Ako pestovať broskyne a marhule

Ako pestovať broskyne a marhule?

Redakcia - 23. mája 2019 - 14895. zobrazení

Broskyne a marhule patria v našich končinách k obľúbenému ovociu. Nájdeme ich takmer v každom sade či záhrade. V dnešnom článku vám poradíme, akú starostlivosť vyžadujú ovocné stromy, resp. broskyne a marhule a čo všetko by ste mali urobiť preto, aby ste zožali zdravú a bohatú úrodu.

Broskyne a marhule: všeobecné informácie

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale broskyne a marhule majú toho veľa spoločného. Najlepším časom na vysádzanie mladých ovocných stromčekov je jar. Vysádzať môžete približne od marca až po máj. Tieto ovocné stromy obľubujú pomerne teplé podnebie avšak bez problémov sa im darí aj v našich klimatických podmienkach.

Broskyne a marhule

Na čo si však broskyne a marhule potrpia je kvalitná pôda. Ak pre ne chcete pripraviť čo najvýživnejšiu pôdu, odporúčame vám ju prihnojiť kompostom alebo anorganickými hnojivami.

Náš TIP na kvalitné hnojivá pre broskyne a marhule

Agro

Forestina

Forestina

Agro hnojivo broskyne a marhule
Hodnotenie

Cena: od 6.50 €

Forestina hnojivo broskyne a marhule 2
Hodnotenie

Cena: od 4.65 €

Forestina hnojivo broskyne a marhule
Hodnotenie

Cena: od 2.85 €

Ako pestovať broskyne?

Ak sa rozhodnete pestovať broskyne na výber máte veľké množstvo najrozmanitejších odrôd. Nezabudnite však na to, že nie všetky odrody sú vhodné do našeho podnebia. Medzi najlepšie, resp. najúrodnejšie odrody, ktorým vyhovujú naše klimatické podmienky sú Fenix, Luna, Redhaven a Flamingo. Broskyne sú z hľadiska náročnosti na pôdu menej náročné ako marhule, pretože im postačuje stredne ťažká orná pôda, ktorá bude dobre prekyprená. Broskyne potrebujú pre svoju výživu dostatok železa. V prípade, že pôda nie je bohatá na železo je potrebné prihnojovať s hnojivom bohatým na tento prvok.

Broskyne a marhule - strom

Pokiaľ sa chystáte broskyne ešte len vysádzať, odporúčame vám vysadiť jednoročné stromčeky. Keď takýto stromček vysadíte, nezabudnite ho poriadne zostrihať. Odporúča sa na dve očká. Rany spôsobené zostrihaním potom zatrite štepárskym voskom. Ak ho nemáte k dispozícii, postačí vám aj latexová farba. Rozostupy medzi jednotlivými stromčekmi by mali byť približne 3 metre. Ak ide o odrody s menšou korunou stačí 2,5 metra.

Náš TIP na kvalitné štepárske vosky

Fytofarm

Nohel Garden

Agrobio

Fytofarm - štepársky vosk broskyne a marhule
Hodnotenie

Cena: od 3.50 €

Nohel Garden - štepársky vosk broskyne a marhule
Hodnotenie

Cena: od 3.80 €

Agrobio - štepársky vosk broskyne a marhule
Hodnotenie

Cena: od 3.50 €

Ako pestovať marhule?

Pre marhule je ideálnou piesočnato-hlinitá pôda, ktorá je ľahšia a obsahuje vysoký podiel vzduchu. Táto pôda by mala byť prekyprená až do hĺbky 45 cm, niekedy aj viac. Najobľúbenejšie odrody marhúľ sú Maďarská, Velbora, Pincot, Veharda a Leskora. Marhule môžete vysádzať aj do mierne svahovitých terénov. Ak sa však chystáte vysádzať marhule, odporúčame vám vysádzať dvojročný stromček, ktorý bude mať tzv. zapestovanú korunku. To znamená, že bude mať stredník a tri až štyri kostrové konáre. Mladé stromčeky odporúčame sadiť do jám o rozmere približne 0,60 x 0,60 x 0,40 metra.

Broskyne a marhule - odroda

Pokiaľ sa chcete tešiť veľkému množstvu úrody broskýň a marhúľ, potom je dôležité zavlažovanie a hnojenie. Dajte si však pozor na to, aby pôda nebola premočená, pretože pre broskyne a marhule je premočená pôda nevyhovujúcou. Ďalšou dôležitou vecou pre bohatú úrodu je rez marhúľ, ktorý sa vykonáva v období od konca mája do polovice júna. Pri marhuliach vykonávame tzv. Šittov rez – letorasty skracujeme o polovicu až dve tretiny.

Lekvár z broskýň a marhúľ

Marhule aj broskyne sú obľúbeným ovocím na zaváranie a výrobu džemov či destilátov. Ak chcete plody zbierať na zaváranie, potom je ideálne zbierať polotvrdé plody. Ak zase chcete mať zo svojej úrody džem, dreň alebo destilát, potom sú ideálne dozreté a mäkké plody. Pri pestovaní broskýň a marhúľ vám prajeme veľa šťastia.

Text: Martina Zvolanská

  • Kategórie

Podobné články