Smrekovec

Smrekovec: Vysoko cenené drevo s praktickým aj estetickým prínosom

Redakcia - 10. marca 2022 - 2066. zobrazení

Opadavý ihličnan je v tunajších končinách raritou. To však drevu zo smrekovca nijak neuberá z celkovej kvality. Podobne ako v prípade iných ihličnatých drevín, ktoré sú bežnou súčasťou našich lesov, aj smrekovec je zdrojom pekného a z hospodárskeho hľadiska vysoko ceneného dreva so širokými možnosťami využitia.

Výskyt smrekovca vo svete a u nás

Smrekovec nepatrí medzi naše pôvodné ihličnaté stromy. Aj keď v súčasnosti sa v centrálnej časti Európy vyskytuje v hojnom množstve, svoj pôvodný domov nemá v tejto oblasti napriek tomu, že tu rastie už niekoľko storočí. Jeho domácim prostredím sú vysokohorské americké aj ázijské oblasti. V Ázii ho nájdeme najmä v Mongolsku, na severovýchode Číny či v ázijskej časti Ruska, odkiaľ sa dostal aj do európskej časti krajiny. V Amerike bol najhojnejší výskyt zaznamenaný na Aljaške a v Rocky Mountains. Nakoľko ide o strom s častým hospodárskym využitím, postupne sa stále viac sadil aj v Európe. Okrem Álp sa dostal aj do strednej Európy vrátane Slovenska, kde ho nachádzame v nížinných lesoch aj vo vyšších polohách stredných a severných regiónov.

Známych je zatiaľ iba pár druhov

Smrekovec je jedným z mála, ktorý je rozšírený takmer po celej severnej pologuli aj napriek tomu, že celý rod patriaci do čeľade borovicovité zahŕňa len zopár druhov. Dodnes ich bolo objavených menej ako 15. Niektorí botanici hovoria o 12-14 druhoch, iní konečný zoznam ešte zužujú a do daného rodu radia iba 10 druhov. Najviac z nich pochádza z Ázie, kde je evidované najväčšie druhové bohatstvo. Miestami najrozšírenejšieho výskytu je Čína, Mongolsko, čiastočne aj vyššie položené oblasti v Himalájach. V európskych končinách sa vyskytuje iba hŕstka druhov. Tým najrozšírenejším je smrekovec opadavý, ktorý je bežnou súčasťou aj našich lesov, prípadne verejných priestranstiev v mestách.

Smrekovec

Čím je smrekovec najviac typický?

 • Väčšina druhov dosahuje výšku okolo 15 až 25 metrov.
 • Najvyššie druhy môžu dorastať až do výšky 50 metrov.
 • Strom má dlhý rovný kmeň s prevísajúcimi vetvičkami.
 • Ihlice rastú z konárikov samostatne alebo vo zväzkoch.
 • Svetlozelené ihlice sú mäkké, jemné a pomerne tenké.
 • V priebehu jesene postupne zožltnú a neskôr opadajú.
 • Šišky mávajú okrúhly, vajcovitý alebo kužeľovitý tvar.

Vhodné podmienky pre smrekovec

Vysoký ihličnan má pri výsadbe a pestovaní špecifické požiadavky. Na jednej strane nie je vôbec náročný, na strane druhej má isté nároky, ktoré výrazne uľahčujú jeho rast. Jedným z nich je najmä dostatok svetla. Pri jeho nedostatku síce neuhynie, no kondícia stromu môže byť v horšom stave, čo znižuje jeho odolnosť voči škodcom a plesniam. To sa môže následne odzrkadliť aj na celkovej kvalite dreva, ktoré je vystavené riziku znehodnotenia. Vzhľadom na svetlomilnosť sa mu najviac darí na otvorených priestranstvách a vo vyšších polohách, kde preniká dostatok lúčov z „horského“ slnka. Nižšie horské teploty mu neprekážajú. Drevina je voči nim dobre odolná a bez problémov prežije aj tuhšie mrazy. Stačí jej hlinitá pôda, ktorá je mierne vlhká. V prípade vyššej vlhkosti zeminy bude prosperovať aj v kamenistej pôde.

Smrekovec opadavý

Strom s vysoko ceneným drevom

Ak má smrekovec vhodné podmienky, vďaka ktorým sa udržiava v perfektnej kondícii, stáva sa zdrojom veľmi kvalitného dreva. Práve spracovanie v stolárstve alebo v stavebníctve patrí medzi hlavné formy jeho zužitkovania. Stolári aj stavebníci ho považujú za jedno z najlepších driev, aké sa dá z ihličnatých drevín rastúcich v našich zemepisných šírkach získať. Podpisuje sa pod to viacero fyzikálnych aj mechanických vlastností, ktoré robia z tohto dreva kvalitný a vysoko cenený materiál. Tie prevyšujú mínusy, ktorým sa nevyhne ani smrekovcové drevo vyhľadávané kvôli svojmu praktickému aj estetickému prínosu.

