Bataty na stole

Ako sadiť bataty a zvládnuť ich pestovanie?

Redakcia - 16. augusta 2020 - 6397. zobrazení

Bataty, známe skôr ako sladké zemiaky, sú v tunajších končinách stále v tieni klasických zemiakov. Postupne sa však objavujú v čoraz väčšom počte záhrad. Dôvodov je viacero. Okrem bohatého nutričného obsahu a pestrých možností využitia v kuchyni oceníme aj nenáročný spôsob vysádzania a minimálnu starostlivosť pri ich pestovaní.

Aj keď bataty s klasickými zemiakmi veľa spoločného nemajú, vo svete sú často považované za ich náhradu. U nás sú zatiaľ skôr iba okrajovým doplnkom záhrad a polí, na ktorých stále dominujú zemiaky. Z hľadiska nutričnej hodnoty a možností ich spracovania v kuchyni však za nimi v ničom nezaostávajú, práve naopak.

Batata - pestovanie

Odkiaľ bataty prišli a prečo sa pestujú?

  • Bataty sú známe ako sladké zemiaky, ktoré k nám prišli zo Strednej Ameriky.
  • Na starý kontinent sa údajne dostali skôr, než boli privezené klasické zemiaky.
  • V tropických krajinách Strednej Ameriky sú pestované ako náhrada zemiakov.
  • Prvé zmienky o pestovaní batát v pôvodných krajinách sú staré 5000 rokov.
  • Pestujú sa pre vysoký obsah nutričných látok, ktorý je vyšší ako v zemiakoch.
  • Jedlá z batatov sa v porovnaní s tými zemiakovými pripravujú o čosi rýchlejšie.

Ako rozoznať bataty od zemiakov?

Samotné bataty sú vlastne hľuzou povojníka batatového. Napriek tomu, že má podobný ráz ako zemiak, tvarom a sfarbením sa trochu líši. V prípade tvarov je variácií viacej. Hľuzy sa môžu vyformovať do oválnej, valcovitej až podlhovastej podoby. Rôzne býva aj ich sfarbenie, a to od bieleho cez žlté po oranžové či purpurové. Z niektorých úrod vzchádzajú tiež hnedé bataty. Najväčšie hľuzy môžu vážiť až 5 kg, no priemerne sa ich váha pohybuje okolo 0,5 kg.

Ako sadiť bataty

Kde, kedy a ako sadiť bataty v záhrade?

V tropických a subtropických oblastiach sa bataty vysádzajú podobne ako klasické zemiaky. Keďže na svoj rast potrebujú dlhý čas, u nás sa sadenie hľúz rovno na záhradu neodporúča. Riešením je pestovanie pripravených sadeníc, podobne ako v prípade papriky alebo rajčín.

Miesto výsadby

Svoj tropický pôvod bataty nezaprú ani po udomácnení v tunajších končinách. Sadiť sa odporúča na stanovištiach s dostatkom denného svetla, prípadne v polotieni.

Vhodná zemina

Batatám sa síce dobre darí aj v ílovitej pôde, no oveľa viac im vyhovuje priepustná zemina piesčitého typu. Hodnota jej pH by mala byť mierne kyslá, vďaka čomu budú hľuzy nielen väčšie, ale aj sladšie a chutnejšie.

Obdobie výsadby

Ak máme vopred pripravené sadenice, vonku na záhrade ich posadíme v priebehu mája, výnimočne v druhej časti apríla. Smerodajnými sú vonkajšie nočné teploty, ktoré nesmú klesať k nule.

Ako sadiť bataty - sadenie batat

Postup sadenia batat krok za krokom

1. Príprava pôdy

Pred vysádzaním si pripravíme pôdu, ktorú poriadne prekypríme, aby bola čo najviac prevzdušnená. Do prekyprenej zeminy následne vyhĺbime približne 20 cm hlboké jarčeky.

2. Kompostovanie

Vyhĺbené jarčeky následne posypeme primeranou vrstvou podomácky vyrobeného kompostu. Ten dodá zemine a takisto v nej posadeným batatám všetky potrebné živiny.

3. Sadenie hľúz

Do pripravenej pôdy môžeme začať vysádzať samotné hľuzy. Vzdialenosti medzi nimi majú dosahovať aspoň 35 až 40 cm. Ak sadíme bataty do viacerých hriadok hneď vedľa seba, jednotlivé hriadky by sme mali rozmiestniť s minimálne 80 cm odstupmi.

4. Ukončenie výsadby

Posledným krokom z postupu, ako sadiť bataty, je zasypanie jarkov s posadenými hľuzami a následné utlačenie pôdy. Tú potom výdatne polejeme, aby sa vlahe podarilo preniknúť čo najhlbšie.

Ako sadiť bataty

Ako hravo zvládnuť pestovanie batátov?

Zálievka

S množstvom vody pri polievaní nebudeme musieť šetriť ešte zopár týždňov po výsadbe. Čerstvo posadené hľuzy jej totiž potrebujú o čosi viac dovtedy, kým sa nezakorenia. Potom už bataty nadobúdajú vynikajúcu odolnosť voči suchu, takže ich polievanie výrazne obmedzíme.

Hnojenie

Ak sme pôdu pohnojili kompostom ešte pred výsadbou, počas rastu a dozrievania batatov hnojenie potrebné nebude. Výnimočne môžeme použiť trochu kompostu a v miernom množstve ho nasypať na jednotlivé hriadky.

Čistenie od buriny

Burina je pre bataty úhlavným nepriateľom, takže zbaviť sa jej musíme hneď v zárodkoch. Najmä v prvých týždňoch po výsadbe, kedy bataty polievame častejšie, si musíme nájsť čas na jej odstraňovanie viackrát.

Zber batátov

Predpokladaná doba, kým budú batáty od výsadby sadeníc dostatočne veľké a zrelé, je zhruba 100 až 120 dní. Zbierať ich však nemusíme hneď. Stačí tak urobiť až v čase príchodu prvých prízemných mrazov. Potom ich môžeme ihneď spracovať, prípadne nechať uskladniť.

Ako hravo zvládnuť pestovanie šošovice?

Čo všetko vyžaduje pestovanie šošovice? Aké nutričné látky obsahuje šošovica? Prečo je pestovanie šošovice obľúbené? Aké druhy šošovice…

Pestovanie šošovice

Ktoré prospešné látky bataty obsahujú?

  • Draslík.
  • Pektíny a fenoly.
  • Kyselinu kávovú.
  • Vlákninu a proteíny.
  • Vitamíny B a C (najmä B6).
  • Karotenoidy (najmä betakarotén).
Pečené bataty

Ako môžete bataty využiť v kuchyni?

  • Batatové lupienky – Netradičné „čipsy“ vyrobíme upečením nakrájaných batatových pásikov poliatych olivovým olejom.
  • Batatový dezert – K vzniku zdravého dezertu nám postačia roztlačené bataty, ktoré polejeme javorovým sirupom a rozmiešame.
  • Pretláčané batatové zemiaky – Recept je rovnaký ako pri klasických zemiakoch, akurát tie nahradíme batatmi.
  • Sladký šalát s batatmi – Lahodnú minútku pripravíme uvarením batatov, ktoré nakrájame na tenké plátky a premiešame ich s nálevom, do ktorého pridáme limetkovú šťavu, olivový olej a pažítku, prípadne pór.

Zaujímavosť na záver…

Napriek tomu, že bataty sú pomerne sladšie ako zemiaky a obsahujú viac cukru aj škrobu, hladina cukru v krvi sa po ich konzumácii zvyšuje menej.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články