Céder altlantský

Céder (Cedrus): Dlhoveký vždyzelený ihličnan z hornatých oblastí

Redakcia - 15. apríla 2023 - 2843. zobrazení

Vždyzelený ihličnan prešiel dlhú cestu, kým sa dostal do našich záhrad a exteriérov. Po jeho príchode už netrvalo dlho, kým si získal srdcia pestovateľov okrasných stromov. Dnes zdobí mnohé dvory a pozemky, na ktorých vyniká jeho mohutný vzrast a elegantne sfarbené ihličie udržujúce sa vo svojej kráse celý rok.

Céder je okrasná drevina z ďalekých hôr

Rod céder zahŕňa viacero druhov, ktoré majú pôvod v horských oblastiach. Dobrá odolnosť voči chladnejšiemu podnebiu im pomohla s rýchlou aklimatizáciou na klimatické podmienky v našich zemepisných šírkach. Striedaniu teplých a chladných období sa prispôsobili aj vďaka kríženiu nových odrôd a kultivarov, ktoré sú ešte lepšie prispôsobené na tunajšie podmienky. Nové kultivary sú niekoľkonásobne nižšie ako 30 až 50-metrové cédre rastúce v pôvodných hornatých oblastiach na severe Afriky, na Blízkom východe či v Himalájach. To im umožnilo dostať sa do našich záhrad a plniť v nich očakávanú okrasnú funkciu.

Vzhľad cédra a jeho typické znaky

  • Väčšina záhradných kultivarov dorastá do výšky 5 až 8 metrov.
  • Hrubší kmeň cédra má tmavohnedé alebo sivohnedé sfarbenie.
  • Koruna sa zužuje do pyramídového alebo dáždnikového tvaru.
  • Neopadavé ihličie cédrov má podobný tvar ako ihličie borovíc.
  • Ihlice s dĺžkou od 10 do 20 centimetrov vyrastajú rovnomerne.
  • Ihličie vybraných druhov má modré, sivé alebo zlatisté odtiene.
  • Šišky dlhé 5 až 7 centimetrov majú oválny alebo sviečkový tvar.

Najobľúbenejšie druhy cédra u nás

Výška stromu, vzrast koruny, tvar šišiek alebo sfarbenie ihličia sa môže líšiť v závislosti od konkrétneho druhu. Rozdiely súvisia najmä s inými krajinami výskytu. Jednotlivé druhy sa prispôsobovali nadmorskej výške a mikroklíme na danom území tvarom, vzrastom a farbou. Práve rozmanitosť druhov a ich vzhľadu otvorila možnosti pri pestovaní cédra ako okrasnej dreviny. Kým niekto ocení nižší stromček s pyramídovou korunou, vkusu iného ulahodí skôr vyšší céder s dáždnikovým alebo kužeľovitým vrcholom.

Céder atlantský

Jeden z najvyšších druhov k nám prišiel zo severnej Afriky. Ako pôvodná oblasť výskytu sa označuje pohorie Atlas. Jedná sa o mohutný vždyzelený ihličnan s hrubým tmavohnedým kmeňom. Ako kultivar sa pestuje vo forme stredne vysokých stromov dorastajúcich do výšky približne 4 až 5 metrov. Druh s latinským názvom Cedrus atlantica, občas nazývaný tiež céder atlantický, patrí medzi cédre s najlepšou odolnosťou voči zime. Jeho mrazuvzdornosť dosahuje okolo -20 °C.

Céder altlantský

Céder libanonský

Pôvodným domovom ďalšieho z obľúbených druhov je Blízky východ a východné Stredomorie. Ihličnan s typickou kužeľovitou korunou je známy hnedosivou až hnedočiernou kôrou s výraznými šupinami. Cedrus libani má robustný kmeň, ktorého drevo je dostatočne pevné, aby strom odolal silnému vetru. Aj keď ide o mrazuvzdorný druh, nemá rád zimu. Napriek tomu vonku prečká celú zimnú sezónu a pri správnej starostlivosti sa dožije desiatky až stovky rokov.

Céder libanonský

Céder himalájsky

Ďalší z celoročne zelených druhov, ktorého pôvodným domovom sú horské oblasti. Cedrus deodara, ako znie latinský názov obľúbeného vždyzeleného stromu považovaného v Nepále a na severovýchode Indie za posvätnú drevinu, patrí medzi najkrajšie spomedzi všetkých cédrov. Jeho estetický vzhľad umocňuje sfarbenie šišiek ozdobené modrými či zlatistými odtieňmi. Kultivar dorastajúci do výšky 4 až 6 metrov je náchylnejší na vietor a mrazy, pred ktorými ho ochránime prikrytím spodnej časti kmeňa jutovinou alebo netkanou textíliou.

