Šalvia lekárska

Šalvia lekárska: Liečivé účinky a pestovanie

Redakcia - 26. júla 2021 - 9488. zobrazení

Sú to už storočia, čo si šalvia lekárska nachádza miesto v záhradách takmer po celom svete. Aromatická kráska z juhu Európy sa dostala medzi najvyhľadávanejšie bylinky vďaka osvedčeným liečivým účinkom a možnosti vypestovať si ju priamo doma.

Šalvii lekárskej tunajšie podmienky vyhovujú. Rastlinka, ktorá dorastá do výšky približne 70 centimetrov, sa tak vo veľkom sadí na balkónoch aj vonku na záhradách, ktoré zdobí svojím elegantným vzhľadom. Ten však nie je hlavným dôvodom jej pestovania. Obľúbená je skôr kvôli pestrému zloženiu liečivých látok, ktorého súčasťou je množstvo živín potrebných pre telo.

Šalvia lekárska kedysi a dnes

Liečivé účinky tejto rastliny poznali už staroveké civilizácie žijúce v Stredomorí, odkiaľ sa šalvia rozšírila do celého sveta. Rimania ju dokonca využívali ako jednu z posvätných rastlín pri rôznych rituáloch. Okrem liečenia sa uplatnila aj ako prostriedok na konzervovanie mäsa. Túto funkciu si plnila aj v stredoveku. V 20. storočí sa znovu dostala do popredia jej liečivá sila, s čím začal rásť dopyt po spracovaní šalvie na kozmetické a farmaceutické účely.

Šalvia lekárska - pestovanie

Typické znaky šalvie lekárskej

 • Jedná sa o niekoľkoročný vždyzelený poloker.
 • Výška dospelých rastlín dosahuje okolo 70 cm.
 • Typickým znakom šalvie sú pekné fialové kvety.
 • Rozkvet začína v máji, kvitnúť zvykne až do júla.
 • Charakteristická je aj kopijovitým tvarom listov.
 • Sivozelené listy sú žilnaté, na dotyk úplne jemné.

Pestovanie šalvie lekárskej doma

Šalvia lekárska u nás vo voľnej prírode nerastie. Na slnečných lúkach v nižších polohách sa síce vyskytuje šalvia lúčna, no tá nemá toľko výživných látok. Pestovatelia bylín si tak musia liečivú šalviu vypestovať doma. Ako okrasná rastlina s praktickým úžitkom sa skvele hodí do interiérov aj na záhrady. Stačí jej vytvoriť optimálne podmienky a dopriať jej starostlivosť, ktorú potrebuje k rýchlemu a zdravému rastu.

Šalvia lekárska

Aké podmienky šalvia lekárska vyžaduje?

Poloha

Či budeme šalviu sadiť na balkóne alebo vonku na záhrade, dopriať by sme jej mali otvorené slnečné stanovište. Ako teplomilná rastlina so stredomorským pôvodom ocení vyššiu teplotu. Pri výbere polohy môžeme uprednostniť miesto, kde nepreniká silný prievan.

Zemina

Druhov pôdy máme pri pestovaní šalvie na výber hneď niekoľko. Dôležité je, aby bol substrát dostatočne priepustný a obsahoval vyššie množstvo vápnika a dusíka. Zemina by zároveň mala byť poriadne prekyprená, čím sa dostatočne prevzdušní.

Čas výsadby

Vystihnúť správny čas na vysádzanie je pri šalvii obzvlášť dôležité. Ideálnym termínom na výsev sú prvé teplejšie jarné dni. Konkrétny termín závisí od počasia. Vysádzať sa zvykne v apríli, kedy je malá pravdepodobnosť príchodu prízemných mrazov.

Ako sa šalvia lekárska vysádza?

 • Najjednoduchší spôsob vysádzania šalvie je zo semienok.
 • Semienka sa sejú do 2-centimetrových zvlhčených jamiek.
 • Odstupy medzi semienkami by mali byť aspoň 30-40 cm.
 • Okrem semienok sa môže vysádzať aj pomocou odrezkov.
 • Možnosťou je aj výsadba zakúpených hotových sadeníc.

Starostlivosť o šalviu po výsadbe

Polievanie

Zálievka nemusí byť príliš častá, no vhodné je dodržiavať čo najpravidelnejšie intervaly. Primerané množstvo odstátej vody môžeme rastline dopriať vždy, keď pôda začne byť na dotyk suchá.

Hnojenie

V rámci starostlivosti to nepreháňajme ani s hnojivom. Ak použijeme kvalitný organický produkt s vyšším obsahom draslíka alebo vápnika, rastlina si vystačí so živinami celý mesiac. Hnojenie takýmto produktom podporí rýchlejšie kvitnutie, ktoré prebieha v lete.