Pekné kresby a niekoľko odtieňov

Práve estetický prínos smrekovcového dreva je pre mnohých kľúčový. Drevo sa vyznačuje kombináciou viacerých odtieňov, ktoré sa dajú morením ešte trochu prispôsobovať vlastným individuálnym požiadavkám. Jadro dreva je charakteristické svojím tmavším hnedočerveným odtieňom. Okolo jadra sa prelínajú hnedosivé akcenty, ktoré na okrajoch prechádzajú až do bieleho alebo krémového sfarbenia. Cez celé drevo vedú dobre viditeľné letokruhy, pomedzi ktoré prechádza výrazná pruhovaná kresba.

Smrekovec - šišky

Vlastnosti smrekovcového dreva

Tvrdosť

Spomedzi všetkých ihličnanov, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našich lesoch, má najtvrdšie drevo práve smrekovec. Vysoká tvrdosť je zárukou dobrej pevnosti, vďaka ktorej sa tento materiál môže využiť aj tam, kde by mäkké druhy dreva nespĺňali vyššie kvalitatívne nároky.

Odolnosť

Tvrdosť nie je vždy zárukou vysokej odolnosti, no v prípade tohto druhu dreva to platí. Rezivo, dosky aj hranoly zo smrekovca odolávajú plesniam, hnilobe aj škodcom. Drevo však treba ošetrovať vhodnými ochrannými prostriedkami, ktoré jeho odolnosť zvyšujú.

Životnosť

S vyššou odolnosťou sa predlžuje aj celková životnosť dreva. Aj keď sa nejedná o najtrvácnejší druh, zaradenie do kategórie „stredne trvácne“ mu umožňuje vydržať vo veľmi dobrom stave niekoľko desiatok rokov, obzvlášť v prípade pravidelnej údržby jeho povrchu aj hĺbkovej štruktúry.

Nevýhody smrekovcového dreva

 • Na povrchu dreva bývajú menšie hrčky.
 • Povrch nie je hladký, niekedy ani rovný.
 • Opracovanie dreva vyžaduje viac práce.
 • Drevo môže po nejakom čase modrieť.
 • Vyššia kvalita dreva zvyšuje jeho cenu.

Ako ošetriť smrekovcové drevo?

Základom údržby každého dreva je ochranný náter. Na výber je ochranný olej alebo lazúra, ktorá je odporúčaná na tvrdšie druhy, akým je aj smrekovcové drevo. V ponuke je niekoľko produktov. Najvhodnejším sú lazúry s UV filtrom, ktoré chránia drevo aj pred vyblednutím. Keďže drevo je dostatočne odolné, ako ochranný náter sa môže použiť aj menej „agresívny“ olej. Aj v tomto prípade sa odporúča vsadiť na produkt s UV filtrom, ideálne bez biocídnych látok. Výber ochranného prostriedku závisí aj od toho, ako je drevo využité. Drevo v exteriéri vystavené náročnejším podmienkam potrebuje silnejšiu ochranu.

Ošetrenie smrekovcového dreva

Náš TIP na ochranné nátery na ošetrenie smrekovcového dreva

Osmo – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Belinka – Impregnačný náter na drevo (5 l)

Bori – Impregnačný náter na drevo (2,5 l)

Osmo - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 56.99 €

Belinka - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 46.99 €

Bori - impregnácia dreva
Hodnotenie

Cena: od 39.99 €

Využitie smrekovcového dreva

 • Ako podlahové dosky na terasu.
 • Ako obklad na vonkajšie steny.
 • Ako konštrukčná časť altánkov.
 • Ako kvalitné tatranské profily.
 • Ako bežné parkety do interiéru.

Tis: Ťažké a tvrdé drevo z chránenej dreviny

Viete, aké vlastnosti má tisové drevo? Prečo je tis obľúbenou okrasnou drevinou? Aké sú ideálne podmienky na pestovanie tisu v záhrade?

Tis červený

V interiéroch sa smrekovcové drevo využíva najmä pri zariaďovaní domácností v rustikálnom alebo v inom staršom štýle. Jeho vzhľad má vidiecky charakter s nostalgickým nádychom, čo z neho robí materiál vhodný do mnohých bytov, domov alebo chát. Navyše, vďaka vysokému obsahu živice má príjemnú prenikavú vôňu, ktorá vnáša do priestoru atmosféru živej prírody.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články