Obrubnica americká

Trápia vás bzdochy? Prehľad druhov, likvidácia a prevencia

Redakcia - 24. novembra 2020 - 20925. zobrazení

Bzdocha je v našich končinách jedným z najtradičnejších škodcov. Okrem toho, že rada vyčíňa v záhrade, kde ohrozuje viaceré rastliny a plodiny, často ju nájdete poletovať aj v byte či dome. Bzdocha pre ľudí nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, no jej ustavičné nálety bývajú poriadne otravné. Navyše, jej prítomnosť v interiéri sa končí nepríjemným zápachom.

Práve parazitovanie na rastlinách, plodinách a otravné poletovanie po izbách sú dostatočnými dôvodmi na likvidáciu bzdôch. Nakoľko sa jedná o škodcu, ktorého likvidácia je rýchla a ľahká, s niekoľkými osvedčenými tipmi to zvládnete bez nejakých väčších problémov. Možností je hneď niekoľko, pričom na výber máte od biologickej ochrany až po mechanické riešenia.

Aké má bzdocha charakteristické znaky a aké škody spôsobuje?

  • Ide o malý až stredne veľký hmyz so splošteným telom.
  • Jednotlivé druhy bzdôch majú rôznu veľkosť, a to od 1 mm až do 4 cm.
  • Na Slovensku je známych okolo 900 druhov bzdôch.
  • Nie všetky z týchto druhov sú zaraďované do zoznamu škodcov.
  • Škodlivé druhy sa živia šťavou v listoch rastlín, plodín a stromov.
  • Bzdochy sú známe aj vypúšťaním nepríjemne páchnuceho sekrétu.

Kedy a kvôli čomu bzdocha páchne?

Sekrét, ktorým je bzdocha vybavená, pochádza z jej pachovej žľazy. Tá sa nachádza v zadnej časti tela. Aktivovaná býva vždy pri pocite ohrozenia. Bzdocha sama o sebe nie je páchnucim druhom hmyzu. Nepríjemný zápach využíva výhradne pri obrannej reakcii, napríklad vtedy, keď sa ju chystáte chytiť. Sila zápachu a jeho možné škodlivé účinky závisia od konkrétneho druhu bzdochy. Pri niektorých druhoch bzdôch je tento sekrét dokonca jedovatý. Ľuďom však neublíži. Rizikový je iba pre iné druhy hmyzu alebo pre niektoré drobné zvieratá.

Od druhu bzdochy závisí aj spôsob jej likvidácie

S konkrétnym druhom bzdochy sa nespája iba sila zápachu, ale aj účinnosť daných spôsobov likvidácie. Kým na niektoré bzdochy postačia doma vyrobené prášky alebo roztoky, iné sú odolnejšie a k ich vyhubeniu budete potrebovať chemické prípravky a mechanické pomôcky. Rovnako to platí aj pri samotnej prevencii. Kým niektoré druhy odoženie už len výrazná vôňa aromatických rastlín, iné zastavíte iba chémiou alebo mechanickými prostriedkami.

Najčastejšie druhy bzdôch u nás sú…

Bzdocha obyčajná

Približne 10 mm bzdocha s hnedo-zeleno-červeným sfarbením sa pri hľadaní obživy zameriava najmä na jahody. Pomocou bodca na okraji hlavy z nich vyciciava šťavu, čím znehodnocuje plody, ale aj celú rastlinu.

Bzdocha obyčajná
Bzdocha obyčajná.

Bzdocha zelená

V prípade tohto druhu nie sú problémom dospelé jedince ale vyliahnuté nymfy. Práve tie napádajú mladé čerstvé plody, v ktorých vyhrýzajú malé otvory. V ich okolí sa následne tvoria plesne, ktoré poškodzujú celú úrodu.

Bzdocha zelená
Bzdocha zelená.