Strihanie

Po odkvitnutí sa odporúča šalviu zastrihnúť. Neskorý letný rez ju trochu preriedi a presvetlí, čo jej pomôže udržať sa v kondícii aj na budúci rok. Na jar sa zastrihávajú staršie zdrevnatené stonky, ktoré sú menej aktívne a zbytočne zaťažujú rastlinu.

Čistenie pôdy

Okrem svetla, vody a dobrého hnojiva si šalvia lekárska potrpí aj na dostatok priestoru pri raste. Ten jej doprajeme pravidelným čistením okolitej zeminy od buriny. Tým ju zároveň chránime pred škodcami, ktorí poškodzujú rastlinu a pripravujú ju o liečivé látky.

Šalvia lekárska - čaj

Aké má šalvia lekárska liečivé účinky?

 • Vďaka vitamínu B podporuje zdravý stav vlasov, nechtov a pokožky.
 • Bohatý obsah vitamínu K zas prispieva k lepšej zrážanlivosti krvi.
 • Minerály ako draslík, vápnik, horčík alebo zinok chránia pred únavou.
 • Viaceré druhy antioxidantov pôsobia protizápalovo a zlepšujú imunitu.
 • Hormóny fytoestrogény majú blahodarný vplyv na zlepšenie potencie.
 • Konzumácia šalvie zároveň upokojuje a podporuje psychické zdravie.

Náš TIP na produkty zo šalvie lekárskej

Čaj zo šalvie lekárskej

Éterický olej zo šalvie lekárskej

Vňať zo šalvie lekárskej

Šalvia lekárska - čaj
Hodnotenie

Cena: od 1.41 €

Šalvia lekárska - olej
Hodnotenie

Cena: od 6.07 €

Šalvia lekárska - čaj vňať
Hodnotenie

Cena: od 0.96 €

Možnosti spracovania šalvie lekárskej

Bylinkový čaj

Šalviový čaj patrí k najobľúbenejším spôsobom spracovania tejto rastliny. Pripravuje sa pomocou sušených listov, ktoré sú typické svojou výraznou arómou aj po vysušení. Čerstvé listy sa zas využívajú pri príprave chladených limonád, kde sa môžu miešať s inými bylinkami.

Odvary a tinktúry

Po odvaroch a tinktúrach zo šalvie sa nemusí siahať iba pri zdravotných ťažkostiach. Obidve formy spracovania bylinky sú vhodné aj v rámci prevencie proti kožným či respiračným problémom. Kúpeľ zo šalvie má zas upokojujúce účinky pri nervozite alebo pri strate koncentrácie.

Kloktadlo

Kloktanie roztoku, ktorého súčasťou je šalvia lekárska, si vyžadujú najmä problémy s hrdlom a prieduškami. Podobne ako v prípade čaju, odvaru alebo tinktúry, aj kloktadlo sa môže aplikovať kedykoľvek v rámci prevencie.

Prísada do jedla

So šalviou sa stretávame aj v gastronómii. Šéfkuchári z niektorých krajín ju využívajú ako korenie do mäsitých jedál. Vybrané jedlo tak nebude iba omnoho chutnejšie, ale zároveň aromatickejšie. Známy je aj špeciálny šalviový ocot vyrábaný zo šalviových kvetov.

Prímes do parfumov

Bohatý obsah esenciálnych olejov zvyšuje dopyt po tejto rastlinke aj v oblasti výroby parfumov. Jej špecifická vôňa sa zároveň stala dosť vyhľadávaným liečivom aj v aromaterapii. Čoraz častejšie slúži ako aromatická a zároveň liečivá prísada do rôznych kozmetických prípravkov.

Voňavé vrecúško

Aromatické bylinky boli odjakživa využívané aj pri navoňaní izieb alebo iných miestností v domácnostiach. Inak to nie je ani v prípade šalvie lekárskej, ktorá sa vo forme voňavých vreciek s vysušenými kvetmi a listami bežne umiestňuje napríklad do šatníkov.

Alchemilka: Liečivé účinky, pestovanie a starostlivosť

Alchemilka, ktorá je právom považovaná za jeden zo zázrakov prírody, sa v súčasnosti pestuje takmer v celej Európe… Viete, aké má liečivé účinky?

Alchemilka

Rada na záver…

Šalvia lekárska nemusí byť iba liečivom. Pri nesprávnom užívaní sa môže zmeniť na drogu s mnohými nežiaducimi účinkami. Pri akejkoľvek forme využitia tejto rastliny je potrebné dodržiavať doporučené dávky. V žiadnom prípade sa nesmie miešať s alkoholom ani s niektorými tabletkami. Jej užívanie radšej prekonzultujte s ošetrujúcim lekárom.

Autor textu: Róbert Bosák

 • Kategórie

Podobné články