Topinambur

Ako vypestovať a zužitkovať liečivý topinambur?

Redakcia - 10. februára 2021 - 4283. zobrazení

Židovský zemiak, slnečnica hľuznatá či topinambur, aj pod týmito názvami sa ukrýva šikovná plodina využívaná na okrasné aj praktické účely. Z tých praktických stoja za pozornosť najmä bohaté liečivé účinky, vďaka ktorým sa dostáva aj do našich záhrad a odtiaľ rovno do kuchyne.

Napriek veľkej liečivej sile a širokým možnostiam využitia plodiny u nás topinambur nie je až taký známy. Záhradkári, ktorí majú s touto plodinou skúsenosti, však na pestovanie týchto netradičných „zemiakov“ nedajú dopustiť. Dôvodom je nenáročný spôsob pestovania, ktorého výsledkom je zdravá a bohatá úroda využiteľná vo viacerých formách, a to nielen v kuchyni.

Odkiaľ a kedy k nám topinambur prišiel?

S pojmom topinambur sa v súvislosti s touto plodinou stretávame len v Európe. Takýto názov sa jej ušiel po tom, čo ju francúzski kolonizátori pomenovali po indiánskom kmeni, ktorý bol v Brazílii známy ako Tupinambovia. Tí ju spočiatku pestovali ako bežnú okrasnú rastlinu, no postupne začali objavovať jej liečivé účinky a považovať ju za akýsi elixír dlhovekosti. Práve to oslovilo skupinu francúzskych kolonizátorov, ktorí ju na prelome 16. a 17. storočia doviezli na starý kontinent. Keďže topinambur sa veľmi rýchlo prispôsobil a dokázal rásť skoro všade, jeho pestovanie sa okamžite rozšírilo po celej Európe.

Ako topinambur vyzerá a čím je typický?

  • Rastlina patrí do čeľade hviezdicovitých.
  • Typická je žltými hviezdicovitými kvetmi.
  • Žlté kvety trochu pripomínajú slnečnicu.
  • Dospelá rastlina môže vyrásť až do 3 m.
  • Jej telo je obrastené drobnými chĺpkami.
  • Pod zemou plodí jedlé šupinaté hľuzy.
  • Hnedé šupinaté hľuzy pripomínajú zázvor.
Topinambur - židovský zemiak

Prečo sa oplatí topinambur pestovať?

Hlavným dôvodom pestovania plodiny sú jej šupinaté hľuzy. Práve v ich zložení sa nachádza množstvo liečivých látok, ktoré slúžia ako skvelý výživový doplnok, resp. ako zdravá prísada do rôznych druhov pokrmov. Okrem liečivých účinkov sa môžu pochváliť lahodnou chuťou, ktorá je podobná kalerábu. Zároveň sú známe jemnou vôňou, ktorá vnesie do kuchyne trochu osvieženia.

Zvyšok rastliny už v kuchyni taký použiteľný nie je, no jej prítomnosť na záhrade má aj ďalší význam. Vďaka žltým kvetom sa postará o estetické skrášlenie vonkajšieho priestoru. K tomu nepotrebujeme nič špeciálne, pretože topinambur sa pestuje podobne jednoducho ako klasické zemiaky, pričom rásť a rodiť bude bez problémov aj v horších podmienkach.

Zákaz pestovania plodiny je minulosť

Schopnosť adaptácie rastliny na akékoľvek podmienky podporuje jej rýchly rast. Zanedbanie starostlivosti tak môže topinambur zmeniť na invazívnu burinu. Práve to bolo dôvodom, pre ktorý bolo pestovanie tejto plodiny ešte pred niekoľkými rokmi zakázané. V súčasnosti však nie sú v platnosti žiadne obmedzenia, ktoré by záhradkárom bránili v jej pestovaní. Zákaz bol zrušený aj kvôli možnostiam využitia rastliny. Okrem prírodného liečiva a prísady do jedál sa môže pestovať aj ako úžitková plodina určená na prikrmovanie hospodárskych zvierat. Svoje stabilné miesto už má aj vo vrcholovom potravinárskom priemysle.