Cifruša bezkrídla

Pomerne často sa v našich záhradách vyskytuje aj drobná červeno-čierna bzdocha, ktorá nie je škodlivá pre zeleninu a ani vás nebude otravovať v domácnosti. Cifruša, známa najmä pohybom vo veľkých červeno-čiernych húfoch, totiž nevie lietať a zdrojom jej obživy je šťava vytekajúca z plodov, vďaka čomu sa na nich neprisáva a nepoškodzuje ich.

Cifruša bezkrídla
Cifruša bezkrídla.

Bzdocha pásavá

Červeno-čiernym sfarbením pripomína cifrušu, no v porovnaní s ňou je podstatne väčšia. V porovnaní s inými bzdochami zvykne aj viacej zapáchať. Najčastejšie sa zdržiava na mrkve, no keďže sa jedná o silnejší a odolnejší druh, nevadia jej ani aromatické rastliny ako kôpor.

Bzdocha pásavá
Bzdocha pásavá.

Obrubnica americká

Táto bzdocha sa v našich končinách nevyskytuje dlho. Hnedo-biela bzdocha s podlhovastou stavbou tela sa však začala rýchlo udomácňovať v bytoch aj v domoch. Spoznáte ju podľa dlhých tykadiel a veľkosti až do 20 mm.

Obrubnica americká
Obrubnica americká.

Ako zlikvidovať bzdochy v záhrade?

Hmyzí predátori

Likvidácia pomocou hmyzích predátorov sa osvedčila najmä v ázijských krajinách. Napríklad v Číne a v Japonsku na tento účel využívajú parazitické osičky, prípadne parazitické muchy.

Lienky a zlatoočky

O prirodzenú biologickú ochranu bez použitia chemických prípravkov sa starajú aj lienky a zlatoočky. Tie požierajú vajíčka, ktoré sú nakladené na stonkách a listoch rastlín, čím znižujú riziko premnoženia bzdôch.

Ochranné siete

Prikrytie rastlín ochrannou sieťou bzdochy nevyhubí, no aspoň im to zabráni parazitovať na plodoch a klásť na listy nové vajíčka. Použité siete však musia byť husté a mať čo najmenšie otvory.

Ručné zbieranie

Efektívnym a dostupným riešením bez akýchkoľvek finančných nákladov je ručné zbieranie bzdôch. Zber touto formou neprináša žiadne veľké riziká napriek tomu, že niektoré bzdochy môžu v sebaobrane štípať. Vydržať musíte akurát zápach, ktorým sa budú v ohrození brániť.

Bzdocha - vajíčka
Bzdocha s nakladenými vajíčkami.

Ako zlikvidovať bzdochy v interiéri?

Ručné zbieranie

Pri likvidácii bzdôch v bytoch alebo domoch máte ešte menej možností. Napriek tomu sa neželaných návštevníkov ľahko zbavíte. Aj v tomto prípade prináša najlepšie výsledky ručný zber. Bzdochy sú dobre viditeľné a nezvyknú sa skrývať, takže nájsť dospelé jedince a zbaviť sa ich nebude problém.

Sieťky na okná

K ručnému zberu nakoniec ani nemusí dôjsť. Ak si dáte na okná kvalitné ochranné sieťky, bzdochy budú mať sťažené podmienky na to, aby sa vám dostali až do domácnosti.

Aromatické byliny

Vône vybraných bylín dokážu odpudiť mnohé druhy hmyzu. Napríklad bzdocha obyčajná a bzdocha zelená neznáša rozmarín, tymian alebo oregano. Uvedené aromatické byliny ale neúčinkujú vždy. Ako doplnok iných preventívnych opatrení však splnia svoju úlohu.

Aký postrek na mandelinky je najlepší?

Viete, aký postrek na mandelinky je ten najlepší a najúčinnejší? Aké BIO postreky na mandelinky sú tými najefektívnejšími a prečo? Pásavka…

Pásavka zemiaková - mandelinka

Zaujímavosť na záver…

Kým u nás žije „len“ okolo 900 druhov bzdôch, vo svete je ich evidovaných približne 40 000. Niektoré z nich sú dokonca schopné skákať do výšky, plávať na vode či dokonca žiť pod jej hladinou.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články