Ako pestovať broskyne a marhule

Redakcia - 18. mája 2015 - 3923. zobrazení

Broskyne a marhule patria v našich končinách k obľúbenému domácemu ovociu. Nájdeme ich takmer v každom sade či na záhrade. To, ako dosiahnuť čo najlepšiu starostlivosť o stromy a zožať bohatú úrodu sa pokúsime zhrnúť v nasledujúcich riadkoch.

Všeobecné informácie

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale broskyne a marhule majú toho veľa spoločného. Najlepším časom na vysádzanie mladých stromčekov je jarné obdobie, čiže od marca až po máj. Tieto stromy obľubujú pomerne teplé podnebie. Ak chcete pripraviť čo najvýživnejšiu zeminu, potom ju skúste prihnojiť kompostom alebo anorganickými hnojivami.

broskyne

Broskyne

Existuje viacero odrôd broskýň. Medzi najlepšie, resp. najúrodnejšie patria Fenix, Luna, Redhaven a Flamingo. Broskyne sú z hľadiska náročnosti na pôdu menej náročné ako marhule, pretože im postačuje stredne ťažká orná pôda, ktorá bude dobre prekyprená. Broskyne potrebujú pre svoju výživu dostatok železa. V prípade, že pôda nie je bohatá na železo je potrebné prihnojovať s hnojivom bohatým na tento prvok.

peaches

Pokiaľ idete broskyne ešte len vysádzať, odporúča sa používať jednoročné stromčeky. Keď mladý stromček vysadíte, nezabudnite ho poriadne zostrihať. Odporúča sa na dve očká. Rany spôsobené rezaním potom zatrite štepárskym voskom. Ak ho nemáte k dispozícii postačí aj latexová farba. Rozostupy medzi jednotlivými stromami by mali byť cca 3 metre. Ak ide o odrody s menšou korunou stačí 2,5 metra.

peaches-634599_640

Marhule

Pre marhule je ideálnou živnou pôdou piesočnatohlinitá, ktorá je ľahšia a obsahuje vysoký podiel vzduchu. Táto pôda by mala byť prekyprená až do hĺbky 45 cm aj viac. Medzi najobľúbenejšie pestovateľské odrody patria Maďarská, Velbora, Pincot, Veharda a Leskora. Marhule sú dreviny vhodné aj na mierne svahovité terény. Ak sa chystáte na vysádzanie, potom budete potrebovať dvojročný stromček, ktorý bude mať tzv. zapestovanú korunku. To znamená, že bude mať stredník a tri až štyri kostrové konáre. Mladé stromčeky sadíme do jám o rozmere cca 0,60 x 0,60 x 0,40 metra.

apricot-536667_640

Pokiaľ sa chcete tešiť veľkému množstvu úrody, potom je dôležité zavlažovanie a hnojenie. Pozor však na vlahu, pretože marhuľa nemá rada zamokrenú pôdu. Ďalšou dôležitou vecou pre bohatú úrodu je rez marhúľ, ktorý sa vykonáva v období od konca mája do polovice júna. Pri marhuliach vykonávame tzv. Šittov rez – letorasty skracujeme o polovicu až dve tretiny.

jelly

Marhule aj broskyne sú obľúbeným ovocím na zaváranie a výrobu džemov či destilátov. Ak chcete plody zbierať na zaváranie, potom je ideálne zbierať polotvrdé plody. Ak zase chcete mať zo svojej úrody džem, dreň alebo destilát, potom sú ideálne dozreté mäkké plody. Pri pestovaní Vám prajeme veľa šťastia.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články