Optimálne podmienky na pestovanie

Pri vytváraní podmienok na pestovanie sa môžeme riadiť skúsenosťami z pestovania bežných zemiakov. Pri správnej starostlivosti sa bude topinamburu dariť v rovnakej pôde na rovnakom mieste.

Poloha

Na polohu si topinambur veľmi nepotrpí. K rýchlemu a zdravému rastu mu postačí dostatok svetla a voľného priestoru. Keďže rastlina je schopná vyrásť do výšky 2 až 3 metrov, mali by sme ju umiestniť do tej časti záhrady, kde nebude tieniť iným plodinám vyžadujúcim dostatok slnečného svetla.

Zemina

Rastlina nemá veľké nároky ani na zvolenú pôdu. Dôležitejšia je skôr jej ľahkosť a prevzdušnenie ako konkrétny typ pôdy. V prípade možnosti vybrať si vhodnú zeminu sa ale odporúča vsadiť na hlinitú alebo hlinito piesočnatú pôdu ľahšieho typu, kde budú môcť hľuzy rásť podstatne rýchlejšie. Obzvlášť vtedy, ak zeminu výdatne pohnojíme.

Čas výsadby

Topinambur sa vysádza pomocou množenia hľúz. Aby stihli vyrásť a dozrieť ešte do jesene, mali by sme ich vysádzať hneď na jar. Výsadba je možná aj v októbri alebo až v novembri, no v takomto prípade ich budeme zbierať na jar budúceho roka. Vďaka prebytku zimnej vlahy a dostatku času pod zemou to však môže pomôcť k dosiahnutiu bohatšej úrody.

Topinambur - slnečnica

Ako správne topinambur vysádzať?

  • Najprv si pripravíme pôdu, ktorú poriadne prekypríme.
  • Potom pripravíme riadky, kde sa posadia mladé hľuzy.
  • Hľuzy sa vysádzajú malé, napríklad vo veľkosti palca.
  • Pri vysádzaní sa jemne zatlačia do zeminy v riadkoch.
  • Maximálna hĺbka hľuzy v pôde by mala byť 7-12 cm.
  • Odstupy medzi hľuzami by mali mať aspoň 30-50 cm.
  • Na hľuzy sa následne navŕši zemina a vytvorí hrobček.
  • Na záver stačí zeminu poliať a topinambur nechať rásť.

Akú starostlivosť rastlina potrebuje?

Po výsadbe prichádza na rad starostlivosť. Tá je však minimálna. Topinambur je totiž jednou z najmenej náročných plodín, aké sa u nás pestujú. Pokiaľ nie sú extrémne suchá, nepotrebuje takmer žiadnu zálievku. V prípade, že pôda bola dostatočne pohnojená pred výsadbou malých hľúz, počas rastu sa zaobíde aj bez dodatočného hnojenia. Nakoľko je odolný voči škodcom a chorobám, nemusíme ho ani chemicky ošetrovať. V rámci starostlivosti ale budeme musieť pravidelne okopávať zeminu a odstraňovať z nej burinu už v zárodkoch.

Kedy sa môžu dozreté hľuzy zbierať?

Po pár mesiacoch pestovania príde čas na zber. Konkrétny termín, kedy sa majú dozreté hľuzy zbierať, neexistuje. Všetko závisí od odrody, času výsadby aj počasia, ktoré ovplyvňuje, či sú hľuzy dostatočne veľké a či stihli dozrieť. V prípade skoršej jarnej výsadby možno so zberom začať v priebehu jesene. Hľuzy však vydržia v zemi aj počas zimy, takže ak ich nepozbierame počas jesene, môžeme tak urobiť v zime, keď pôda nebude zmrznutá. Pri jesennej výsadbe je doba vhodná na zber kedykoľvek v priebehu jari, kedy topinambur obsahuje ešte o čosi viac liečivých látok.

Topinambur

Ktoré liečivé látky plodina obsahuje?

