Medvedí cesnak - pestovanie

Ako vypestovať a využiť medvedí cesnak?

Redakcia - 26. januára 2020 - 2282. zobrazení

Posol jari, detoxikačný zázrak či postrach farmaceutických firiem. Aj takéto prívlastky si získal medvedí cesnak, ktorého zber už tradične otvára novú sezónu bylinkového zberu. Vedeli ste však, že medvedí cesnak si môžete vypestovať aj priamo doma? Ak ho však pestovať doma nechcete alebo nemáte na to vhodné podmienky, môžete si ho natrhať vo voľnej prírode.

Medvedí cesnak ako liečivý zázrak…

Doplniť vitamíny po dlhej zime, kedy bol ich prísun o niečo slabší, príde hneď na úvod jari, resp. koniec zimy vhod. Práve medvedí cesnak je jednou z byliniek, ktorá s príchodom teplejších dní vykukne zo záhrad alebo lesov ako prvá. A nakoľko sa táto bylinka môže pochváliť liečivými účinkami a širokými možnosťami využitia v studenej, ale aj teplej kuchyni, kvôli veľkému záujmu o jej zber mizne medzi prvými…

Medvedí cesnak - pesto

Aké liečivé účinky má medvedí cesnak?

 • zlepšuje trávenie, podporuje činnosť čriev, pomáha aj pri zápchach
 • jeho konzumáciou sa zlepšuje celková obranyschopnosť organizmu
 • ako prírodný doplnok sa odporúča pri problémoch s vysokým tlakom
 • má detoxikačné účinky, čo z neho robí pomôcku pri očistných kúrach
 • jeho výrazná aróma vraj dokáže z tela vypudiť aj hlísty a iné parazity

Náš TIP na doplnky stravy z medvedieho cesnaku

Kapsule

Kapsule

Tinktúra

Medvedí cesnak - kapsule
Hodnotenie

Cena: od 8.75 €

Medvedí cesnak - kapsule
Hodnotenie

Cena: od 8.40 €

Medvedí cesnak - tinktúra
Hodnotenie

Cena: od 3.80 €

Kde v prírode zbierať medvedí cesnak?

Práve mnohé liečivé účinky sú v kombinácii s možnosťami využitia v kuchyni dôvodom, pre ktorý sa medvedí cesnak vo voľnej prírode vyzbiera už v prvých jarných dňoch. Na odľahlých miestach v dobre tienených lužných a listnatých lesoch sa však nájde ešte aj na začiatku mája, kedy začína kvitnúť. Zbierať sa však má pred rozkvitnutím, najlepšie, ak sú jeho lístky mladé. Vtedy majú najlepšiu chuť a disponujú najväčším množstvom vitamínov.

Medvedí cesnak

Podľa čoho medvedí cesnak spoznáme?

Medvedí cesnak má podobné listy ako konvalinka, ktorá je jedovatá. Práve typická cesnaková vôňa a výskyt vo veľkých spoločenstvách pokrývajúcich väčšie plochy na vlhších miestach sú znaky smerodajné pre jeho odlíšenie od tejto peknej, no nebezpečnej kvetiny.

 • má typickú prenikavú cesnakovú vôňu
 • jeho výška môže dosahovať až do 50 cm
 • listy sú zelené, široké okolo 10-12 cm
 • rastie vždy vo veľkých spoločenstvách

Pestovanie medvedieho cesnaku doma? Žiadny problém!

Za medvedím cesnakom nie je nutné chodiť až do lesa. Liečivá pochúťka sa bez akýchkoľvek problémov uchytí aj na záhradke pri dome. Stačí mu dopriať podmienky podobné tým, na aké je zvyknutý z prírody, teda vlhkú pôdu a trochu tieňa pod stromami. Pri týchto podmienkach bude rásť celkom sám a bez väčšej starostlivosti na záhrade aj priamo doma v črepníku.

Pestovanie medvedieho cesnaku doma

5 rád k pestovaniu medvedieho cesnaku…

 • za ideálnu zeminu pri sadení sa považuje kyslejšia piesočnatá pôda
 • nie je vhodné ho sadiť do pôdy, kde bola predtým posadená cibuľa
 • sadiť sa môže zo semienok alebo z cibuliek, najlepšie počas jesene
 • medvedí cesnak sa rýchlo rozmnožuje, je potrebné ho zastrihávať
 • zálievka sa vyžaduje len príležitostne, hnojenie nie je vôbec nutné

Aké liečivé bylinky môžete pestovať vo svojej záhrade? (I. časť)

Chceli by ste vo svojej záhrade pestovať liečivé bylinky? Aké liečivé bylinky sú obľubenými? Aké liečivé účinky má šalvia, rozmarín a bazalka?

Bazalka pravá - liečivé bylinky

Najlepšie recepty z medvedieho cesnaku

Dobre vypestovaný medvedí cesnak sa automaticky stáva lahodnou pochúťkou. Okrem toho, že sa dá konzumovať surový používa sa aj ako prísada k rôznym jedlám. Existuje niekoľko osvedčených receptov, kde medvedí cesnak zohráva hlavnú úlohu.

Medvedí cesnak - recepty
 • Pesto z medvedieho cesnaku – Jednoduchý recept na vlastné pesto bez akýchkoľvek konzervačných látok, ku ktorého príprave stačí nakrájať listy medvedieho cesnaku a zmiešať ich so soľou a olivovým olejom. Pridať sa môžu aj oriešky alebo olivy.
 • Tvarohová nátierka z medvedieho cesnaku – Osviežujúca jarná nátierka, ktorá je hotová za pár minút. Stačí rozmiešať listy medvedieho cesnaku s nakrájanou cibuľkou, soľou, červenou paprikou a tvarohom. Pre lepšiu chuť sa môže zamiešať aj tavený syr.
 • Krémová polievka z medvedieho cesnaku – Klasická krémová polievka so smotanou. Listy medvedieho cesnaku sa spolu s cibuľou a zemiakmi podusia vo vode. Následne sa pridá smotana a rozmixuje, prípadne môžete do polievky pridať mlieko alebo zahustiť ju solamylom.

Rada na záver

Polievky a iné teplé jedlá z medvedieho cesnaku sú síce chutné, no tepelnou úpravou strácajú vitamíny. Ak má čarovná jarná bylinka poslúžiť aj ako liečivo, odporúča sa ju používať najmä v studenej kuchyni.

Text: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články