Postrek na burinu

Ako vybrať a použiť postrek na burinu?

Redakcia - 29. marca 2020 - 3185. zobrazení

Prítomnosť buriny v záhrade je vždy problémom, a to nielen estetickým. Ak sa jej včas nezbavíme, okrem zarastenia záhonov môže spôsobiť aj vážnejšie škody na úrode. Boj proti burine je tak určite na mieste, napríklad aj pomocou postreku. Ako vybrať postrek na burinu?

Zbaviť sa buriny na záhrade sa dá aj bez postreku. Poctivou ručnou prácou dokážeme vyplieť každý kúsok zeminy, ktorý ňou zarástol. Tým sa jej, ale zbavíme iba na pár dní, maximálne na pár týždňov, po ktorých burina opakovane vyrastie. Tomu sa, ale dá predchádzať. Riešením je postrek na burinu, ktorý ochráni záhradu a pomôže nám udržiavať ju v čo najlepšom stave.

Postrek na burinu

Prečo je postrek na burinu najúčinnejší?

Názory na využitie postrekov proti burine sú rôzne. Kým niektorí ich striktne odmietajú pre ich zloženie, iní v nich vidia najefektívnejší nástroj v boji proti burinám. Účinnými ich robia vybrané herbicídy, ktoré viaceré z týchto prípravkov obsahujú. Jedná sa o špeciálne upravené pesticídy, ktoré majú schopnosť likvidovať invazívne rastliny, najmä burinu. Na rozdiel od jej ručného vytrhávania zároveň eliminujú jej zárodky a bránia skorému opätovnému nárastu.

Podľa čoho vyberať postrek na burinu?

Na trhu aktuálne nájdeme viacero druhov týchto prípravkov. Ich zloženie sa môže líšiť podľa toho, na akú burinu majú byť použité. Na základe toho si môžeme vybrať medzi selektívnymi a totálnymi (neselektívnymi) herbicídmi. Pri výbere je však dôležité zohľadniť aj typ zeminy, v ktorej burina rastie, na akú dlhú dobu chceme zamedziť jej „návratu“ a na akom mieste má byť postrek na burinu aplikovaný.

Postreky proti burine
  • Selektívne herbicídy – Jedná sa o listové herbicídy, ktoré sú prevažne určené na likvidáciu konkrétnych druhov burín, najmä však tých dvojklíčnolistových.
  • Totálne herbicídy – Tieto postreky sú trochu agresívnejšie, no práve to ich robí účinnými pri likvidácii rôznych jednoročných aj trvácnych burín.

Aké škody spôsobuje burina na záhrade?

  • odoberá z pôdy živiny kvetom a zelenine
  • vraj spotrebuje 2x viac živín ako sadenice
  • okrem živín z pôdy rastlinám berie aj vlahu
  • odsúva vysadené rastliny z ich stanovíšť
  • zarastá záhradu, čím kazí celý jej vzhľad
Púpava - postrek na burinu

Aké druhy buriny sú najviac škodlivé?

Mrlík – Jedna z najznámejších burín má vyše 100 druhov. Niektoré z nich údajne disponujú liečivými účinkami, ktoré však u nás nie sú veľmi známe, a tak je považovaná za škodcu.

Púpava – Liečivé účinky má aj púpava, ktorá je tiež zároveň škodcom. Ak je blízko záhonov, zelenine odoberá z pôdy mnoho živín, kvôli čomu úroda stráca vitalitu a schne.

Pichliač – Ostnatá rastlina so svetlofialovými kvetmi môže vyrásť až do výšky 1,5 m, kedy sa už likviduje dosť ťažko. Správny postrek na burinu však jej šíreniu po záhrade zabráni.

Pýr plazivý – Ďalšia z burín, ktorá lieči aj škodí. V druhom prípade má na svedomí hlavne rýchle zarastenie záhrady. Ak ju nezastavíme, stihne to za pár týždňov, možno za pár dní.

Jarná starostlivosť o trávnik

Nepodceňte starostlivosť o trávnik vo vašej záhrade! VIete ako odstránite snežnú pleseň? Prečo je prevzdušnenie trávnika dôležité?

Kosenie trávnika - starostlivosť o trávnik

Ako správne aplikovať postrek na burinu?

Ak máme zakúpený správny postrek na burinu, môžeme pristúpiť k jeho aplikácii. Tá má, ale niekoľko zásad, ktoré by sme mali v snahe dosiahnuť čo najlepšie účinky a čo najnižšie riziká pre záhradu dodržať. Jedná sa o rôzne tipy spojené s obdobím a spôsobom postreku.

Postrek na burinu
  • burina sa má postrekovať v čase, kedy je vyššia a má vzídené listy
  • aplikovať postrek sa odporúča priamo na listy, najlepšie, ak sú suché
  • ideálnym termínom na aplikáciu postreku je teplé a slnečné počasie
  • ak ideme postrekovať trávnik, nemali by sme to robiť hneď po kosení

Práve správny spôsob postreku pomáha predchádzať poškodeniu rastlín chemickými látkami v jeho zložení. Spolu s výberom kvalitného prípravku, ktorý bude vhodný na konkrétny typ buriny, sa ich nežiaduce účinky znížia takmer na minimum.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články