Pestovanie zeleniny na balkóne

Ako na pestovanie zeleniny na sídlisku I.

Redakcia - 30. augusta 2019 - 5993. zobrazení

Byť obyvateľom sídliska má mnoho výhod, ale aj nevýhod. Jednou z nevýhod je absencia záhrady. Ak ste však človek s otvorenou mysľou, prístupný nápaditým riešeniam, nemusíte sa vzdať predstavy permakultúrneho hospodárenia ani v paneláku. Mimochodom, z hľadiska ekologickej stopy, ktorú po sebe každý na planéte zanecháva, je bývanie v paneláku dokonca šetrnejšie, než bývanie v rodinnom dome.

Balkón

Asi každému je jasné, že s pestovaním zeleniny na balkóne sa veľa vody nenamúti, a to najmä, čo sa týka množstva vyprodukovanej úrody. Pôžitok z balkónovej záhradky však pramení predovšetkým z pestovania samotného, z radosti z každej, hoci malej úrody. O pozitívnych účinkoch akejkoľvek zelene uprostred betónovej džungle ani nemusíme hovoriť.

Náš TIP na kvetináče určené na pestovanie zeleniny

Kvetináč Stone Box

Ratanový kvetináč

Kvetináč Fossil Box

G21 Stone Box - pestovanie zeleniny
Hodnotenie

Cena: od 37.50 €

Ratanový kvetináč Beno - pestovanie zeleniny
Hodnotenie

Cena: od 72.00 €

G21 Fossil Box - pestovanie zeleniny
Hodnotenie

Cena: od 55.00 €

Pestovanie zeleniny na balkóne vyžaduje…

Základným predpokladom na pestovanie zeleniny, byliniek, či ovocia na sídlisku je balkón alebo lodžia. Najvhodnejšie pre pestovanie zeleniny je, ak je váš balkón orientovaný na západ. Ak plánujete pestovať teplomilnejšiu zeleninu alebo ovocie, na pestovanie bude najvhodnejší balkón, ktorý je zas orientovaný na juh. Severne a východne orientované balkóny vám zas môžu poslúžiť na pestovanie byliniek či rôznych „tieňomilných“ rastlín.

Pestovanie zeleniny na balkóne

Na balkóne a lodžii je však potrebné myslieť na to, že rastliny môžu byť vystavené cez deň vysokým teplotám a ich koreňový systém bude rýchlo presychať. Z tohto dôvodu vám odporúčame zvoliť skôr svetlé, než tmavé kvetináče a hlavne nezabudnite na dostatočnú a pravidelnú zálievku.

Aby ste ušetrili čo najviac priestoru, je vhodné rastliny pestovať vertikálne. Na pomoc vám poslúži napríklad drevená paleta, systém políc, či závesný systém vyrobený zo starých odkvapových rúr. Pri plánovaní výsadieb nezabudnite zohľadniť aj nosnosť balkóna – predovšetkým, ak sa do pestovania zeleniny alebo iných rastlín na balkóne chcete pustiť naplno.

Hortenzia: Pestovanie, starostlivosť a hnojenie

Ako sa má správne pestovať hortenzia? Aký typ hnojiva je potrebný na to, aby sa vám vaše hortenzie odvďačili nádhernými kvetmi? Hortenzia.

Hortenzia: Pestovanie, starostlivosť a hnojenie

Čo všetko môžete pestovať na balkóne?

Pre pestovanie na balkóne sú najvhodnejšie paradajky, papriky, jahody a rôzne druhy byliniek. Okrem toho to môže byť napríklad popínavá fazuľka, ozdobné tekvice a samozrejme rôzne druhy okrasných rastlín. Z ovocných drevín existujú tiež formy vhodné na pestovanie na sídlisku. Jedná sa prevažne o rôzne druhy citrusov.

Sedenie na balkóne

Okrem samotného pestovania viete na „sídlisku“ dokonca aj kompostovať. Ideálny je, napríklad, vermikompostér, ktorý obýva špeciálny druh dážďoviek. Tie sa živia biologicky rozložiteľným odpadom z kuchyne, či záhrady a vytvárajú mimoriadne kvalitný kompost bohatý na živiny. Takýto kompostér si viete zhotoviť aj sami, dajú sa však zakúpiť už aj hotové produkty. Okrem toho, že sa jedná o vysoko účelovú a užitočnú vec, prinesie vám aj mnoho radosti z objavovania niečoho nového.

Text: Nina Kvasňovská    Zdroj/Foto: Alvhem makléri & interior

  • Kategórie

Podobné články