Ako zmapovať vzduch v záhrade?
Aké prúdenie vzduchu prevláda počas roka na vašom pozemku?
Odpoveď na prvú otázku získate buď samotným pozorovaním alebo si opäť prizvete na pomoc zhovorčivého suseda. Základom je vypozorovať najčastejší smer a intenzitu vetra na vašom pozemku. Prúdenie chladného vzduchu zo severu a severozápadu znižuje tzv. pocitovú teplotu a ak sa jedná o intenzívne prúdenie, môže vám teplý vzduch z pozemku neustále odnášať. To môže mať okrem samotného nepríjemného pocitu pri pobyte v záhrade dopad aj na kvalitu úrody. Dokonca vám to môže spôsobovať aj energetické straty v domácnosti.
Permakultúrna záhrada VI. – Pôda v záhrade
Veľmi podobným termínom, ako je pôdny typ, je tzv. pôdny druh. Ten vám, na rozdiel od pôdneho typu, pojednáva o obsahu jednotlivých…
Ak ste pri pozorovaní zistili, že váš pozemok má skutočne náveternú polohu, je potrebné toto prúdenie spomaliť, resp. odkloniť. V tomto prípade je naozaj potrebné uprednostniť „menšie zlo“ pred žiadnym, nakoľko snaha o úplné odfiltrovanie tohto elementu býva kontraproduktívna. Namiesto masívnych zábran z pevných, plošných materiálov zvoľte výsadbu prírodného vetrolamu.
Vetrolam by mal pozostávať aspoň z troch radov drevín, kedy prostrednú líniu tvoria stromy a okrajové línie kry. S jeho hustotou by ste to však nemali preháňať. Dôležitá je jeho polopriepustnosť a tiež tvar, pri ktorom dávate pred rovnými líniami prednosť prirodzeným krivkám.
Aká je priemerná teplota najteplejšieho a najchladnejšieho mesiaca v danej lokalite?
S druhou otázkou si už poradíte aj v teple domova, prípadne knižnice. Klimatologické údaje konkrétnych lokalít je možné vyhľadať na internete, prípadne v odborných publikáciách. Podľa získaných údajov si viete rýchlo vytvoriť predstavu o sortimente rastlín, ktoré je vhodné v daných podmienkach pestovať, ale tiež počítať s rôznymi možnými scenármi v súvislosti s extrémnymi teplotami v lete či zime.
Môže to byť rozhodujúci faktor v prípade, že premýšľate nad zriadením skleníka, rovnako sa však viete zorientovať aj v režijných nákladoch na vykurovanie domácnosti či zavlažovanie záhrady. Skrátka, poznať klimatické podmienky lokality je v súvislosti s permakultúrnym hospodárením kľúčové.
Autor textu: Nina Kvasňovská