Kedy sadiť fazuľu

Ako, kde a kedy sadiť fazuľu?

Redakcia - 31. augusta 2021 - 6671. zobrazení

Fazuľa je už od príchodu do Európy zo zámoria jednou z najrozšírenejších plodín. Ako zdravá a chutná strukovina so širokým využitím v kuchyni je pestovaná skoro v každej väčšej záhrade. Stačí jej dopriať čo najvhodnejšie podmienky, posadiť ju v správny čas a venovať jej trochu starostlivosti po výsadbe.

Strukoviny sú známe ako menej náročné plodiny, takže pestovanie fazule nevyžaduje žiadne špeciálne podmienky ani veľa času a úsilia. Záležať si ale musíme dať na výbere miesta, kde chceme fazuľu pestovať. Kľúčové je takisto správne načasovanie, kedy sadiť fazuľu. Práve tieto dva faktory zohrávajú hlavnú úlohu v celom procese pestovania od výsadby až po zber.

Prečo pestovať fazuľu doma?

  • Fazuľa nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť.
  • Vypestovanie plodiny zvládnu aj začiatočníci.
  • Pri fazuli zo záhrady je vždy známy jej pôvod.
  • Pri pestovaní nie sú používané chemické látky.
  • Na výber je viacero chutných a zdravých odrôd.
Ako sadiť fazuľu

Akú odrodu fazule si vybrať?

Fazuľa sa vyznačuje pestrým druhovým zložením, ktoré tvoria pôvodné aj šľachtené odrody. Tie sa delia do dvoch hlavných skupín rozdelených podľa spôsobu, akým je konkrétna odroda pestovaná.

Kolíkové odrody

Jedná sa o pomerne vysoké a ťahavé odrody, ktoré sú o niečo náročnejšie. Pri raste vyžadujú oporu v podobe nejakej pevnejšej tyče alebo kolíka. Aj to je dôvodom, pre ktorý po nich siaha menej záhradkárov. Mínusom je aj menšia úroda a dlhšia vegetačná doba. Keďže ide o jednoročné druhy, vysádzať ich musíme každý rok odznova.

Kríčkovité odrody

Obľúbenejšie kríčkovité odrody zvyčajne prinášajú viac úrody napriek menšiemu vzrastu. Ten dosahuje okolo 40 až 50 cm. Vďaka malému vzrastu si fazuľa vystačí počas celého vegetačného obdobia bez opory. Toto obdobie trvá kratšie, takže zber nás čaká trochu skôr. Plusom je aj lepšia odolnosť voči škodcom a chorobám.

Najlepší čas, kedy sadiť fazuľu

Po výbere odrody môžeme začať s prípravou na vysádzanie. Presný čas, kedy sadiť fazuľu, je závislý od počasia, resp. vonkajších teplôt. Fazuľa je teplomilnejšia plodina, ktorá ocení viac vyhriatu zeminu. Jej teplota by nemala byť nižšia ako 10 °C, takže skorá výsadba neprichádza do úvahy. Väčšina záhradkárov ju vysádza v druhej polovici mája, kedy sú vyššie vonkajšie teploty aj teplota pôdy. So sadením však máme čas až do júna, obzvlášť pri skorých odrodách. Máj a jún sú najvhodnejšími mesiacmi, kedy sadiť fazuľu, bez ohľadu na konkrétny druh.

Podmienky na pestovanie fazule

Rozdiely medzi jednotlivými odrodami nie sú ani z hľadiska podmienok, ktoré potrebujú na pestovanie. Rovnaký typ pôdy a polohu na rovnakom mieste je nutné dopriať kríčkovitým aj kolíkovým druhom.

Poloha

Každá fazuľa ocení dobre presvetlené miesto. So slnečným žiarením nemá problém, takže mu môže byť vystavená aj pár hodín denne. Pomerne zle však znáša vietor. Pri hľadaní správnej polohy by sme mali uprednostniť miesto v zátiší, kde nehrozí silný prievan.

Teplota

Výsadba v čase, kedy teplota zeminy dosahuje nad 10 °C, je zárukou, že vonkajšie teploty sú vyššie. Tie sú pre rýchly rast fazule kľúčové. Nie náhodou sa plodina vysádza až od druhej polovice mája a zbiera ešte pred prudším jesenným ochladením.

Zemina

Pôda vhodná na vysádzanie fazule by nemala byť iba teplejšia. Strukovina sa nám odvďačí hojnou a kvalitnou úrodou, keď jej doprajeme aj ľahší a priepustný typ pôdy, ktorý bude obsahovať dostatok živín a jej pH sa bude pohybovať na úrovni od 6 do 7.

Kedy sadiť fazuľu

Fazuľu vysádzame rovno vonku

Ľahšia pôda s mierne kyslým pH je pre ktorúkoľvek odrodu fazule dôležitá aj kvôli krehkosti jej koreňov. Ich štruktúra je pomerne tenká, kvôli čomu táto strukovina neznesie presádzanie. Jej pestovaniu na záhrade tak nepredchádza príprava sadeníc, ako je to pri niektorých druhoch zeleniny. Fazuľu vysádzame vždy zo semienok rovno vonku na záhrade. Ich rýchlejšiemu uchyteniu, samozrejme, môžeme trochu pomôcť krátkou domácou prípravou.

