Projektovanie malej záhrady

Zásady projektovania malej záhrady

Redakcia - 5. júna 2019 - 10358. zobrazení

Chystáte sa na založenie, prípadne revitalizáciu malej záhrady? Neviete, kde začať? V nasledujúcich riadkoch sa vám pokúsime v krátkosti osvetliť správny postup pri samotnom projektovaní. Projektovanie malej záhrady je rovnako dôležité ako naprojektovanie tej veľkej, preto ho nepodceňte…

Ako na projektovanie malej záhrady?

Pod malou záhradou máme na mysli záhradu o rozlohe maximálne 1 000 m2, nechceme však zovšeobecňovať, nakoľko to, čo v mestskom prostredí považujeme za veľkú záhradu, môže byť na vidieku vnímané ako záhrada veľmi malá. Spoliehame sa teda na to, že každý má vo svojej záhrade vlastné vnímanie priestoru a kto má pocit, že mu je jeho záhrada malá, môže si s ju našou pomocou aspoň opticky zväčšiť a vdýchnuť jej trochu vzdušnosti.

Projektovanie malej záhrady

Projektovanie malej záhrady nezabudnite na…

Ako prvé si určite využitie vašej záhrady. Chcete sa zaoberať pestovaním, alebo si vystačíte aj s obdivovaním jej krásy v jednotlivých ročných obdobiach? Určite si neváhajte splniť aj nejaké svoje konkrétne predstavy. Napríklad, také záhradné jazierko či bazén nie sú otázkou výhradne veľkých pozemkov a záhrad. Stačí len trocha inšpirácie a kreativity…

Jazierko v záhrade - plánovanie malej záhrady

Ak ste si už premysleli všetko potrebné, vyhotovte si nákres pozemku v mierke (najlepšie 1:100) a následne si môžete vytvoriť niekoľko priestorových variant, ako si rozvrhnúť jednotlivé časti záhrady. Najbližšie k domu situujte záhradné posedenie, gril a iné prvky slúžiace k aktívnemu odpočinku, ale aj prvky, ktoré plánujete využívať každodenne, napríklad rôzne druhy vyvýšených záhonov. Najďalej od domu môžu byť umiestnené záhony s okrasnými drevinami, zákutie s lavičkou a iné prvky slúžiace na pasívny odpočinok.

Projektovanie malej záhrady na papieri

Akú zvoliť výsadbu?

Výsadbu začnite plánovať od najvyšších rastlín – stromov, po tie najnižšie – kvety a rôzne bylinky. Projektovanie malej záhrady si vyžaduje obzvlášť veľkú opatrnosť najmä pri výbere stromov, práve preto sa zamerajte na stromy menších rozmerov. Pri výbere si môžete nechať poradiť priamo od predajcu, prípadne siahnite po náležitej literatúre.

Stromy vám odporúčame umiestniť po okrajoch pozemku, nie však v súvislých porastoch, ktoré by mohli navodiť uzavretosť a zvýrazniť tak malú plochu záhrady. Od okraja smerom do stredu záhrady postupujte s umiestňovaním tých najvyšších rastlín k tým najnižším, v strede záhrady zas môžete situovať trávnatú plochu s možnosťou doplnenia o jazierko či bazén.

Záhon v kvetov záhrade

Ak chcete v záhrade opticky odčleniť jeden priestor od druhého, nikdy nevoľte vertikálne prvky vyššie, než je priemerná výška očí. Platí, že čím nižšie, tým lepšie a úplne najlepšie je vyhnúť sa členeniu úplne. Je len na vás, či uprednostníte geometrické tvary, pravouhlosť a ostré línie, alebo sa rozhodnete pre prirodzené krivky a oblé tvary. Podstatné je, aby ste sa v záhrade cítili ako doma…

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články