Céder himalajský

Céder ako solitér aj súčasť živého plota

Každý z 3 najobľúbenejších a najviac pestovaných druhov sa v záhrade alebo v akomkoľvek inom exteriéri dokáže uplatniť ako solitér, ktorý sa stane stredobodom pozornosti. Postará sa o to niekoľkometrový vzrast a hustý kompaktný porast obohatený o celoročne zelený vzhľad. Vybrané druhy sa však dajú pestovať aj v skupinovej výsadbe ako súčasť rozsiahleho živého plota. Ten môže byť vysadený výhradne zo samotných cédrov alebo kombinovaný s rôznymi inými ihličnatými drevinami. Za najvhodnejšie sa považuje spojenie s tujami a cypruštekmi.

Pestovanie cédra vyžaduje čas a trpezlivosť

Céder patrí medzi najdlhšie žijúce ihličnaté stromy. Ak má optimálne podmienky a potrebnú starostlivosť, dožíva sa niekoľko stoviek rokov. Dlhovekosťou sa môžu pochváliť aj záhradné kultivary pestované ako okrasné dreviny. Ich rast je najrýchlejší v mladom veku zhruba do 30. až 60. roku života v závislosti od konkrétneho druhu. Neskôr sa spomaľuje a výška dreviny sa zvyšuje už len o niekoľko centimetrov ročne. Céder v staršom veku rastie najmä do šírky.

Optimálne podmienky na pestovanie cédra

Substrát

Pri výbere zeminy môžeme vsadiť na akúkoľvek pôdu okrem vápenatých substrátov. Tie sú nevhodné kvôli svojmu zloženiu, ktorého obsah pôsobí nepriaznivo na vzhľad a odolnosť ihličia. Ideálnym typom pôdy je hlinitý alebo hlinito-piesočnatý substrát s neutrálnym alebo mierne kyslým pH. Použitá pôda by mala byť čo najviac priepustná a dostatočne prevzdušnená.

Poloha

Céder preferuje svetlé miesta, na ktoré preniká dostatok slnečných lúčov, no dariť sa mu bude aj v polotieni s rozptýleným svetlom. Pre jeho rýchly a zdravý rast je vhodná poloha v závetrí, resp. na mieste, ktoré nie je vystavené prievanu a silnejšiemu vetru. Na ten sú náchylné všetky druhy napriek tomu, že vďaka pevnosti a odolnosti mu dokážu odolať.

Čas výsadby

Céder môžeme vysádzať priamo zo semienok alebo v podobe vopred predpestovaného mladého stromčeka. Druhý spôsob je o niečo jednoduchší najmä pre neskúsených pestovateľov. Najlepším časom na výsadbu cédra je jarné alebo jesenné obdobie. Aby sa stromček lepšie zakorenil a pred prvou zimou stihol spevnieť, lepšou voľbou je jar. Presný termín by sme mali prispôsobiť aktuálnym vonkajším teplotám.

Ako sa postarať o céder po výsadbe?

Zálievka

Céder patrí medzi suchomilnejšie ihličnany. Vzhľadom na to nepotrebuje veľa vody. Polievať ho stačí len raz za týždeň. V prípade vysokých teplôt a nedostatku zrážok môžeme intervaly zálievky skrátiť na 3 až 5 dní. Na polievanie sa hodí bežná dažďová voda.

Hnojenie

Do zálievky môžeme občas pridať trochu tekutého hnojiva, ktoré dodáva stromu potrebné živiny. Hnojiť stačí raz alebo dvakrát za mesiac, vždy len v priebehu vegetačnej sezóny. Počas zimy sa céder nehnojí ani raz. Pri výbere hnojiva sa môžeme zamerať na organické produkty. Pozor na prípravky s vyšším obsahom vápnika.

Strihanie

Céder vyžaduje občasný strih. Ak je stromček mladý, orezávať by sa mal minimálne raz za rok. V staršom veku ho stačí strihať po 2 až 3 rokoch podľa potreby. V prípade výsadby cédra ako súčasti živého plota budeme strihať dvakrát až trikrát za rok. Pravidelný rez plní ozdravnú aj tvarovaciu funkciu.

Rozmnožovanie

Ak nemáme k dispozícii vopred predpestované sadenice, céder si rozmnožíme priamo zo semien. Najprv ich na 1 až 2 dni namočíme do vody, následne začneme s 3 až 4-týždňovou stratifikáciou, počas ktorej pomaly vyklíčia. Po ukončení procesu stratifikácie môžeme pristúpiť k výsadbe do pôdy, ktorá prebehne v polovici jari alebo v priebehu jesene.

Krušpán (Buxus): Nenáročný vždyzelený ker do okrasnej záhrady

Viete, ako správne pestovať krušpán (buxus)? Aké sú najčastejšie choroby, ktoré krušpán ohrozujú? Kedy je ideálny čas na hnojenie krušpánu?

Krušpán

Vytvorenie optimálnych podmienok a správna starostlivosť o strom povedie k tomu, že céder bude v dobrej zdravotnej kondícii. Ak ho budeme pravidelne strihať, polievať a občas hnojiť, stane sa vitálnym a lepšie odolným voči škodcom a častým plesňovým ochoreniam. Navyše, jeho šupinaté drevo sa bude vyznačovať povestnou tvrdosťou a ihličie bude rásť kompaktne a rovnomerne.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články