Sezónne vrúbľovanie

Sezónne vrúbľovanie vrcholí. Viete, ktoré dreviny sú na rade?

Redakcia - 13. apríla 2019 - 10289. zobrazení

Kolobeh záhradkárskych prác prebieha neustále bez ohľadu na ročné obdobie. Práve rozlúčka so zimou a nástup jari je časom, kedy zahradkári musia spraviť viacero potrebných úkonov. Jedným z nich je aj vrúbľovanie, ktoré sa spája s úpravou vybraných druhov stromov vo vašej záhrade.

Čo je vlastne vrúbľovanie stromov?

Je to proces vrúbľovania, teda štepenia stromov za účelom ich vegetatívneho rozmnožovania, nie je to však jednorázová záležitosť. Jeho vykonávanie máva sezónny charakter a jedným z cyklov, kedy je potrebné vrúbľovanie spraviť, je začiatok jari. Toto obdobie však praje vrúbľovaniu iba pri vybraných drevinách a my si povieme, ktoré z nich to sú.

Vrúbľovanie alebo rozmnožovanie stromov

Čerešne a višne

Tieto ovocné stromy rodia medzi prvými. V prípade dobrého počasia už v máji, takže preto sa pri jarnom vrúbľovaní začína práve s nimi.

Marhule

Aj marhule si na jar vyžadujú vašu starostlivosť vo forme vrúbľovania. Tieto stromy sú príliš citlivé na chlad a vietor, takže pri ich vrúbľovaní musíte vystihnúť ideálne počasie.

Slivky a ringloty

Snaha o zdravé plody podporená vrúbľovaním sa týka aj sliviek a ringlôt. Práve pri týchto drevinách sa dá dobre uplatniť tzv. vrúbľovaním do kôry.

Egreše a ríbezle

Okrem stromov sa jarné vrúbľovanie praktizuje aj pri kríkoch, čoho príkladom sú egreše a ríbezle. Tým sa však nestane nič, ak si túto prácu ponecháte na leto.

Vrúbľovanie stromov na jar

Náš TIP na nástroje potrebné pri vrubľovaní

Nožnice na vrúbľovanie

Nôž na vrúbľovanie

Páska na vrúbľovanie

Nožnice na vrúbľovanie
Hodnotenie

Cena: od 18.00 €

Nôž na vrúbľovanie
Hodnotenie

Cena: od 4.90 €

Páska na vrúbľovanie
Hodnotenie

Cena: od 2.20 €

Jarné vrúbľovanie nezabudnite na…

  • jarnému vrúbľovaniu má predchádzať príprava výhonkov v čase vegetačného pokoja ovocných stromov a kríkov
  • vrúble sa najlepšie uchytia počas prvých teplejších dní, keď teplota siaha nad 10 stupňov
  • odporúčaná doba na vrúbľovanie ovocných stromov je v čase miazgy počas apríla a mája
  • pozor na vietor, dážď a nočné prízemné mrazy, ktoré majú na ujatie vrúbľov dosť zlý vplyv
Vrúbľovanie ovocných stromov

Vrúbľovanie nepatrí k najjednoduchším prácam, no každý oduševnený záhradkár sa ho naučí vykonávať správne. Vhodných techník je viacero a každá technika sa môže hodiť k inému typu stromu. Dôležité však je vystihnúť to správne obdobie s dobrým počasím, a práve jar je na to ako stvorená.

Vedeli ste, že?

Narezané vrúble môžete pred jarným vrúbľovaním uskladniť aj v chladničke? Stačí, ak vrúble zaobalíte do mokrej handričky, následne do alobalu a umiestnite ich do spodnej zásuvky v chladničke.

Text: Róbert Bosák     Foto: Calyponte

  • Kategórie

Podobné články