Permakultúrna záhrada – Vzduch

Redakcia - 24. októbra 2013 - 2502. zobrazení

Ako zmapovať jednotlivé parametre:

1. Aké prúdenie vzduchu prevláda počas roka na vašom pozemku – pokojný vánok, alebo nespútaný vietor?

2. Aká je priemerná teplota najteplejšieho a najchladnejšieho mesiaca v danej lokalite?

stebla

Odpoveď na prvú otázku získame buď samotným pozorovaním, alebo si opäť prizveme na pomoc zhovorčivého suseda. Základom je vypozorovať najčastejší smer a intenzitu vetra na našom pozemku. Prúdenie chladného vzduchu zo severu a severozápadu znižuje tzv. pocitovú teplotu a ak sa jedná o intenzívne prúdenie, môže nám teplý vzduch z pozemku neustále odnášať. To môže mať okrem samotného nepríjemného pocitu pri pobyte v záhrade dopad aj na kvalitu úrody, a dokonca nám to môže spôsobovať aj energetické straty v domácnosti.

reklama-pr-clanky

Ak sme pri pozorovaní zistili, že náš pozemok má skutočne náveternú polohu, je potrebné toto prúdenie spomaliť, resp. odkloniť. V tomto prípade je naozaj potrebné uprednostniť „menšie zlo“ pred žiadnym, nakoľko snaha o úplné odfiltrovanie tohto elementu býva kontraproduktívna. Namiesto masívnych zábran z pevných, plošných materiálov volíme výsadbu prírodného vetrolamu. Vetrolam by mal pozostávať aspoň z troch radov drevín, kedy prostrednú líniu tvoria stromy a okrajové línie kry. S jeho hustotou by sme to však nemali preháňať. Dôležitá je jeho polopriepustnosť a tiež tvar, pri ktorom dávame pred rovnými líniami prednosť prirodzeným krivkám.

vietor

S druhou otázkou si už poradíme aj v teple domova, prípadne knižnice. Klimatologické údaje konkrétnych lokalít je možné vyhľadať na internete, prípadne v odborných publikáciách. Podľa získaných údajov si vieme rýchlo vytvoriť predstavu o sortimente rastlín, ktoré je vhodné v daných podmienkach pestovať, ale tiež počítať s rôznymi možnými scenármi v súvislosti s extrémnymi teplotami v lete či zime. Môže to byť rozhodujúci faktor v prípade, že premýšľame nad zriadením skleníka, rovnako sa však vieme zorientovať aj v režijných nákladoch na vykurovanie domácnosti či zavlažovanie záhrady, skrátka, poznať klimatické podmienky lokality je v súvislosti s permakultúrnym hospodárením kľúčové.

Text: Nina Kvasňovská

  • Kategórie

Podobné články