Chryzantémy

Chryzantémy: Kvety, ktoré charakterizujú jeseň

Redakcia - 19. septembra 2021 - 13045. zobrazení

Naše záhradky skrášľujú v jednotlivých ročných obdobiach vybrané druhy sezónnych kvetov. Inak tomu nie je ani počas jesene, kedy je pekných a voňavých kvetov menej, no práve vďaka tomu dokážu vyniknúť obľúbené chryzantémy, kvety symbolizujúce úctu a vďačnosť.

Snáď žiadne iné kvety si nemôžeme spájať s jesenným obdobím viac ako chryzantémy. Na pohľad skromné, no o to viac nádherné kvietky sú k atmosfére melancholického počasia ako stvorené. A práve nasledujúce týždne sú správnym časom na to, aby ich rozkvet skrášlil naše exteriéry.

Odkiaľ sa k nám chryzantémy dostali?

Napriek tomu, že chryzantémy majú u nás dlhoročnú tradíciu, nepatria medzi naše pôvodné rastliny. Ich pôvod môžeme hľadať vo vzdialenom Japonsku a v Číne, kde sú pestované už niekoľko storočí. Do Európy prišli neskôr, podľa oficiálnych zmienok až v priebehu 17. až 18. storočia, no vďaka nenáročnosti a jedinečnému vzhľadu sa tu dokázali veľmi rýchlo ujať. Európania postupne začali šľachtiť aj nové odrody, ktoré sa ešte lepšie prispôsobili tunajším podmienkam a urobili z chryzantém bežnú okrasu našich exteriérov.

Chryzantémy

Čím je chryzantéma charakteristická?

 • Dospelá rastlina dorastá do výšky 80 až 120 centimetrov.
 • Typická je jemnou arómou s mierne horkastou príchuťou.
 • Listy väčšiny druhov mávajú elegantný vykrajovaný tvar.
 • Kvety bývajú najčastejšie bledoružové alebo bledofialové.
 • Chryzantémy kvitnú od konca leta až do neskorej jesene.

Rastliny vhodné do jesenných záhrad

Práve vďaka neskorému rozkvetu ukazujú chryzantémy svoju krásu najmä v druhej polovici jesene. Keďže sa jedná o rastliny, ktoré milujú viac vlhkosť a polotieň ako slnko a vyššie teploty, darí sa im práve v jesennej sezóne. Dôvodom je aj neskorý rozkvet, ktorý prebieha po tom, čo väčšina rastlín v exteriéri dávno odkvitla. Deje sa tak od konca leta až po neskorú jeseň v závislosti od zvolenej odrody a termínu výsadby. Farebné chryzantémy tak skrášľujú exteriéry v čase, kedy sa v záhradách objavuje minimum rastlín a kvetov.

Chryzantémy

Chryzantémy sú vhodné na výzdobu hrobov

Jesenné oživenie exteriérov zďaleka nie je jediným dôvodom, pre ktorý sa chryzantémy u nás pestujú vo veľkom. Často pestované sú aj kvôli výzdobe hrobov a pomníkov na cintoríne. To bolo aj pôvodným účelom týchto rastlín po ich príchode do našich končín. Na tom sa nič nezmenilo ani po desiatkach rokov, počas ktorých sa používali ako tradičná súčasť výzdoby na pietnych miestach. Nie náhodou sa v niektorých slovenských regiónoch dodnes nazývajú „Kvety všetkých svätých“. Na cintorínoch sa neujali iba kvôli tomu, že patria medzi hŕstku druhov kvitnúcich v tomto období. Dôvodom je aj ich skromná krása, ktorá ideálne vystihuje atmosféru pietnych miest.

Najčastejšie využitie chryzantém

 • Ako dekorácie hrobov počas sviatkov dušičiek.
 • Oživenie záhrad a ďalších externých plôch.
 • Pri aranžovaní jednoduchších sviatočných kytíc.
 • Ako súčasť výzdoby pri rôznych slávnostiach.
 • Spolu s muškátmi pri skrášľovaní balkónov a terás.
Farebné chryzantémy

Najpestovanejšie druhy chryzantém

Chryzantémy ako rod sa delia na niekoľko kategórií podľa rôznych kritérií. Jedno z delení sa opiera o spôsob pestovania vybraných druhov. Botanici totiž rozlišujú medzi skleníkovými a záhradnými druhmi. Ďalšie rozdelenie súvisí so vzhľadom samotných kvetov. Väčšina odrôd spadá do kategórie obyčajných chryzantém. Vďaka postupnému šľachteniu sa však do záhrad dostali nové odrody, ktorých kvety sa vyznačujú netypickým tvarom.

