Šalvia lekárska

Šalvia lekárska: Liečivé účinky a pestovanie

Redakcia - 7. mája 2020 - 923. zobrazení

Sú to už storočia, čo si šalvia lekárska nachádza miesto v záhradách takmer po celom svete. Aromatická kráska z juhu Európy sa dostala medzi najvyhľadávanejšie bylinky vďaka osvedčeným liečivým účinkom a možnosti vypestovať si ju priamo doma.

Šalvii tunajšie podmienky vyhovujú. Rastlinka, ktorá dorastá do výšky 70 centimetrov, sa tak vo veľkom sadí na balkónoch aj vonku na záhradách, ktoré zdobí svojim elegantným vzhľadom. Ten, ale nie je hlavným dôvodom jej častého pestovania. Obľúbená je skôr kvôli zloženiu, ktorého súčasťou sú desiatky liečivých látok.

Šalvia lekárska - pestovanie

Kde a kedy sa má šalvia lekárska sadiť?

Najčastejšie je šalvia lekárska vysádzaná zo semienok. Tie sa ideálne uchytia v mierne vlhkej pôde, zhruba v 2-centimetrovej hĺbke. Či ju už posadíme na balkóne alebo vonku na záhrade, dopriať by sme jej mali slnečné miesto, na ktorom nebude chladno. Mladú rastlinu ochránime pred chladom výsevom počas prvých teplejších jarných dní.

Náš TIP na produkty zo šalvie lekárskej

Čaj

Olej

Čaj

Šalvia lekárska - čaj
Hodnotenie

Cena: od 1.50 €

Šalvia lekárska - olej
Hodnotenie

Cena: od 6.90 €

Šalvia lekárska - čaj vňať
Hodnotenie

Cena: od 1.30 €

Správna starostlivosť o šalviu lekársku

Okrem svetla si šalvia lekárska potrpí aj na dostatok priestoru. Ten jej doprajeme pravidelným čistením okolitej zeminy od buriny. Raz za mesiac ju môžeme pohnojiť hnojivom bohatým na draslík. To podporí rýchlejšie kvitnutie, ku ktorému dochádza v lete. Po kvitnutí sa odporúča zastrihnúť zdrevnatené stonky, čo šalviu udrží v kondícii a plnú liečivých látok aj budúci rok.

Šalvia lekárska

Aké má šalvia lekárska liečivé účinky?

  • vďaka vitamínu B podporuje zdravý stav vlasov, nechtov a pokožky
  • bohatý obsah vitamínu K zas prispieva k lepšej zrážanlivosti krvi
  • minerály ako draslík, vápnik, horčík alebo zinok chránia pred únavou
  • viaceré druhy antioxidantov pôsobia protizápalovo a zlepšujú imunitu
  • hormóny fytoestrogény majú blahodarný vplyv na zlepšenie potencie
  • konzumácia šalvie zároveň upokojuje a podporuje psychické zdravie
Šalvia lekárska - čaj

Šalvia lekárska má mnohoraké využitie

Bylinkový čaj – Šalviový čaj patrí k najbežnejším spôsobom jej spracovania. Pripravuje sa pomocou sušených listov, ktoré sú typické svojou výraznou arómou aj po vysušení. Čerstvé listy sa zas využívajú pri príprave chladených limonád, kde sa môžu miešať s inými bylinkami.

Odvary a tinktúry – Po odvaroch a tinktúrach zo šalvie sa nemusí siahať iba pri zdravotných ťažkostiach. Obidve formy spracovania bylinky sú vhodné aj v rámci prevencie proti kožným či respiračným problémom. Kúpeľ zo šalvie má zas upokojujúce účinky pri nervozite či strate koncentrácie.

Kloktadlo – Najmä problémy s hrdlom a prieduškami si vyžadujú kloktanie roztoku, ktorého súčasťou je šalvia lekárska. Podobne ako v prípade čaju, odvaru alebo tinktúr, aj kloktadlo sa môže aplikovať kedykoľvek v rámci prevencie.

Prísada do jedla – So šalviou sa stretávame aj v gastronómii. Šéfkuchári z niektorých krajín ju využívajú ako korenie do mäsitých jedál. Vybrané jedlo tak nebude iba omnoho chutnejšie, ale zároveň aromatickejšie. Známy je však aj špeciálny šalviový ocot vyrábaný zo šalviových kvetov.

Prímes do parfumov – Bohatý obsah esenciálnych olejov zvyšuje dopyt po tejto rastlinke aj v oblasti výroby parfumov. Jej špecifická vôňa sa zároveň stala dosť vyhľadávaným liečivom aj v aromaterapii.

Voňavé vrecúško – Aromatické bylinky boli odjakživa využívané aj pri navoňaní domovov. Inak to nie je ani v prípade šalvie lekárskej, ktorá sa vo forme voňavých vreciek umiestňuje napríklad do šatníkov.

Alchemilka: Liečivé účinky, pestovanie a starostlivosť

Alchemilka, ktorá je právom považovaná za jeden zo zázrakov prírody, sa v súčasnosti pestuje takmer v celej Európe. Aké má liečivé účinky?

Alchemilka

Užitočný TIP na záver

Šalvia lekárska nemusí byť iba liečivom. Pri nesprávnom užívaní sa môže zmeniť na drogu s mnohými nežiaducimi účinkami. Pri akejkoľvek forme jej využitia je tak potrebné dodržiavať doporučené dávky. V žiadnom prípade sa nesmie miešať s alkoholom ani s niektorými tabletkami.

Text: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články