Oskoruša

Oskoruša a jej úloha v záhrade

Redakcia - 27. októbra 2020 - 6633. zobrazení

Na niektoré stromy sa v našich končinách zabúda napriek tomu, že ich pestovanie má obrovský prínos po praktickej aj estetickej stránke. Príkladom je oskoruša, ktorá zo slovenských viníc a záhrad postupne mizne.

Aj keď pozemkov s oskorušou, známou tiež ako jarabina oskorušová, rýchlo ubúda, dlhoveká drevina so zdravými a lahodnými plodmi ešte nepovedala posledné slovo. Niektorí záhradkári jej dokonca predpovedajú veľký návrat. Dôvodov má byť hneď niekoľko. Od využitia plodov v kuchyni cez praktické zužitkovanie dreva až po okrasnú a zároveň ochrannú funkciu.

Kvitnúca oskoruša

Čím je oskoruša charakteristická?

  • Ide o vysoký strom, ktorý na záhrade dorastá až do výšky 15 metrov.
  • Koruna oskoruše zvykne byť široká od 15 až do 20 metrov.
  • Pri správnej starostlivosti sa môže dožiť 300 až 500 rokov.
  • Vo voľnej prírode rastie v lesoch, na lúkach a vo viniciach.
  • Biele, výnimočne aj ružové súkvetia kvitnú v máji až júni.
  • Jej plodmi sú malvice s guľovitým či hruškovitým tvarom.

Využitie plodov oskoruše v kuchyni

Sú to práve plody, ktorých zužitkovanie v kuchyni je hlavným dôvodom pestovania oskoruše vo viniciach a na záhradách. Tie sa vyznačujú sladkou lahodnou chuťou, ktorá sa dá využívať pri výrobe lekvárov, ovocných štiav či detských výživ. Známe je tiež zužitkovanie plodov pri výrobe pálenky oskorušovice či využitie pri konzervovaní jablčného muštu. Ovocie sa ale dá konzumovať aj surové, podobne ako hrušky alebo jablká.

Nielen chutné, ale aj zdravé ovocie

Obrovským plusom plodov je, že disponujú sladkou chuťou aj bez množstva cukrov. V ich zložení je údajne menej ako 20% fruktózy a glukózy, vďaka čomu je ovocie vhodné aj pre diabetikov. Nielen tí dodajú ich konzumáciou svojmu telu mnohé liečivé látky od vitamínov a minerálov až po pektíny, triesloviny a organické kyseliny. To robí z ovocia účinný prírodný liek s antioxidačnými účinkami vhodnými hlavne pri tráviacich a vylučovacích ťažkostiach.

Oskoruša plody

Plody sú potravou pre vtáctvo a zver

Plody oskoruše nedopĺňajú jedálny lístok iba v kuchyniach. Ako sladší a sýtejší typ jarabiny je pochúťkou aj pre vtáky a divú lesnú zver. Oskoruša tak má svoje miesto aj v lesoch, kde ju ako jeden zo zdrojov potravy pre zvieratá sadia poľovníci. Takéto využitie má už od nepamäti a známe je aj z balkánskych krajín, kde je už storočia obľúbenou a ochraňovanou drevinou.

Oskoruša je zdrojom pevného dreva

Konzumáciou plodov, či už u ľudí alebo u zvierat, sa využitie tohto vzácneho stromu zďaleka nekončí. Oskoruša si v minulosti našla uplatnenie aj v oblasti ťažby a spracovania dreva. Nie náhodou, veď drevo oskoruše má byť vôbec najtvrdším zo všetkých drevín pochádzajúcich zo starého kontinentu. Možnosti jeho ťažby a spracovania sa však kvôli ohrozeniu tohto druhu nestretávajú s pozitívnymi ohlasmi, čo zužitkovanie stromu na drevo brzdí.

Ako pestovať broskyne a marhule?

Viete, ako správne pestovať broskyne a marhule? Aké hnojivá sú najlepšie pre broskyne a marhule? Aké odrody poznáme? Aké sú najlepšie?

Ako pestovať broskyne a marhule

Oskoruša a jej ochranná úloha

Pre niektorých majiteľov záhrad alebo iných pozemkov nie je oskoruša zaujímavá iba kvôli svojmu praktickému úžitku. Mnohí v nej zároveň vidia okrasnú drevinu, ktorá má schopnosť plniť aj ochrannú funkciu. Keďže ide o dosť vysoký strom, okrem toho, že v exteriéri vytvára tieň, môže slúžiť aj ako hranica pozemkov zaisťujúca súkromie. Presne za takýmto účelom sa v minulosti vysádzala na hraniciach pozemkov vo vinohradoch v rôznych regiónoch Česka aj Slovenska.

Zaujímavosť na záver…

Oskoruša, ktorá bola v roku 1993 Stromom roka, je už dlhšie známa aj ako drevina patriaca medzi ohrozené druhy. V niektorých krajinách, napríklad v Nemecku a vo Švajčiarsku, už začali vyvíjať cielenú osvetovú činnosť o jej význame a tiež možnostiach zachovania pre budúce generácie.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články