Jednoduché kvety

Kvety druhov patriacich do tejto skupiny majú jednoduchý tvar, ktorý pripomína sedmokrásky. Od tých sa líši iba veľkosťou, sfarbením a dĺžkou lupeňov, ktoré sú o niečo dlhšie.

Pom-pom kvety

Kvety tohto typu sú pomenované podľa pom-pom gulí známych z oblasti výroby dekorácií alebo podľa pomôcok, ktoré mávajú počas športových podujatí na rukách roztlieskavačky. Chryzantémy zdobia plnými guľatými kvetmi s vytvarovanými lupeňmi.

Pavučinové kvety

Čoraz viac vyhľadávané sú pavučinové odrody, ktoré sú typické kvetom s lupeňmi v tvare, ktorý pripomína pavučinu. Tieto druhy sú však v tunajších záhradách stále skôr ojedinelé, pod čo sa podpisuje aj trochu náročnejší spôsob pestovania.

Počet známych druhov chryzantém pestovaných u nás nie je konečný. Práca záhradkárov sa totiž spája aj so šľachtením ďalších nových druhov, takže na dvoroch pribúdajú stále nové odrody. Obľúbené chryzantémy sa tak stávajú čoraz viac vyhľadávané a ich povestná vôňa spríjemňuje atmosféru v záhradách počas celej jesene. Platí to hlavne o druhoch, ktoré sú známe vyššou odolnosťou a nenáročnou starostlivosťou.

Náš TIP na obľúbené záhradné náradie

Rýľ Fiskars

Hrable Fiskars

Vozík Güde

Fiskars rýľ
Hodnotenie

Cena: od 37.00 €

Fiskars hrable
Hodnotenie

Cena: od 12.25 €

Záhradný vozík Güde
Hodnotenie

Cena: od 70.11 €

Podmienky na pestovanie chryzantém

Poloha

Aj keď chryzantémy nie sú svetlomilné rastliny, vzhľadom na ich rozkvet počas jesene im poloha na otvorenom presvetlenom priestranstve nevadí. Slnečné lúče sú v tomto období slabšie, takže rastline neublížia. Dôležité je však nájsť miesto chránené pred silným prievanom, ktorý by mohol rastlinu poškodiť.

Substrát

Chryzantémy nevyžadujú špeciálny typ substrátu bez ohľadu na to, či sa pestujú v zemi alebo v kvetináčoch. K zdravému rastu im postačí výživná pôda, do ktorej primiešame trochu kompostu a správneho hnojiva. Kľúčový je aj čas výsadby, ktorá by mala prebiehať na začiatku jari po odznení posledných mrazov.

Starostlivosť o chryzantémy po sadení

Zálievka

Polievanie chryzantém vyžaduje pravidelnosť, no pozor na prelievanie, ktoré by mohlo viesť k hnilobe koreňov.

Hnojenie

Na hnojenie chryzantém je najlepší kravský hnoj, ktorým hnojíme od jari do leta, kým sa nezačnú tvoriť prvé puky.

Strihanie

Pravidelný rez má okrasný aj ozdravný účinok. Strihajú sa najmä mladé výhonky, ktoré je potrebné zastrihávať, aby sa rastlinka pekne tvarovala.

Zazimovanie

Nižšie nároky na teplotu umožňujú chryzantémam rásť a kvitnúť aj počas jesene. Príliš nízke teploty sú však pre tieto rastliny nebezpečné. Pred príchodom zimy je ich potrebné zazimovať pomocou mulču z ihličia rozmiestneného okolo prízemnej časti rastliny.

Ako, kde a kedy sadiť fazuľu?

Viete, kedy sadiť fazuľu? Aká príprava predchádza sadeniu fazule? Viete, ako správne sadiť fazuľu? Aké odrody fazule sú obľúbenými?

Ako sadiť fazuľu

Správna starostlivosť sa postará o to, aby boli chryzantémy maximálne odolné voči škodcom aj chorobám. V rámci prevencie však môžeme použiť extrakt z cesnaku, ktorý je dosť účinný v boji proti roztočom, múčnatke a iným neduhom.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články