balkón

Ako záhradníčiť na sídlisku I.

Redakcia - 6. novembra 2013 - 2585. zobrazení

Byť obyvateľom sídliska má mnoho výhod aj nevýhod. Jednou z nevýhod je napríklad absencia záhrady. Ak ste však človek s otvorenou mysľou, prístupný nápaditým riešeniam, nemusíte sa vzdať predstavy permakultúrneho hospodárenia ani v paneláku.

Mimochodom, z hľadiska ekologickej stopy, ktorú po sebe každý z nás na planéte zanecháva, je bývanie v paneláku šetrnejšie, než bývanie v rodinnom dome.

balkon

Asi každému je jasné, že s panelákovým záhradníčením veľa vody nenamútime, najmä čo sa produkcie týka.  Pôžitok z balkónovej záhradky pramení predovšetkým z pestovania samotného, z radosti z každej, hoci malej úrody a o pozitívnych účinkoch akejkoľvek zelene uprostred panelákovej šedi ani nemusíme hovoriť.

Základným predpokladom na pestovanie ovocia, zeleniny či byliniek v paneláku je balkón, lodžia, prípadne dobre vetraná kuchyňa. Najvhodnejšou orientáciou je západ. Južná orientácia vyhovuje predovšetkým teplomilnejším druhom. Severne a východne orientované balkóny nám však môžu poslúžiť aspoň na pestovanie byliniek či tieňomilných rastlín. Na balkóne a lodžii je potrebné myslieť na to, že rastliny môžu byť vystavené cez deň vysokým teplotám a ich koreňový systém bude rýchlo presychať – z tohto dôvodu volíme skôr svetlé, než tmavé nádoby a dbáme na dostatočnú zálievku.

pestovanie-na-balkone

Aby sme ušetrili čo najviac priestoru, je vhodné rastliny pestovať vertikálne, na pomoc nám poslúži napríklad drevená paleta, systém políc, či závesný systém vyrobený zo starých odkvapových rúr. Pri plánovaní výsadieb zohľadňujeme aj nosnosť balkóna – predovšetkým, ak sa do pestovania na balkóne chceme pustiť naplno. Pre pestovanie na balkóne sú najvhodnejšie paradajky, papriky, jahody a rôzne druhy byliniek, poteší však aj popínavá fazuľka, ozdobné tekvice a samozrejme okrasné rastliny. Z ovocných drevín existujú tiež formy vhodné na takéto pestovanie, v dobrom záhradnom centre vám s výberom rastlín radi poradia.

sedenie-na-balkone

Okrem pestovania samotného vieme v paneláku dokonca aj kompostovať. Ideálny je, napríklad, vermikompostér, ktorý obýva špeciálny druh dážďoviek. Tie sa živia biologicky rozložiteľným odpadom z kuchyne, či záhrady a vytvárajú mimoriadne kvalitný kompost bohatý na živiny. Takýto kompostér si viete zhotoviť sami, dajú sa však zakúpiť aj hotové produkty. Okrem toho, že sa jedná o vysoko účelovú a užitočnú vec, prinesie vám aj mnoho radosti z objavovania niečoho nového.

Text: Nina Kvasňovská    Foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články