  • Veľké množstvo viacerých vitamínov B.
  • Známa je aj prítomnosťou vitamínu C.
  • V jej zložení nechýba ani betakarotén.
  • Súčasťou zloženia sú viaceré minerály.
  • Z minerálov má najviac železa a horčíka.
  • V menších množstvách obsahuje zinok.
  • Je bohatá na vybrané pektínové látky.
  • Takisto je bohatým zdrojom fruktózy.

Aké má priaznivé účinky na zdravie?

Znižuje cukor v krvi

Nakoľko hľuzy obsahujú vyvážený pomer sacharidov, bez problémov ich môžu konzumovať aj diabetici. So znižovaním hladiny cukru v krvi, samozrejme, pomáha aj ľuďom, ktorí netrpia cukrovkou.

Posilňuje kostné tkanivá

Kombinácia viacerých minerálov vo vyšších množstvách má za následok blahodarné účinky na funkciu kostných tkanív. Konzumáciu plodiny si tak môžeme naordinovať ako výživový doplnok za účelom prevencie pred osteoporózou alebo obdobnými problémami.

Podporuje zdravie vlasov

Pestré zloženie minerálov má aj ďalšie priaznivé účinky na naše zdravie. Jedným z nich je podpora zdravého stavu vlasov. Pravidelnou konzumáciou plodiny môžeme predchádzať mastnote či vzniku lupín. Podľa niektorých vedeckých štúdií sa horčík a zinok v zložení hľuzy podpisuje aj pod pevnejšie nechty.

Slúži ako probiotikum

Probiotiká je potrebné dopĺňať kvôli udržiavaniu správnej funkcie tráviaceho traktu. V tomto prípade máme na dosah výborné prírodné probiotikum, ktoré čistí črevá a podporuje správnu činnosť črevnej mikroflóry.

Pôsobí proti infekciám

Nielen tráviaci trakt, ale aj ďalšie orgány sú vďaka konzumovaniu tejto plodiny chránené pred rôznymi druhmi infekcií. Topinambur totiž obsahuje aj množstvo antioxidantov, ktoré sú účinné pri vyplavovaní škodlivých toxínov z tela a tým zohrávajú dosť významnú úlohu aj pri podpore celkovej obranyschopnosti organizmu.

Zlepšuje koncentráciu

Topinambur podporuje aj fungovanie nervovej sústavy. Nielenže pomáha znižovať napätie, ale takisto má vynikajúci vplyv aj na zlepšovanie sústredenia, resp. celkovej koncentrácie. Niektoré štúdie už potvrdili aj vynikajúce účinky na zlepšenie pamäte, kvôli čomu je konzumácia plodiny v rôznych formách odporúčaná najmä študentom a starším ľuďom.

Ako možno topinambur konzumovať?

V surovej podobe

Surová hľuza sa môže jesť so šupkou aj bez šupky. V prvom prípade je o čosi horkejšia, takže väčšinou sa zvykne konzumovať olúpaná, kedy chutí takmer rovnako osviežujúco ako čerstvý kaleráb. Jesť sa dá samostatne ako doplnok stravy alebo ako prísada využívaná v tzv. studenej kuchyni pri príprave rôznych šalátov.

Tepelne spracovaný

Topinambur ponúka široké možnosti využitia aj v tepelne upravenom stave. Podobne ako zemiaky sa často pridáva do polievok. Zemiaky bez problémov nahradí aj pri príprave placiek, ktoré sú pre mnohých gurmánov chuťovo ešte lepšie.

Ako sadiť bataty a zvládnuť ich pestovanie?

Viete, ako sadiť bataty? Prečo sú bataty čoraz viac obľúbenejšími a pestovanejšími? Čo všetko obsahujú? Ako sa dajú využiť v kuchyni?

Ako sadiť bataty

Recept na rýchle topinamburové placky

Poumývané a olúpané topinambury nakrájame na drobné rezance. Na malé kúsky nakrájame aj cibuľu a cesnak. Potom ich pretlačíme a pridáme k rezancom. Do misky pridáme aj vajíčka a múku. Všetky ingrediencie rozmiešame na riedku zmes a následne osolíme, okoreníme. Pripravenú zmes potom opekáme na ohni podobne ako placky. Hotové placky môžeme hneď podávať.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články