Ako pripraviť semená na sadenie?

Príprava semien je úplne jednoduchá. Zaberie nám iba pár minút, vďaka ktorým máme šancu výrazne zvýšiť kvalitu a množstvo vzídenej úrody. Osvedčeným trikom je namočenie semien do vody. Vlhkosť fazuli výrazne pomáha, či už pri príprave semienok pred sadením alebo pri samotnom raste v pôde. Namočiť ich stačí 3 až 4 hodiny predtým, než ich pôjdeme sadiť. Za tento čas ich povrch jemne pukne, čo následne po výsadbe urýchli klíčenie a tým aj celý rast.

Náš TIP na špičkové záhradné náradie

Rýľ Fiskars

Hrable Fiskars

Vozík Güde

Fiskars rýľ
Hodnotenie

Cena: od 37.00 €

Fiskars hrable
Hodnotenie

Cena: od 12.25 €

Záhradný vozík Güde
Hodnotenie

Cena: od 70.11 €

Rýchly postup, ako sadiť fazuľu

Príprava pôdy

Zemina pred výsadbou fazule nevyžaduje žiadnu špeciálnu úpravu. Pár dní pred vysádzaním ju môžeme akurát trochu prekopať, čím sa prevzdušní a prekyprí. V takejto upravenej zemine sa fazuľa uchytí pomerne skôr. Pomôcť jej môžeme aj prihnojením krátko pred procesom sadenia, čím zemine doprajeme potrebné množstvo živín. Pri príprave zeminy môžeme pôdu ešte výdatne poliať, aby sa v nej udržal dostatok vlahy dovtedy, kým budeme vysádzať semienka.

Vyhĺbenie jamiek

Hĺbka jamiek, do ktorých budeme sadiť, závisí od typu pôdy. V ťažkej pôde postačí, ak bude dosahovať okolo 2-2,5 cm. V prípade ľahšej pôdy by každá jamka mala byť hlboká 4 cm. Dôležité sú aj odstupy, pri ktorých zohľadníme, či sa jedná o kolíkovú alebo kríčkovitú odrodu. Kolíkové druhy sú ťahavé, takže vzdialenosti musia byť väčšie, aspoň 20-centimetrové. Pri kríčkovitých odrodách ich môžeme zmenšiť na 10 cm.

Sejba semienok

Vyhĺbené jamky môžeme ešte pred sejbou dobre poliať. Vodou nemusíme šetriť, nakoľko vlhkosť podporí klíčenie, no takisto v nich nevytvárajme mláky. Potom príde na rad samotná sejba. Do každej jamky s odporúčanou hĺbkou vložíme navlhčené semienko, ktoré voľne položíme do zeme. Pri vysádzaní ho neutláčame. Následné polievanie jamky s už vloženým semienkom nie je potrebné.

Zasypanie jamiek

Každú z jamiek na záver zasypeme pripravenou zeminou. Tú môžeme zmiešať s pieskom alebo rašelinou, ktorá ju zjemní a urobí ju viac priepustnou, aby zbytočne nezadržiavala nadbytočnú vlahu. Niektorí záhradkári pridávajú aj kúsok domáceho kompostu, ktorý fazuli nedodá iba živiny, ale takisto chráni korene pred škodcami.

Záverečná zálievka

Posledným krokom v rámci výsadby je záverečná zálievka. V tomto prípade už polievame zasypanú hriadku. Táto zálievka má byť maximálne decentná, nakoľko dostatok vlhkosti semienkam zaistí vlaha vo vyhĺbených jamkách. Opäť platí to, čo pri ich vyhĺbení. Polievame primeraným množstvom vody, aby sa na zemi netvorili mláky.

Starostlivosť o fazuľu po sadení

Výsadbou sa väčšia časť starostlivosti o obľúbenú strukovinu končí. Po jej zvládnutí nás čaká už iba polievanie, na ktoré nesmieme zabúdať hlavne v priebehu prvých dní po sadení. Vtedy je potrebné hriadky polievať raz za 2-3 dni v závislosti od počasia. Neskôr sa polieva menej, počas najteplejších dní približne raz za týždeň. V rámci starostlivosti ešte môžeme v polovici vegetačného obdobia prihnojiť pôdu kompostom alebo kúpeným hnojivom, ktoré neobsahuje veľa dusíka.

Ako vypestovať a využiť medvedí cesnak?

Viete, prečo je medvedí cesnak považovaný za zázračnú bylinku? Ako si vypestovať medvedí cesnak vo vlastne záhrade? Aké sú najlepšie recepty?

Pestovanie medvedieho cesnaku

Správna poloha, vhodná starostlivosť a dobre načasovaný termín, kedy sadiť fazuľu, vedie k tomu, že už v priebehu leta budeme môcť zbierať prvé struky. Pri vybraných odrodách sa dokonca môžeme spoľahnúť na viacnásobný zber. To nám umožní rozdeliť si úrodu na suché aj čerstvé struky a podľa toho ju zužitkovať viacerými spôsobmi.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články