Kreslo

Viete, ako sa starať o okrasnú záhradu a drevenú terasu v zime?

Reklamný článok - 3. januára 2022 - 1052. zobrazení

Zima je v záhrade pokojnejším obdobím, no aj teraz v nej na vás čakajú rôzne úlohy. Nebude ich toľko ako v lete, no pre celkový vzhľad vašej záhrady a drevenej terasy majú veľký význam. Poradíme vám, čo môžete urobiť pre svoju záhradu s terasou v zime, aj ako ju na chladné obdobie pripraviť.

Ako ochrániť drevenú terasu v zime?

Zima je voči drevu neúprosná. Správnou prípravou však pred ňou drevenú terasu efektívne ochránite. V princípe platí, že čím kvalitnejšie drevo na terasové dosky použijete, tým je starostlivosť jednoduchšia. V každom prípade je ale nevyhnutná.

Drevenú terasu je na zimu potrebné pripraviť ešte kým príde. Najprv ju poriadne upracte, obzvlášť pokiaľ nie je krytá. Kochlíky a záhradný nábytok by mohli na dreve zanechať fľaky a poškodiť jeho povrch. Cez tieto „rany“ bude do dreva prenikať voda a zárodky rôznych škodcov.

Terasové dosky
Zdroj: Bigstock.com

Ošetrite povrch terasy

Upratanú terasu následne dôkladne pozametajte, prípadne umyte. Odstráňte z nej akýkoľvek mach a ďalšie rastliny. Drevo vplyvom poveternostných podmienok prirodzene stráca svoj vzhľad a odolnosť. Pravidelnú starostlivosť a nový náter oleja si vyžaduje aspoň raz alebo dvakrát ročne.

Predtým, než ošetríte povrch terasy olejom, uistite sa, že je úplne suchá. Pre nanášanie použite štetec. Vďaka nemu sa olej dostane do každej štrbiny v dreve a pomôže ho ochrániť pred všetkým, čo mu v zime hrozí.

Ak je terasa takto pripravená, nemali by ste z nej odstraňovať sneh. Jeho odhrabávaním by ste mohli poškodiť povrch dreva.

Naplánujte si výsadbu a vzhľad záhrady

S horúcim nápojom v ruke máte ideálnu príležitosť pozrieť sa na rozmiestnenie ihličnanov a ďalších stromov. Sledujte ich tvar a farebnosť. Ak je záhrada zasypaná snehom, je ich zelená farba výraznejšia.

Zima je tak ideálny čas na výber ďalších druhov, ktoré vám v zaujímavých kombináciách tvarov a farieb, ozvláštnia záhradu. Oživia ju aj kry s farebnou kôrou alebo plodmi.

Nezabudnite sa ale starať o tie, ktoré máte. Napríklad vysoké ihličnany a trávy je potrebné zviazať, čím ich ochránite pred poškodením váhou snehu. Sneh z nich môžete aj príležitostne striasť.

Záhradné sedenie v zime
Zdroj: Unsplash.com

Vyhnite sa chôdzi po trávniku a priemyselnej soli

Chôdzou po zamrznutom trávniku môže dôjsť k poškodeniu jeho jemných listov. Môžete tým spôsobiť hnedé fľaky, prípadne úplne zničené holé miesta. Skúste sa mu teda radšej vyhnúť a pravidelne ho čistiť od napadaného lístia. To platí aj pre skalky a ďalšie miesta v záhrade. Lístie totiž môže hniť, skrývať škodcov a šíriť choroby rastlín.

Zamrznuté chodníky sú nebezpečné, ale priemyselná soľ môže zničiť váš trávnik a zeleň. Na trhu dnes už existuje množstvo netoxických alternatív. Prípadne, ak máte tú možnosť, použite popol z krbu, piesok alebo jemný štrk.

Nezabudnite na spievajúcich pomocníkov

Štebot vtákov je neoddeliteľnou súčasťou relaxu v záhrade. Teraz máte príležitosť odvďačiť sa im za ich letný spev a pomoc so škodcami. Postavte im kŕmidlo, ktoré môže byť peknou súčasťou vašej záhrady v každom ročnom období. V ponuke obchodov nájdete aj krmivá, ktoré môžete jednoducho rozvešať po konároch.

Prikŕmovanie vtáctva
Zdroj: Unsplash.com

Kŕmiť ich môžete ponukou semien alebo tuku. Nesmie však ísť o prepálenú masť, solené výrobky a zbytky pečiva. Radšej im kúpte už pripravenú zmes orechov, semienok a ovocia. Alebo ich ponúknite slnečnicovými semiačkami, nesolenými arašidmi, pšenicou a podobne.

  • Kategórie

Podobné články