Sezónne vrúbľovanie vrcholí. Viete, ktoré dreviny sú na rade?

Sezónne vrúbľovanie vrcholí. Viete, ktoré dreviny sú na rade?

Redakcia - 24. marca 2017 - 3717. zobrazení

Kolobeh záhradkárskych prác prebieha neustále bez ohľadu na ročné obdobie. Práve rozlúčka so zimou a nástup jari je časom, kedy musíme spraviť viacero potrebných úkonov. Jedným z nich je aj vrúbľovanie, ktoré sa spája s úpravou vybraných stromov.

Proces vrúbľovania, teda štepenia stromov za účelom ich vegetatívneho rozmnožovania, nie je jednorazovou záležitosťou. Jeho vykonávanie máva sezónny charakter a jedným z cyklov, kedy je potrebné túto prácu spraviť, je začiatok jari. Toto obdobie však praje vrúbľovaniu iba pri vybraných drevinách a my si povieme, ktoré z nich to sú.

Proces vrúbľovania

Čerešne a višne

Tieto stromy rodia medzi prvými, v prípade dobrého počasia už v máji, takže preto sa pri jarnom vrúbľovaní začína práve s nimi.

Marhule

Aj marhule si na jar vyžadujú našu starostlivosť vo forme vrúbľovania. Tieto stromy sú príliš citlivé na chlad a vietor, takže pri nich musíme vystihnúť ideálne počasie.

Slivky a ringloty

Snaha o zdravé plody podporená vrúbľovaním sa týka aj sliviek a ringlôt. Práve pri týchto drevinách sa dá dobre uplatniť vrúbľovanie do kôry.

Egreše a ríbezle

Okrem stromov sa jarné vrúbľovanie praktizuje aj pri kríkoch, čoho príkladom sú egreše a ríbezle. Tým sa však nestane nič, ak si túto prácu necháme na leto.

Vrúbľovanie ovocných stromov

Niekoľko tipov k jarnému vrúbľovaniu:

– jarnému vrúbľovaniu má predchádzať príprava výhonkov v čase vegetačného pokoja

– vrúble sa najlepšie uchytia počas prvých teplejších dní, keď teplota siaha nad 10 stupňov

– odporúčaná doba na vrúbľovanie ovocných stromov je v čase miazgy počas apríla a mája

– pozor na vietor, dážď a nočné prízemné mrazy, ktoré majú na ujatie vrúbľov dosť zlý vplyv

Vrúbľovanie nepatrí k najjednoduchším prácam

Vrúbľovanie nepatrí k najjednoduchším prácam, no každý oduševnený záhradkár sa ho naučí vykonávať správne. Vhodných techník je viacero a každá sa môže hodiť k inému typu stromu. Dôležité však bude vystihnúť správne obdobie s dobrým počasím a práve jar je na to stvorená.

Text: Róbert Bosák     Foto: Calyponte

  • Kategórie

Podobné články