Azalka japonská

Azalka japonská (Azalea japonica): Najrozšírenejšia zo všetkých azaliek

Redakcia - 6. februára 2022 - 5587. zobrazení

Pôvabná, trvácna, nenáročná, prispôsobivá. To sú len niektoré prívlastky charakteristické pre jeden z najobľúbenejších cudzokrajných okrasných kríkov v tunajších záhradách. V tých sa azalka japonská objavuje už niekoľko rokov. Dôvodov je hneď niekoľko. Tým hlavným sú minimálne nároky na starostlivosť, za ktorú sa tento nízky okrasný ker s výrazným sfarbením odvďačí nádherným vzhľadom a dlhodobou trvácnosťou.

Najrozšírenejšia z viac ako 70 druhov

Azalea japonica je len jedným z vyše 70 druhov azaliek. Spomedzi všetkých je práve tento druh najrozšírenejší, a to nielen v slovenských záhradách, v ktorých sa okrasný ker nižšieho vzrastu rýchlo usadil. Napriek tomu, že u nás nemá takú tradíciu ako v domácom Japonsku, postupne sa stáva bežnou súčasťou dvorov, záhrad a dokonca aj verejných parkov, do ktorých vnáša pestrosť, sviežosť a rozmanitosť.

Azalka japonská - starostlivosť

Azalka japonská a jej typické znaky

  • Okrasný ker nižšieho vzrastu dosahuje výšku do 1 m.
  • Mnohé hybridy tohto druhu dorastajú len do 30 cm.
  • Ide o neopadavý druh, ktorý prežije vonku celý rok.
  • Na vetvách vyrastajú pevné listy pokryté chĺpkami.
  • Výrazným znakom azalky sú žiarivé farebné kvety.
  • Sfarbenie kvetov závisí vždy od konkrétnej odrody.
  • Väčšina odrôd a hybridov má červené a ružové kvety.

Okrasný ker do záhrady aj na balkón

Azalka japonská môže svojimi farebnými kvetmi skrášliť mnoho miest. Väčšina záhradkárov ju pestuje vonku na záhrade, kde vydrží celý rok. Pestovať sa môže ako okrasný solitér alebo ako súčasť skupinovej výsadby s viacerými kombinovanými druhmi. Nižšie odrody s výškou len niekoľko desiatok centimetrov sú vhodné aj na balkón a na terasu, kde sa dajú aj niekoľko rokov pestovať v kvetináčoch.

Azalka japonská - Azalea japonica

Optimálne podmienky na pestovanie

Poloha

Bez ohľadu na to, či je azalka japonská pestovaná vonku na záhrade alebo na balkóne, v kvetináči alebo rovno v zemi, k zdravému rastu potrebuje dostatočné dávky svetla. Poloha na priamom slnku však nie je podmienkou. Počas letných horúčav ocení miesto, ktoré je aspoň pár hodín denne tienené. Vzhľadom na slabú odolnosť voči vetru ju môžeme vysadiť v blízkosti stien alebo stromov.

Zemina

Azalea japonica sa pestuje v kyslejšej pôde, ktorej pH dosahuje hodnoty od 4,5 do 6. V prípade zeminy s vyšším pH sa odporúča pridať do pôdy granulovanú síru, ktorá zeminu prekyslí. Použitý substrát nesmie byť ílovitý ani kamenistý. Vhodná je skôr piesočnatá pôda obohatená o živiny a organické látky. Pri výsadbe by mala byť dostatočne presušená.

Čas výsadby

Azalka japonská sa môže vysádzať na jar alebo na jeseň. Vysádzanie je potrebné načasovať na teplejšie obdobie. V prípade jarnej výsadby sa odporúča počkať na druhú polovicu apríla, kedy denné teploty dosahujú nad 10 °C. Jesenná výsadba prebieha v septembri alebo v prvej polovici októbra.

Minimálna starostlivosť po výsadbe

Zálievka

Azalka japonská nepatrí medzi druhy vyžadujúce veľa vody. Premočená pôda jej spôsobuje problémy. Ak nie je dlhodobé obdobie sucha, vystačí si s vodou zo zrážok. Výnimkou sú mladé rastliny, ktoré sa počas prvej vegetačnej sezóny polievajú raz za týždeň v závislosti od počasia a množstva zrážok.

Hnojenie

Hnojiť je potrebné v správny čas. Každá dávka hnojiva podporuje rozkvet, čo môže byť v prípade neskoršieho jesenného hnojenia kontraproduktívne. Najlepším obdobím, kedy hnojiť azalku japonskú, je jar a leto. Na hnojenie sa používa špeciálne organické hnojivo na azalky.

Zazimovanie

Mrazuvzdornosť až do -25 °C predurčuje tento okrasný ker, aby prežil vonku aj počas tuhej zimy. Odolávanie snehu a mrazom mu však môžeme uľahčiť. Ak spodnú časť kríka prikryjeme ihličím, vytvoríme mu dobré podmienky na zadržiavanie tepla aj vlahy.

Vodný šalát (Pistia stratiotes): Plávajúca rastlina do záhradného jazierka

Viete, prečo je vodný šalát obľúbenou živou dekoráciou do záhradných jazierok? Akú starostlivosť vodný šalát vyžaduje? Kam ho umiestniť?

Vodný šalát

Azalka japonská je tvarovateľný krík, ktorý môžeme strihať viacerými spôsobmi, čo povedie k vyzdvihnutiu estetickej funkcie. Pravidelným rezom očistíme a presvetlíme celý porast, čím umožníme farebným kvetom kvitnúcim od apríla do júna viac vyniknúť.

Autor textu: Róbert Bosák

  • Kategórie

Podobné články