných kríkoch. Presný termín aplikácie je zaznačený na etikete alebo na príbalovom letáku konkrétneho produktu. Bez ohľadu na miesto použitia však platí, že aplikácia sa vykonáva vždy v bezvetrí za slnečného počasia, aby sa častice z postreku neprenášali na okolité rastliny.

Hortenzia kalinolistá: Najobľúbenejší druh hortenzie s bohatými kvetmi

Viete, ako by sa mala správne pestovať hortenzia kalinolistá? Kedy by sa mala hortenzia kalinolistá hnojiť a zalievať? Akú starostlivosť…

Modrá hortenzia kalinolistá

Práve správny spôsob postreku pomáha predchádzať poškodeniu rastlín chemickými látkami v jeho zložení. Spolu s výberom kvalitného prípravku, ktorý je špeciálne určený na konkrétny typ buriny, sa ich nežiaduce účinky znížia takmer na minimum, s čím sa zvyšuje šanca na úspešné vypestovanie zdravej a bohatej úrody.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články